Jump to content

baia de ulei


Ahiile
 Share

Postare recomandată

Sal. Am si eu o problema. La ultimul schimb de ulei imi picura pe la buson! Mecanicul la care am fost a zis ca sa slabit filetul si mi-a pus un prezon in lok de busonul vechi! Acum am facut iar schimbul si iar a inceput sa-mi picure rau!

Ce as putea sa fac? Sa pun un buson mai mare? :(

Se poate da filet nou, ca sa bag alt surub care sa intre exact pe filet sa nu mai picure pentru ca in 2 saptamani am pierdut tot uleiul! :offtopic:

Orce ideie e bine venita!!!!!

MERSI ANTICIPAT! :)

Modificat de Ahiile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce buson vorbim, cel de la baie?

daca da, iti recomand sa ii pui si o garnitura de klingerit (sper ca am scris corect).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Sau sudeaza-i peste orificiul de scurgere o piulita mare M14 de exemplu si pune-i un nou surub cu o garnitura de Klingherit pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat problema!

Mersi mult :)

Modificat de Ahiile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutare..stie careva la baia de ulei suruburiile care tine baia trebuie stranse intr-o formula ?? si cum as putea strange suruburiile de langa cutie de acolo de dupa protectia aia prinsa de cutie imi picura ulei pe acolo si numai nu pot sa le strang am incercat cu inbus de ala stea dar nu prinde decat pe o parte si e riscul de ami strica capul surubului de la baia de ulei ......VA MULTUMESC!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

strangi dupa ce desfaci,adica: daca iti curge ulei e clar ca trebuie mai intai sa desfaci baia,cureti bine locul,dai cu mastic si montezi baia la loc. nu incerca sa mai strangi suruburi ca le poti rupe si iti faci de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am strans putin surubele (juma de tura) nu-mi mai curge asa tare dar nah...nu am ce face decat sa inlocuiesc garitura de baie de ulei si dau cu mastic,cand desfac surubele cum naiba sa desfac si pe alea doua de dupa protectia aia care e pe cutie ca numai nu pot si am si scapat imbusul ala pe capul surubului deoarece prinde asa pe o parte si numai nu pot!!! as putea cu altceva sa il desfac ???m-am interesat garnitura costa cca.50 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa imi fac si eu schimbul de ulei insa am intampinat o problema .....

nu pot sa desfac busonul de golire .... e jale ,am rupt doua chei si tot nimic

mentionez ca baia e din aluminiu

va rog daca ati mai intampinat probleme de genu sa ma ajutati si pe mine

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine

Te sfatuiesc sa mergi la un service unde iti scot uleiul prin absorbtie (sper ca am scris corect).Daca zici ca ai rupt 2 chei pana acum si nu ai reusit sa desfaci...decat sa spargi baia de aluminiu, mai bine renunti la schibatul uleiului acasa...

Modificat de Paul.Iasi
NU MAI DA QUOTE LA MESAJUL ANTERIOR!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e greu sa cred ca as putea sparge baia

din cate stiu eu filetul ala e conic si de asta e asa strans ,iar baia e ranforsata in zona busonului

ma gandeam ca e pe stanga si sau are vreo smecherie de asta am apelat la voi

probabil nu a fost desfacut niciodata si de asta am probleme

daca il schimb in service nu fac decat sa aman problema

Modificat de mihai8888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

considera ca cei din service au ceva chei mai mari si o pozitie mai buna pentru a desface surubul , eu zic ca cel mai bine ar fi sa apelezi la un service ,daca se strica/sparge ceva este pe raspunderea lor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa desfaci busonu cand e motoru rece...am patit si eu sa nu l mai pot desface cand era motoru incalzit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc ovidiu87, a mers perfect la rece!

Modificat de mihai8888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

npc ,ma bucur ca ti am fost de folos...asa m am chinuit si eu pana sa mi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

salutare , cum pot da jos baia de ulei la golf 3 abu, sunt 3 suruburi la care nu ajung  cel din dreptul planetarei si cele 2 de la volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!