Jump to content

Transfer motor 1.8T pe 1.4 16v


ionut_mdln1
 Share

Postare recomandată

exact. sau o remapare, nici macar schimbat ecu.

 dar daca e mort alh-ul, da, merge pus ASV, fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am luat motorul de pe un Seat Leon era de anglia, nu a trebuit facuta nici o modificare la prinderi sau mai stiu eu, a fost nevoie sa se curete banda izoler de pe cablajele care duc la ecu si sa le intoarcem spre stanga  sa zic asa ptc seatul era cu volanul pe dreapta si a mai fost nevoie sa lungim un fir care nu ajungea, in rest treaba a decurs normal si fara batai de cap.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare tuturor!Am mare nevoie de cateva sfaturi cu privire la inlocuirea unui motor 1.6 FSI de golf 4 cu unul 1.8t cod aum.Tocmai am luat un golf de anglia cu acest motor si vreau sa ma apuc de schimb numai ca nu sunt lamurit cum fac cu instalatia electrica si tot ce tine de electrica adaptari etc.As ramane foarte recunoscator daca colegul Maryan_MRN sau Rujjuman mi-ar raspunde la cateva intrebari s-au oricine altcineva care a facut aceasta operatiune.Va multumesc si sper sa mi se raspunda cat mai repede! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei schemele electrice de la cele doua motoare, le compari, iar ce difera - modifici, ce nu ai - adaugi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc MRC pt raspuns.

O sa astept un raspuns si din partea colegilor care au facut astfel de modificari sa imi spuna exact ce se potriveste si ce nu.

Maine o sa ma apuc de dat jos motorul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, eu am un golf 4 1.8t GTi de 180+ destule modificari facute in germania ...am luat masina am scos numerele rosii am mers cu ea hai sa ma duc si la rar sa o inscriu..ajung acolo intru si imi zice ,ca seria motorului nu corespunde cu seria caroseriei ..si ca daca aveam un motor de 1.6 poate ma trecea , si mi a spus ca o trece non-euro cand eu in acte o am euro4  motor AUQ si nu am inteles de ce ei mi o trec non-euro si am costa 1700E inscrierea !!!:((  ce sa mai zic..mi a luat tot chefu..am luat masina cu drag , o vreau de mult si o astept de mult si acum trebuie sa stau pe bara...daca poate sa ma ajute cineva cu niste sfaturi as fi recunoscator..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca as merge la alt rar presupun ca tot asta ar fi... am inteles ca trebuie sa faca poze la seria de pe caroserie si seria de pe motor si se vede ca e schimbat motoru..si am dat deja banii la rar intr-o parte ..daca ma duc la alt rar si imi zice aceeasi chestie si mai pierd 500 lei..

Modificat de spark69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg prea bine care e problema ta?

masina are in actele de germania motor de 1.6? si in realitate ai 1.8t pe masina????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ..eu am in acte motoru de 1.8t euro4, scrie clar in acte doar ca nu e caroseria lui, masina are instalatie electrica de 1.8tgti frane de 1.8tgti, dar imi trece non euro ca nu e caroseria de 1.8tgti, 


intadevar are modificari aduse la motor si scoate mai multe noxe dar tot nu ma duce la atatia bani daca ar ramane euro 4 ar fi ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este sa vinzi ce ai acum si sa iti iei un 1.8t cu tot cu caroserie...am inteles ca e destul de scump transferul..plus partea electrica si tot...o sa te cam duca ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi vrem tot o informatie....vad ca te-ai semnat inginer mecanic...pentru ce cauti altul?:)

post-14266-0-12463600-1420323369_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,dar daca nu ai golf 4 16 16v sa pui un motor 18t,de ce nu iei unul 18t?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar trebui sa fie o problema...era o curiozitate mai mult...

Drumuri bune:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut aveti idee de ce blow off ul meu decat fasaie si nu imi si fluiera? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!