Jump to content

1.6 16v Finala Sport


AdrianVAG
 Share

Postare recomandată

Salut , de curand m-am hotarat ca pe motorizarea 1.6 16v Golf 4 sa montez o finala sport nu foarte scumpa insa nu ma pot decide.ceva pareri daca aveti m-ar ajuta foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai ieftina varianta e o gaura de 8 in toba si gata :)) (DO NOT TRY THIS AT HOME...glumeam).

In rest...e plin netul cu ieftineli de genul http://www.tobe-sport.ro/ .La preturile alea iti dai seama ca nu o sa dureze mult pana apare rugina.Daca vrei neaparat sunet de dragster dupa tine,macar ia'ti una cu silencer sa nu ti se umfle trompa lui Eustache dupa un drum mai lung. ;) Daca vrei doar un sunet diferit,nu neaparat sport,te poti orienta la niste tipsuri mai bunicele,ceva gen Borla sau Musketeer,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai asta finala sport eventual cu silencer dar as vrea o sugestie..daca are cineva daca e multumit de ea.vreau o parere ca nu se poate sa nu fie vreun model mai"placut" de catre benzinarii astia cu golfuri

Modificat de AdrianVAG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

lamuriti-ma si pe mine ce face acel silencer , ca dupa nume imi zice mie ceva , dar cum exact functioneaza el !?:) mc

small-logo.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut,toba sport face galagie din cauza camerei de rezonanta formata din ultima bucata de teava goala(ultimii 10 cm din teava care iese din toba).Silencerul e ca un dop care ocupa camera de rezonanta,egaland diametrul tevii care este in toba cu cea care iese din toba.Astfel dispare carema de rezonanta. Adica

teava din toba e

untitled.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai bun bun , si atunci de ce mai iei toba sport ? daca soundul nu mai este !? doar nu o cresti hp prin simpla toba finala ... sau chiar daca are silencer tot se pastreaza din sunet , dar nu asa de tare !?

small-logo.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca poti sa montezi sau sa demontezi silencer-ul dupa cum doresti.

Tobele sport au tendinta sa devina obositoare la drumuri lungi, si atunci montezi silencer-ul si suna ca o toba normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silencerul il pui in portbagaj si il montezi doar cand pleci la drum lung :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vrei câştig de putere la 1.6 16V, există galerie de evacuare cu şerpi de la Friedrich Motorsport: https://reifentiefpreis.de/tuning_details.php?Rubrik=Auspuff&ID=36297&tuning=tuning şi mai apoi evacuarea completă, finala ar trebui să fie ultima investiţie, nu prima.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ nautilus :Da eu nu cred ca el nu a realizat ca nu are cum sa creasca puterea doar cu finala :)) ar fi ridicol sa creada asta :))))

@loghy & zebrosky : gata am priceput :D ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva detasabil ! mc de info ! :D

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

montat carub japan style ,inlocuire catalizator cu teava+filtru sport k&n.foarte multumit de sunet:)

scuze de calitate dar a trebuit sa ma descurc singur: http://www.youtube.com/watch?v=BWz9DG7QTjI

Modificat de AdrianVAG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo si acum o sa murim mai repede ca ne poluezi atmosfera fara catalizatorul ala. :P

Sa stii ca un sunet chiar mai frumos il obtineai doar daca taiai finala si trageai teava simpla goala. Si nici nu costa mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa ai dreptate dar a fost un "must have" pentru mine chiar daca japan style nu prea se potriveste pe g4:) cat despre poluare...ne bucuram si noi cat mai putem inainte sa ne luam prius:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!