Jump to content

Seat Exeo 1.8 TSI 120 CP/88 KW


tytel

Postare recomandată

Sambata am trecut pe la dealerul Audi din Oradea si am dat comanda la niste accesorii

1. E vorba de acel plastic lung care acopera toata partea de sub parbriz (dupa ce se deschide capota), unde se afla bateria,filtrul polen,rezervorul lichid frana, plus acea bucata mica care vine chiar deasupra bateriei.Am citit pe forumurile din UK ca e foarte bine sa fie acoperita toata partea cu acest plastic, motivul ar fi, ca se aduna apa in jurul modulului ECU, pun si o poza sa se vada despre ce e vorba.

KGr_Hq_J_l_E1_GC_3wz7_BNW_Ci_Vpug_35.jpg

asa arata dupa montaj

motorq.jpg

2.In portbagaj pe partea de sus este loc pt. doua carlige pe care se pot prinde un rucsac,geamantan, etc.. daca nu se folosesc, carligele se retracteaza la loc si nici nu se obesrva, pun si poze sa se inteleaga mai bine.

127134_x600.jpg

116450_x600.jpg

Link către comentariu
micuzzu_marius

exact carlig din acela pentru portbagaj este si la jetta 6 cel putin incepand cu echiparea confortline , este chiar f practic :icon_thumleft:

Link către comentariu

Si pe mine m-ar interesa o protectie suplimentara sub parbriz, dar ce ai comandat tu, exista din fabrica, nu? Este ceva in plus, nu inteleg..

Link către comentariu

cat te-a ajuns acel carlig? din curiozitate....

Eu pe octavia am ceva asemanator standard ( nu stiu daca e pe toate nivelele de echipare ).

Link către comentariu

laur_vd - Ce am comandat eu sunt piese OEM, cu cod produs fiecare.Cei de la Seat au facut economie la aceste plastice si nu le-au mai pus, nici macar nu se pot comanda de la ei, doar de la Audi.La tine daca nu se gaseste nici la o echipare de la Yeti, nu prea cred sa gesti in alta parte(parere personala).

ivolffy - carligul cu toate accesoriile de care ai nevoie pt. montat au fost 35 ron cu tva.

Link către comentariu

La mine, pare ca nu lipseste nimic si sigur asa e. Am crezut ca ti-ai montat ceva in plus.

La ce fac si astia economie... :vaidecapulmeu:

Am mai observat ceva... tu ai cheder care face contact cu capota in jurul motorului. Eu si cred ca si la Octavia 2, numai in partea din spate, adica spre habitaclu.

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
hangyouridols

Cei de la Seat au facut economie la aceste plastice si nu le-au mai pus, nici macar nu se pot comanda de la ei, doar de la Audi

A drakului zgarciti,"rup" din orice numai sa iese ei in castig cat mai mult;observ ca nici amarata aia de pasla,capitonajul motorului,nu au pus :sly:

Link către comentariu

Se pare ca v-am dus in eroare cu poza de motor :( si imi cer scuze pt. confuzie.Poza care am puso cu motorul e luata de pe net pt. a vedea cum arata plasticul montat pe masina,eu doar azi am ridicat de la dealer accesoriile,urmeaza in aceste zile sa le montez si revin atunci cu poze de la mine.:)

La mine la capota exista acea pasla,aici se pare ca nu fact economie si e prinsa in vreo 12 clipsuri.

Chiar zilele trecute le-am numarat dupa ce am citit aici ca sunt posesori de Golf 6 care spuneau ca face burta la mijloc pasla pt. ca e prinsa in putine clipsuri.

PS - nu am crezut ca o sa fiti dusi in eroare de poza, se vede pe motor inscriptia de 1.8T, iar eu am 1.8 TSI :D

Link către comentariu

E in cazul asta, ia fa tu doua poze: una inainte si alta dupa montarea respectivelor plastice. :lol:

Link către comentariu
hangyouridols

@tytel iti dau DISLIKE ca ne inseli cu pozele :lol:

Link către comentariu

Zici ca ai bec in torpdedou .... frumos, o fi pus la modelul cu FL sau la cele din 2011? Sa iti faci un topic cu ea sa ne spui mai multe detalii si impresii.

Mufa USB din torpedou este pt. a asculta muzica de pe stick, eu am pusul unul de 8 gb, imi place ca au puso acolo pt. ca e ascunsa bine si nu te nici incurca.

Iti urez si eu mult noroc la ea :beer: si te asteptam cat mai repde cu detalii.

Masina este din 2009 deci becul in torpedou este acolo din alt motiv decat anul fabricatiei :). Mi-am dat seama intre timp pentru ce este usb-ul. Cand am intrebat tocmai incercasem un stick cu ceva muzica pe el si nu a functionat.Am realizat dupa ca era stick-ul de vina.

Foarte tari carligele acelea. Aveam si eu la Jetta si erau foarte practice. Cu prima ocazie merg sa-mi comand si eu.

Promit ca saptamana asta fac si un topic cu masina. Problema este ca nu am de gand sa-i aduc modificari in viitorul apropiat, asa ca in afara de prezentarea initiala nu stiu cu ce va mai fi populat topicul :)

Link către comentariu

E posibil sa fi pus vechiul proprietar bec in torpedo.Asa am spus si eu la inceput, ca nu prea am ce sa modific/adaug la ea, dar pe parcurs s-au adunat cam multe. :icon_cheesygrin:

Fa-ti timp si hai cu descrierea masinii, plus poze, intrebari o sa iti punem noi,stai linistit.

Link către comentariu

Am facut topic in masina mea. :icon_cheesygrin: Vezi in semnatura. Nu mai esti singur acum :icon_thumright:

Link către comentariu

Asa cum am promis, am revenit cu poze, befor and after, de data asta de la masina mea :))

befor

poza_2.jpg

after

prima_poza_d.jpg

befor

lumina_2.jpg

after

lu_ima_1.jpg

Link către comentariu

De mult timp am vrut sa-mi pun lumina ambientala si la spate, dar imi era groaza sa ma apuc de ea :P

Link către comentariu

In afara de faptul ca a trebuit sa tai din plafon cu firele pana la ea a fost greu?Ne poti descrie putin pasii?

Link către comentariu

Probabil ai inteles grsit, nu am taiat nimic, eu am avut iluminat in spate si inainte, dar fara lumina ambientala(acea rosie),tot ce am avut de facut a fost sa pun doua leduri rosii de 5 mm.In poza se vede cum a fot inainte si cum e dupa.

Daca nu ai iluminat in spate pe plafon, iti dai seama ca nu merita sa te apuci la decupat, oricum, cred ca nici nu se poate.

Link către comentariu

Am inteles acum, am crezut ca nu ai avut iluminat in spate.

Link către comentariu
hangyouridols

Faina treaba cu lumina ambientala in plafoniera spate :icon_thumleft: ,mie nu mi-a dat prin cap de asa ceva :lol: ;ai dat gauri in plafoniera,cum ai procedat?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Intr-un final am reusit sa-mi schimb lumanarile din interior cu leduri, a fost chiar usor.

post-65099-0-11277600-1340740172_thumb.j

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!