Jump to content

Seat Exeo 1.8 TSI 120 CP/88 KW


tytel

Postare recomandată

micuzzu_marius

chiar nu are sens sa te duci in service doar ca sa schimbi ledurile la plafoniere, se desfac f simplu, in general la masinile Vag principiul e acelasi, cauta aici pe forum sau pe net un DIY(do it yourself) si le schimbi in 3 minute :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

@ shimano - merci:)

@ Rave,micuzzu_marius -va multumesc pt. sugestii.Am cautat un DIY pt.schimbarea becurilor din plafoniera fata/spate, dar nu am gasit, decat la Golf 5 si Passat B6,cumva tot o sa le schimb.

Astept mai multe pareri despre etrierii vobsiti,in ce culoare le-ar sta mai bine?

Link către comentariu

Ce pare aveti daca sablez jantele si le revobsesc in camp electrostatic in culoarea negru mat?

Link către comentariu

E la fel ca-n primele posturi,nimic schimbat si vreau o schimbare la ea pe plan estetic :)

La acest aspect nu m-am gandit ca le-ar face mai mici :(

Link către comentariu

Sa nu le vopsesti negru mat! Mai bine cumperi niste jante pe 16 de tabla decat sa le faci pe ale tale. :icon_cheesygrin:

Ar arata bine masina alba cu jante negru lucios, dar trebuie sa fie mari. Eu nu le-as vopsi in locul tau.

Spor!

Link către comentariu

Le poti pastra pt iarna pe cele de 16" si sa investesti in unele de 17" oem. Modelul Elegance spre exemplu de pe Exeo fl.

llanta-quartz-18_400x250.jpg

Link către comentariu

Initial vroiam sa le schimb cu unele pe 17" negre, dar am gasit un atelier unde ti le sableaza si le vobseste in camp electrostatic,rezultul este unul incredibil de bun.Iarasi sunt intr-o dilema mare :(L.E. imi place acel model mult,dar problema e cu banii,vreau sa ii fac o resoftare si nu prea imi ajung banii la toate...

Modificat de tytel
Link către comentariu

Lasa jantele asa si fa-i resoftare, un castig de 90cp nu-i de gluma :D . Rotile mai pot astepta sau doar daca prinzi un pret foarte bun.

Link către comentariu

Alea din poza sunt criminale insa sunt jantele Quartz pe 18" de pe Exeo facelift.

Link către comentariu

Mda...cu parere de rau o spun, ca le las asa, probabil am fost prea entuziasmat la inceput cu aceasta idee :)

Prioritar si la mine e resoftarea,dar am vrut sa fac un lucru mare cu bani putini.

Va multumesc tuturor pt. sfaturi si le astept in continuare

Modificat de tytel
Link către comentariu

Din experienta,lucrurile mari nu se fac cu bani putini,si mai ales la genul tau de masina :)

Fa un chip,nu ai sa-ti mai recunosti masina,si in timp,ai sa-ti cumperi si jante ;)

Link către comentariu

Acele jante care le-a pus George sunt pe 18" imi plac ff mult :)

Ai dreptate Cornel,momentan o las moarta treaba cu jantele si ma axez pe resoftare ca nu mai am rabdare :D am dat-o si in rima...

Link către comentariu

Te-ai interesat si de ambreiaj cum o sa iesi cu el? Ca 90 de cai in plus e un soc destul de mare si e posibil sa nu tina discul atatia cai si cuplu. Ma rog, probabil cei unde faci resoftarea stiu mai bine, dar pot gresi si ei si nu din rea-credinta ci pur si simplu pot fi dezinformati si atat.

Citeam in primele pagini de problema cu maneta de frana de mana care da-n cotiera. Aceeasi problema o am si eu la Seat, dar am ales sa strang cablul putin mai tare si daca o trag doar ca sa stea masina fara sa plece la vale, nu ma mai incurca si anume cotiera. Cand imi doresc altceva de la trasul franei de mana, ridic cotiera de la locul ei cu incredere, singurul lucru naspa e ca mie-mi iese capacul ala de la maneta mai in fata si ramane maneta blocata cateodata fara sa vreau, iesind mai multa adrenalina decat ai nevoie. Asta se intampla numai cand e trasa foarte mult frana. Nu stiu daca tu practici sporturi d-astea, insa eu mi-am facut aseara de cap si o sa radeti, dar am scos masina pe camp! :) Am luat la mers normal un "traseu" de 2 km si am reusit sa consum 10 litri de benzina pe el si sa aduc lume la 2 noaptea pe-acolo, moment in care m-am retras. Numai Taurete e de vina, ca m-am spart de ras uitandu-ma la diferite clipuri cu el.

Scuze pentru post-ul lung, ma gandeam sa ne mai intretinem si noi! :))

Link către comentariu
Publicat (modificat)

alexanderdj - Sincer nici nu stiu unde sa ma interesez de ambreiaj, cat si cum o sa tina.... eu sper sa primesc ceva informatii mai concrete de pe acest forum :icon_cheesygrin: , o sa vorbesc si cu cei de la Revo.

Cu frana de mana asa e, da in cotiera la ridicare, dar te obisnuiesti, fiind mai in fata cotiera are si aun avantaj, poti sa schimbi vitezele cu mana pe cotiera :Driver:

RazvanBlade - softul o sa il fac in Oradea la Revo, aveti voi alte pareri?

Modificat de tytel
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salut,

Sunt si eu de curand posesorul unui Seat Exeo. In mare am cam aceleasi plusuri si minusuri ca tine, cu diferenta ca eu am bec in torpedou. Citisem topic-ul tau inainte sa-mi iau masina, si a fost unul din primele lucruri pe care le-am verificat. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Sper sa-mi fac si eu timp sa deschid un topic in curand.

P.S. Spune-mi si mie te rog la ce foloseste mufa aceea USB din torpedo.

Modificat de meclotel
Link către comentariu

Ma bucur sa aud inca o persoana care si-a cumparat Exeo, eram cam singur pe aici :)) , cu toate ca am mai vazut parca o persoana care are trecut la status Exeo, dar e inactiv total :dry:

Zici ca ai bec in torpdedou .... frumos, o fi pus la modelul cu FL sau la cele din 2011? Sa iti faci un topic cu ea sa ne spui mai multe detalii si impresii.

Mufa USB din torpedou este pt. a asculta muzica de pe stick, eu am pusul unul de 8 gb, imi place ca au puso acolo pt. ca e ascunsa bine si nu te nici incurca.

Iti urez si eu mult noroc la ea :beer: si te asteptam cat mai repde cu detalii.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!