Jump to content

Seat Exeo 1.8 TSI 120 CP/88 KW


tytel

Postare recomandată

Nu te lasa sa pui decat una pentru ca este frumos interiorul!

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km cu ea. Am avut si eu timp de doua saptamani un Exeo cu motorul de 1.8t 150cai si mi-a placut masina. Mi s-a parut un pic cam mare consumul,dar per total masina este foarte ok.

Link către comentariu

E chiar... super interiorul. Este practic un Audi imbracat in haine de Seat si actualizat pentru vremurile noastre. Super!!! Si nu numai interiorul, dar si exteriorul. Sa ai grija de ea. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Va multumesc pt. urari.

Consuma 1.8t de 150 CP, dar si merge, este un motor mai vechi, dar e grozav.

Link către comentariu

Spune-mi te rog,pe consola de langa frana de mana,unde este bricheta,sunt 2 butoane;pt ce sunt?,ca la audi nu-s.

Link către comentariu

Cel iluminat este pt. senzorul de presiune la roti, iar celalat este conexiunea auxiliara.

Link către comentariu

Poze te lasa doar una pentru ca probabil ai la rezolutie mare si ocupa mult. Mai micsoreaza-le si o sa iti intre mai multe.

Link către comentariu

Superb interiorul !!! Se poate comanda si un touchscreen/LCD color din fabrica in genul RCD 510/ Bolero ?

Cand mi-am luat Superbul, am cochetat si eu cu idea de Exeo dar... spatiul interior din spate si portbagajul mi-au taiat avantul...

Iar pretul era cam piperat raportat la dotari vs Superb...

Modificat de nsm
Link către comentariu

Am observat tarziu ca sunt prea mari pozele, o sa le redimensionez .

Se poate comanda sistemul multimedia de tip MMI, cel de pe B6 si B7, ceva de genul lui Columbus la Superb ( asa cred), insa pretul este unul foarte mare 2.300 Euro, arata cam asa

post-65099-0-79737200-1329750934_thumb.j

Intradevar, spatiul din Superb este imens fata de Exeo, pretul cand am cumparat-o eu era cam la fel intre cele doua, plus minus cateva sute de euro, am studiat si eu Superbul la acea vreme, La Exeo a crescut pretul cu aprope 3.000 Euro acelasi model ca si al meu, cica au introdus blocurile si stopurile cu led si extinderea garantiei la 4 ani plus ceva modificari la volan, oricum, mi se pare foarte mare dferenta.

La Superb ai mai multe variante de motorizari si obtionale in care sa alegi ca si la Exeo.Ce imi place mult la Superb sunt acele guri de ventilatie din stalpii B, mica consola pt. pasagerii spate,plasa de la pasagerul fata, umbrela, deschiderea dubla a porbagajului, nu mai stiu sigur daca sunt iluminate rotile de la gurile de ventilatie? mai sunt, doar ca astea imi plac mult, mie imi plac detaliile :icon_cheesygrin:

Modificat de tytel
Link către comentariu

Sunt luminate rotitele de la ventilatie atat in fata cat si in spate :D. de asemenea sunt luminate spatiile de la picioare fata+spate, clantele de la usi, butoanele din tavan + lumina ambientala fata in alb difuz.

Arata foarte bine interiorul de Exeo... mai ales in combinatia de piele negru+cognac la 1200 EUR.

Pacat ca navi costa monstruos...

Modificat de nsm
Link către comentariu

Se poate lua unul second de pe ebay de pe a4 b7 cu aproximativ 500euro;la exeo si a4 b7 navigatia RNS E este interschimbabila.

La exeo nu exista BC color?,pt ca observ din poza de mai sus,desi are MMI,BC-ul e monocrom.

Modificat de mcornel
Link către comentariu

De fapt nu este peste RNS deloc,dar au incorporate mai multe si mai ieftin ca unul,ca exemplu citesc dvd-uri,bluetooth,etc;pe cand la rns e trebuie cumparate separat si sunt scumpe.

Personal,mi-am pus RNS dupa ce am citit diferite rewiev-uri comparativ cu diferite clone ale acestuia.

Link către comentariu

... de asemenea sunt luminate spatiile de la picioare fata+spate, clantele de la usi, butoanele din tavan + lumina ambientala fata in alb difuz......

Asa e si la Exeo, mai are ceva lumini in fiecare usa care lumineaza perimetrul cand deschizi usa.

Am cateva poze in care se vad luminitele, doar ca tre sa le redimensionez :icon_cheesygrin:

@mcornel - RNS-E nu citeste DVD-urile cu filme?

Modificat de tytel
Link către comentariu

Nu,iti trebuie un dvd player si interfata multimedia.

Pe rns e ai:

-radio

-navigatie care merge pe cd

-poate sa citeasca si cd si mp3,dar nu e recomandat

-2 sloturi sd 2gb(in cazul meu) si 4gb la rns pt exeo pe care sa pui muzica

Orice altceva,iti trebuie interfata,etc

Modificat de mcornel
Link către comentariu

-poate sa citeasca si cd si mp3,dar nu e recomandat - daca merge nav. nu prea e indicat sa asculti muzica?

Link către comentariu

Se poate asculta muzica de pe sd card in timp ce functioneaza navigatia,sau radio;atunci cand voice guidance te anunta sa faci dreapta-stanga,etc,automat nivelul sonorizarii muzicii ascultate se reduce pt a se auzi clar directoriile.

Eu ma refeream ca nu e bine sa se asculte cd cu muzica pt a nu se uza prematur lentila laser cititoare,cand ai sd carduri pt acest lucru.

Link către comentariu

Superb interiorul, chiar ca seamana mult cu audi. Ma bucur ca au luat lucruri f bune din vag si au pus pe seat pt ca interiorul de ex era sub orice critica.

Link către comentariu

Mai pun niste poze, despre masina nu prea am ce sa spun, am 23.000 km fara probleme, merge ca-n prima zi, nu am greierasi(sper sa nici nu am prea repede), nu am avut nici un bec ars sau alte mici probleme.

Am mai gasit un minus la ea, pozitionarea foarte proasta la priza de la bricheta, cand pun navigatia la incarcat, cablul imi merge fix pe langa maneta de schimbator, la schimbarea treptelor te cam lovesti de cablu, am noroc cu priza de 220 de sub cotiera , unde imi incarc telefonul cand e nevoie, asadar folosesc priza de la bricheta doar la navigatie.

post-65099-0-33209500-1330899385_thumb.j post-65099-0-47781900-1330899398_thumb.j post-65099-0-41443200-1330899411_thumb.j

post-65099-0-90708500-1330899420_thumb.j post-65099-0-21993800-1330899429_thumb.j

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
micuzzu_marius

f f frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri la maxim de ea :icon_thumleft:

Link către comentariu

Merci frumos, la fel iti doresc si tie.

Modificat de tytel
Link către comentariu

Ai o masina superba!

Masina seamana foarte mult cu un Audi, mai ales la interior.Nu am avut placerea sa analizez un Exeo la interior si sunt curios daca au pastrat elementele de Audi la calitatea lor, sau au copiat folosind alte materiale.Din poze observ grila de la twiter putin restilizata.

La exterior nu pot sa spun ca este un upgrade ce au facut cei de la Seat, fata de un B7.Farurile arata cel putin ciudat, la fel si partea de spate...in opinia mea.Oglinzile sunt interesante.

Electronica din acest Exeo este mai avansata decat cea a unui B7, sau este identica?

Per total Exeo are un raport pret\aspect foarte bun.Probabil si cel pret\calitate este foarte bun, insa nu ma pot pronunta pentru ca nu am condus.

Link către comentariu

Merci :)

Interiorul este de A4 cabrio, grila de la twiter este restilizata, pe usi nu au pus material ci un plastic(este un plastic placut la atingere, nu este ca si cel de pe bord moale dar nici ca si cel de la consola unde este frana de mana, undeva intre ele), spatele scaunelor fata nu sunt din plastic cum era la B7 ci din material, nu au pus bec in torpedo, rotitele de la gurile de ventilatie nu sunt iluminate si nici acele butoane de pe bord care regleaza ceasul, cati km. mai ai pana la service...Oricum sunt mici modificari(in plus sau in minus) fata de B7.

La exterior au modificat stopurile spate, numarul e pus pe portbagaj nu pe bara cum e la B7,farurile, grila, bara si oglinzile.

Electronica nu cred ca sa fie mai avansata decat la B7, eu cred(sper) ca e la fel. Toate liniile de fabricare si asamblare au fost mutate de la Ingolstadt la Martorrel in Spania, unde se fabrica in continuare B7 sub numele de Exeo.

Modificat de tytel
Link către comentariu

Din ce stiu eu la Exeo suspensia fata este diferita fata de cea de A4 B7: la Exeo este un brat in plus. Motorizarile sunt preluate de la A4 B8.

La interior sunt destule diferente fata de A4 B7. Tatal meu are un A4 B7 si am mers destul de mult si cu Exeo cand lucram la SEAT. Sunt diferente calitative la materiale, plasticul bordului este diferit, pielea de pe volan, fete de usi, sistemul audio, scaunele, etc.

Se prezinta foarte bine Exeo, are cea mai buna calitate intalnita la un SEAT, se conduce foarte bine si este o varianta foarte buna pentru banii care se platesc pentru el.

Link către comentariu

Nu stiu la care plastic te referi,daca la cel de pe bord unde vin butoanele alea mici pt.reglarea orei,luminozitatii,service etc,e si normal sa fie diferenta fata de B7,pt. ca este preluat in intregime de la Cabrio.Asa putem sa spunem si de gurile de ventilatie care nu sunt la fel cu cel de pe B7 si astea fiind luate de la Cabrio.Volanul am citit pe net ca este de la A5 :( posesorii de A5 poate sa confirme sau sa infirme acest lucru.

Ai dreptate cu tapiteria unde sunt inca diferente,la sistemul audio lipseste subwoofer-ul,de fetele de usi am spus mai sus.

Daca mai stii diferente sa le scrii :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am trei intrebari pt. voi:

1.Ce culoare sa-mi vobsesc etrierii? eu tind mai mult spre rosu

2.Vreau sa-mi schimb iluminatul pe leduri(usi,picioare,portbagaj,nr.inmatriculare,plafoniere,parasolare), am gasit tot acest pchet de leduri la un pret de 65€, merita sa-l iau sau gasesc la noi mai ieftin?

3.M-as descurca eu sa le schimb sau sa apelez la un service? cele din usa,portbagaj, picioare si numar m-as lega sa le schimb ,dar la cele din plafoniera fata/spate nu prea m-as risca.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!