Jump to content

Seat Exeo 1.8 TSI 120 CP/88 KW


tytel

Postare recomandată

Va salut pe toti, a venit si randul meu sa va prezint masinuta mult visata :dry: , un Seat Exeo de culoare alba, varianta aleasa a fots Style plus 4 pachete optionale:

1. Depozitare: sertare sub scaunele fata+plasa ancorarea bagajelor+priza 12V in porbagaj+sac pt. 4 perechi de schiri (315Eur)

2. Geamuri laterale spate fumurii (203Eur)

3. Mufa pt. USB (187Eur)

4. Scaune fata incalzite cu control separat+sistem spalare faruri+duze spalare parbriz incalzite (356Eur).

Masina a fost cumparata in noiembrie 2010 dar este modelul 2011.In octombrie 2011 am fost la prima revizie de 15000 km, m-a costat 700 Ron, toate filtrlele si uleiul plus o diagnoza, s-au mai uitat sub ea putin si pe la placute, a durat cam o ora si 20 minute.

Momentan am 21200 Km, sunt foarte multumit de masina, nu am avut pana acum nici o problema cu ea, sper sa nici nu am prea repede.E foarte placut sa conduci la volanul ei, nu ma plictisesc deloc, nici chiar la drum lung.

Pretul era de 20.110 Eur + cele patru pachete de optionale(1.061 Eur), am ajuns la pretul de 21.171 Eur, am primit o reducere de 3% din partea celor de la Porsche Bank( pt. ca masina a fost luata prin ei) + o reducere de 518Eur de la dealerul din Oradea, asa am ajuns la pretul de 20.018 Eur, din care s-a mai scazut cele 3 tichete( aproximativ 2700 Eur), pretul final ajunngand la 17.300 Eur.

M-am pregatit si cu poze :D

post-65099-0-41704500-1325508332_thumb.jpost-65099-0-66060100-1325508322_thumb.jpost-65099-0-77754600-1325508315_thumb.jpost-65099-0-51544000-1325508306_thumb.jpost-65099-0-77094000-1325508295_thumb.j

Modificat de tytel
Link către comentariu

Foarte faina masina si bine dotata. Ii sta foarte bine pe alb.

S-o stapanesti cu placere!

Link către comentariu

Felicitari pentru alegere! Super masina!

Cum stai cu consumul in oras, in tara, pe autostrada?

Ce iti place si ce nu iti place la ea?

Cum e la drum lung cu mai multe persoane? Am inteles ca spatiul din spate e mai inghesuit, dar s-a mai remediat la facelift. Cum ti se pare?

Link către comentariu

Faina masina ! La revizia de 15k ai cerut tu sa iti schimbe toate filtrele sau asa e trecut in planul de service?

Link către comentariu

Va multumesc pt. urari.

tirneat, consumul in oras nu prea am unde sa il masor, eu stau intr-un orasel mic, nu avem nici semafor :lol: decat un amarat de giratriu, recent am fost in austria unde am facut 2300 km si am avut un consum de 7l/100km, in mare parte am mers cu 130km si cu tempomatul cuplat.Cand plec la Oradea pe european scot un consum de 6.5l, la viteza de 90 max 110 km, pe unele portiuni mai drepte, in localitati merg cam cu 60 max 70, deja la o viteza de 70 km /h imi arata sa schimp treapta in a 6-a.

Ce nu imi place la masina: - frana de mana cand se trage da in cotiera, daca ridic prima data cotiera nu mai da, putea sa o gandeasca mai bine

- cand ascult muzica de pe USB nu imi arata artistul si melodia, imi scrie doar nr.melodiei(sau poate nu stiu eu cum sa fac sa imi arate), ceea ce nu prea cred.

- am impresia ca prinde parca mai slab canalele radio decat la leonul care il aveam inainte.

- nu pot sa cred ca la o masina de 20.000 eur sa nu pui un amarat de bec in torpedo, nu stiu cum e la Audi A4, are sau nu are bec in torpedo?

- spatiu de depozitare din usi, foarte greu ai acces acolo + mi-ar fi placut sa aiba un loc pt. un flacon mai mare undeva.

- spatiul in spate este mai mare cu 4cm fata de modelul din 2010, nu pot sa iti spun daca se observa sau nu aceasta modificare, oricum este unul acceptabil, in martie 2011 am fost in Slovacia la schi 5 persoane, am facut 6 ore pana acolo, nu -s-a plans nimeni de nimic, eu nu am stat in spate sa iti pot spune exact cum e, probabil 4 pers. la un drum mai lung e mai bine

Ce imi place : - imi plac foarte mult acele doua luminite de culoare rosie de langa oglinda retrovizoare care creeaza o ambinta foarte placuta pe toata consola,

- tempomatul, este foarte comod sa il folosesti pe autostrada, plus iti scoate un consum mai bun

- butoanele de pe volan, acele doua rotite pt. volum si schimbarea melodiilor sau a posturilor radio

- manevrabilitatea, directia fiind servotronic( se intaraste volanul o data cu cresterea vitezei), foarte usor de luat curbele si la viteze destul de mari, simti unde este masina tot timpul

- lipsa zgomotului la viteze mari , senzorul de ploaie( nu am crezut ca este atat de util)

- imi place cuplul motorului, mai sunt doar ca astea m-au surpins placut pe mine, foarte utili si senzorii de parcare, este cand nici nu ma uit inapoi.

iwolffy , la revizie m-au intrebat daca vreau toate filtrele schimbate sau doar filtrul de ulei, daca schimbam doar cel de ulei era undeva la 500 Ron, am spus sa mi le schimbe pe toate.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa aveti grija unul de celalalt.

Mereu m-a intrigat motorul asta, 1.8 TSi de 120cp. Ai cumva o fisa tehnica sau ne poti da cateva date din carte, spre exemplu la ce turatie e puterea maxima sau ce cuplu maxim are motorul si pe ce plaja de turatie?

Stiu ca motorul este scos pe piata din motive de marketing, pentru a evita montarea unui 1.4 pe A4, spre exemplu (sau Exeo, in cazul de fata), dar e prea putina putere pentru un TSi de 1.8.

Acesta e motorul : 88 kilowatts (120 PS; 118 bhp) @ 4,000-6,200 rpm; 230 newton metres (170 ft·lbf) @ 1,500-3,650rpm — Audi A4, SEAT Exeo; cuplul tradeaza prezenta turbinei si natura motorului - TSi.

Modificat de mike.
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina... si are si ceva dotari. Imi place croiala scaunelor... :icon_thumleft:

Idee de "infrumusetare"... te-ai gandit sa pui doua tipsuri cromate la iesirea de esapament, peste cele existente? Cred ca ar da bine...

Link către comentariu

Cu siguranta ar arata mai bine cu leduri, dar parca nu imi pare asa ade rau ca la inceput( atunci imi doream foarte mult, m-ar fi costat 1.000 Eur in plus)), acuma e nebunie cu ledurile, am vazut zilele trecute faruri cu leduri pe un scooter :lol: , in legatura cu acele tipsuri, nu prea imi plac asa de de mult, mie imi place sa fie cat mai simplu si cu efect :icon_thumleft: singurul lucru care as vrea sa il fac la exterior ar fi plafonieara neagra si poate un soft, sa ajung cu el pe la 150, 160 CP, dar cu softul nu sunt sigur, sunt foarte multumit cum merge si asa.

Din pacate nu am acele date care te-ar interesa, manualul care l-am primit de dealer nu are trecut in el nici macar motorul, e trecut tot vechiu 1.6, cel aspirat care a fost retras si inlocuit cu acest 1.8 TSI.Eu cred ca au procedat foarte bine inlocuindul pe acel 1.6 cu acest 1.8TSI.Eu cred ca din cauza cuplului au introdus acest 1.8 in defavoarea celui de 1.4, este o diferenta de 30Nm, teoretic ar trebui sa fie si mai fiabil decat cel de 1.4, deaorece nu este asa solicitat la aceasi viteza( asa cred eu, puteti sa ma contraziceti), daca si cei de la Audi au inceput cu acest motor si nu cu cel de 1.4, cred ca stiu ce fac, dar asteptam si alte pareri.

Link către comentariu

frumoasa masina, sa te poarte fara probleme milioane de km! In fotografia din profil seamana foarte tare cu un Audi B7.

Link către comentariu

Davides, masina e facuta pe baza lui Audi A4.. doare unele elemente de caroserie difera, dar la baza e un Audi.

Link către comentariu

Eu cred ca davides stia ca EXEO se bazeaza pe platforma lui Audi A4 B7, sau nu?

Merci frumos de urare :)

Link către comentariu

Felicitari pt masina, imi place foarte mult :icon_thumleft: .......cred ca si motorizarea este potrivita, mai ales la costa gazul in ziua de azi :icon_confused: .......am in vedere sa trec si eu pe benzina, iarna pana se incalzeste masina ajungi servici :icon_redface: . Bafta si sa te bucuri de masinuta.

Link către comentariu

Frumoasa masina, la cat mai multi km fara probleme.

Colant sau vopsea daca vrei plafonul negru.

Link către comentariu

In poza pe care ai pus-o tu e posibil ca masina sa aiba trapa panormaica. Asa arata si pe passat CC si pe Scirocco.

Link către comentariu

frana de mana cand se trage da in cotiera, daca ridic prima data cotiera nu mai da, putea sa o gandeasca mai bine

Si la B6 era la fel, si pe mine ma enerva chestia asta.

nu pot sa cred ca la o masina de 20.000 eur sa nu pui un amarat de bec in torpedo, nu stiu cum e la Audi A4, are sau nu are bec in torpedo?

Da, la A4 are.

S-o stapanesti sanatos :)

Link către comentariu

frana de mana cand se trage da in cotiera, daca ridic prima data cotiera nu mai da, putea sa o gandeasca mai bine

Si pe mine ma enerva in A6 C5, de fiecare data dadea in cotiera, apoi am invatat sa o ridic doar un pic... :lol:

Link către comentariu

@kadettro, ice_2k - merci de urare,

Ideea cu colantul imi place, nu stiu cat de calitativa e, adica daca se spala la spalatorii cu spuma activa, dupa mai multe spalari nu se desprinde? O sa trebuiasca trecut in talon???

@dark_master - nu prea cred sa fie trapa panoramica, oricum nu conteaza, eu vreau tot plafonul,la Exeo era ceva trapa cu celule care nu era pe toata suprafata, costa in jur de 1000 euro :dry:

@ice_2k - B7 are bec in torpedou sau B8?

Link către comentariu

Colantul nu se dezlipeste asa usor. Poti sa speli linistit masina ca nu o sa pateasca nimic. Daca faci doar plafonul negru, nu trebuie trecut in talon.

Din cate stiu si Audi B7, si Seat-ul meu Leon, au luminca in torpedou.

Link către comentariu

Si eu am citit foarte mirat ca o masina plasata ca si categorie de calitate peste Octavia sa nu aiba iluminare in torpedou. Daca as dori sa fiu rau(sta foarte departe de mine asa ceva) chiar si dacia 1310 avea iluminare torpedou :icon_cheesygrin: . Ciudat, cateodata nu pot cu o logica de om normal sa inteleg de ce fac economii la cativa cm de cablu si un switch de inchidere deschidere usa torpedou, mai ales la modelul lor cel mai nou si axat pe calitate si lux relativ.

Link către comentariu

Asta e. Depinde foarte mult de anul de fabricatie si ce politica de cost reduction a fost aplicata. Astfel primele Seat-uri Leon, aveau lumina in torpedou, apoi o perioada nu au mai avut, dupa aceea iarasi au avut. Ciudat :)

Link către comentariu

In primul rand da-mi voie sa te felicit pt masina,cat si pt "curajul" de a o cumpara,si aici ma refer la prejudecatile in ceea ce priveste exeo.

La toate modelele de audi,b6,b7 si b8 au becuri in topredou.

Ca posibil viitor client,ma intereseaza varianta sport 2,0tdi 170cp,am o intrebare:cate boxe sunt in masina?

Spre exemplu eu am 5 boxe(una e in bord in dreptul ventilatiei)+4twetere+1subwoofer;nu e bose,ci audi sound music(parca asa se numeste).

Link către comentariu

Merci de urare "mcornel" ,curajul de a cumpara aceasta masina mi l-au dat probabil cei de la Audi,in mare parte, plus drive testul.Pe mine nu ma intereseaza ce spun altii despre Exeo sau daca e bine ce au facut cei de la Seat cu acest model,mi-a placut si am cumparat-o,cand cumperi o masina,alegerea ei trebuie facuta si cu inima.

Eu in masina am 8 boxe,cate doua in fiecare usa,boxele care vin pe masina nu sunt Bose,dar daca vrei poti sa alegi din optionale boxele Bose.

Luni am scos cel mai mic consum extern pe un drum european de 70km,computerul imi arata 5.7%,am fost eu sotia si fetita in masina,in localitati am mers cu max.60/h si afara 80,90/h,in marea majoritate cu tempomatul cuplat si accelerari foarte usoare,daca nu te grabesti ar fi ok si acest stil de condus,insa eu nu as rezista sa conduc in acest ritm,am facut acest test doar pt. consum.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!