Jump to content

probleme cu placa de presiune vw golf III ?!?


cove adrian
 Share

Postare recomandată

Buna ziua! Detin un VW Golf III din 1996, 1.6 benzina de 75 cp.

Am observat ca se tureaza motorul (turometrul ajunge la 3000 rpm), iar masina se accelereaza slab.

Amintesc faptul ca distributia este schimbata recent (am 2.000 de km de cand este schimbata).

Mentionez ca alimentez cu aceeasi benzina (de la Petrom) inainte de a avea probleme. Banuiesc ca ar fi placa de presiune de vina.

Cei care au mai avut asemenea probleme, poate imi ofera un ajutor.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa iti patineze discul de ambreiaj,daca era placa stricata nu iti mai intra bine in viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspuns!

Sa va evidentiez un caz :

Am observat ca atunci cand am treapta a III-a cu 50 km/h si doresc a accelera mai tare, imi sare turometrul la 3000 de rpm. Dau in treapta a II-a din a III-a si o turez mai tare, ajung la 50 km/h si bag din nou a III-a si merge normal.

In legatura cu patinarea discului de ambreiaj, as auzi un zgomot deosebit/de patinare, insa nu observ asta.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pleca sportiv de pe loc pe asfalt? cand patineaza ambreiajul nu se aude nici un zgomot. motorul se tureaza dar masina nu accelereaza cum ar trebui. mai mult cva sigur trebuie schimbat discul de ambreiaj, eventual si placa de presiune si rulmentul. asta in functie de ce zice mecanicul. eu am schimbat doar discul acum vreo 2 ani si nu am avut nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Va multumesc frumos!

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand schimbarea intregului kit de ambreiaj, daca tot dai cutia jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina parcata tragi frana de mana bagi a-3a fara sa accelerezi ridici piciorul usor de pe ambreiaj....daca se tureaza e ambreiajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina parcata tragi frana de mana bagi a-3a fara sa accelerezi ridici piciorul usor de pe ambreiaj....daca se tureaza e ambreiajul

Am facut acest lucru si nu se tureaza. Se manifesta normal, scazand turatiile pana la zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care in mers, se apasa acceleratia pentru o depasire sau un demaraj mai puternic, iar motorul se tureaza in gol atunci trebuie vazut cat mai are de "trait" discul de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!