Jump to content

Un motor de golfIII 1,6 modificat


HoT
 Share

Postare recomandată

@JJ...multumesc pt. ajutor...

Pt asta este vwforum nu? sa ne ajutam reciproc....eu mi-am argumentat ce am spus...sper ca ti-au fost de folos siteurile si nu numai tie...si la alti sa le fie :D

Salutare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie computerul imi arata un consum de ~12-13 in oras (Bucuresti) dupa ce merg undeva peste 10km (asta pentru ca pana in acesti 10km consumul e mult mai mare) asa ca nu trebuie sa te mire un consum de 13 insa nu e neaparat exact cum scrie computerul.

Calculat sistemul litrii alimentati si km parcursi am iesit undeva la aproximativ 9l/100km iar computerul imi arata 11 asa ca nu poate fi considerat ca fiind de reala incredere. Din cate am mai citit, chiar si dimensiunea pneurilor poate influenta afisajul (eu am 195/R15/50).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde mult de stilu de condus. Cand pleci mai in forta si mergi ceva o sa vezi ca iti scade consumu daca mergi mai constant. Daca o tii in accelerari si franari mai bruste iti creste iar consumu. Conteaza si de greutatea masinii si de benzina din rezervor. Golfurile 3 sunt destul de usoare si deci conteaza si aceste aspecte. Am mecanicu meu care are pasat din 94 cu motor pe benzina de 1.8 90cp si are in oras consumu intre 12-14. Iar eu am motor de 2.0 115cp si in oras am consum 9-11 si merg mai sportiv ca el. Deci pasatu e mai greu ca gti meu. Am mai observat ca si daca merg cu rezervorul plin am consum mai mare cam cu un litru fata de atunci cand am jumate de rezervor. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am comp de bord...consumu ii ca si pe site-ul mentionat de mine mai sus, adik cam 11L/100km orash aprox 6L/100km afara si imi iasa un consum mediu intre 7 si 8L/100km. Si pot sa zic ca-s multumit. ;)

Modificat de J.j
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt perfect de acord cu hce spuneti voi DAR

la 1.8i cod ABS consumul dat de fabricant la o vitexa de 90 Km la ora este de 5,6 , la 120 km este de 7,5

io unu anca nu am reusit sa vad aceste consumuri asa de mici poate cand o fi motoarele noi nus ce sa zic

mai astept pareri

pa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja o dati in balarii pe topicul asta, era in discutie motorul de 1,6 dar ati ajuns cu discutiile la motoare si consumuri de 1,8. Ce sa mai inteleaga cel care intra pe topicul asta si il intereseaza strict motorul de 1,6 si el gaseste discutii referitoare la motorul de 1,8??? Era un topic aici Motor 1,8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!