Jump to content

My shadow blue Bora


Ciprian Ciobanu

Postare recomandată

Ciprian Ciobanu

Alex, ti-am scris un PM, ca sa nu deviem in discutii pro si contra pe seama banilor. Cum nu stau in Romania, tot ce pot zice ca reparatiile au fost foarte costisitoare.

Link către comentariu
  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    119

  • Muale

    18

  • Cosmin ZKG

    18

  • Laurentiu_LWR

    17

Ciprian Ciobanu

Ca tot e la moda cu cifrele rotunde.. :D

 

post-85630-0-72150800-1371987356_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu
  • 7 months later...

Salve Cip ! 

 

Confirm şi eu pentru forumişti cei 50.000 km (~ +) pe care îi are masina , şi starea impecabilă în care se află  :icon_thumleft:

 

Cum a trecut pragul de 50k km ? Ce planuri cu Bora pe 2014 ? :D

Link către comentariu
  • 1 month later...
Ciprian Ciobanu

Salut, Cosmin! Scuza-ma ca raspund cu o mare intarziere, dar se pare ca din lipsa timpului nu am mai intrat pe aici. Deja am trecut pragul de 60k, masina se comporta exemplar, nu imi face probleme si sper sa nici nu faca prea curand! :D   Nu am mai adus modificari intre timp la ea si nici investitii nu am facut, decat uleiul si filtrele pe la 53k daca nu ma insel, nu am cartea service la indemana ca sa zic cu exactitate. in privinta planurilor pe anul acesta...inca nu ma pot pronunta. Sunt in balanta daca sa o schimb sau nu, deocamdata sunt indecis, Se va vedea, Bora in cel mai rau caz va ramane la tata, nu o vand ca nu imi convine deloc financiar. In caz de nu o dau voi face niste modificari zic eu majore la ea, sa ma poata face sa o o mai tin o perioada. Dar va voi tine la curent. Deocamdata ma pregatesc sa ii cumpar cauciucuri noi pe saptamana viitoare, probabil Dunlop Sport BlueResponse. Vine caldura si trebuie sa trec la incaltarile de vara! Toate cele bune si drumuri bune tuturor.

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

E pacat sa o dai , eu nu as da masina asta pentru un golf 6 sau Passat :) dar e doar parerea mea. Unde mai gasesti bora cu 60k reali ? Sa fim realisti,e o masina destul de actuala chiar si in 2014 .

Si ce modificari vrei sa aduci ? Trapa,navigator,faruri xenon oem ? :) detaliiii

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

     Salutare tuturor! In speranta ca mai sunt utilizatori care sa imi urmareasca si mie topicul, adresez o intrebare. Saptamana viitoare m-am hotarat sa imi duc jantele de vara la un centru de reconditionari. Nu au cine stie ce defecte, dar au zgarieturi in special pe la prezoane si aici le multumesc "Doreilor" de pe la vulcanizarile noastre, plus ca de la atatea solutii folosite pe la spalatorii vopseaua s-a cam matuit si nu mai lucesc asa cum ar trebui. Nu stiu insa ce culoare sa le fac, daca sa le fac asa cum vin ele originale sau sa incerc o alta nuanta.

     Variantele ar fi : gri (oem), albe sau graphit. Voi ce ziceti? Cum ar da mai bine?

 

     post-85630-0-55633300-1394617720_thumb.j

Link către comentariu

Daca tot le reconditionezi ar fi bine sa schimbi culoarea oem :) Graphit cum sunt pe bmw-uri oem ar fi super  :icon_thumleft:

 

 

post-124524-0-70442000-1394618277_thumb.

Link către comentariu

nu asa inchis. masina e inchisa la culoare daca faci si jantele inchise nu se vor observa si vor parea mai mici

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Ciprian Ciobanu

Revin cu noi informatii, am dus jantele la facut de luni, dureaza 10 zile pana cand sunt gata, miercuri acum ce vine au zis ca ma suna sa merg sa le iau. M-am decis sa le fac OEM - gri lucios. Am avut ceva ganduri pentru o tenta ceva mai inchisa, dar mi-a fost teama sa nu dau kitsch si sa fiu nemultumit pe urma. Cu masina albastra nu stiu ce in masura s-ar fi vazut frumos cu o nuanta de anthracit, mi-au aratat si cei de acolo tot felul de nuante din paletarul de culori, dar nu mi-a picat niciuna cu tronc. Dupa cum imi spunea un prieten cu OEM-ul nu voi putea da gres, iar acum nu vad ziua de miercuri sa "culeg" rezultatele.  :icon_bounce:

 

Intre timp, mi-am comandat si anvelopele de vara, Dunlop Sport BlueResponse dimensiunea 205/55/16, cum ziceam si intr-un post mai sus, zilele astea trebuie sa imi ajunga. Am gasit un site la preturi ok zic eu, le aduc din Germania, tot de la ei mi-am luat si Nokian-urile de iarna ce le am acum pe masina, Mi-am comandat capacelele centrale pentru jante cu emblema VW, aveam 2 lipsa, alea mi-au ajuns ieri.

 

post-85630-0-50426300-1395482727_thumb.j     post-85630-0-46855100-1395482756_thumb.j

 

Acum nu stiu daca sunt originale sau nu, nu ma pot pronunta, ideea este ca am facut o comparatie cu unul ce il aveam inainte si sunt perfect identice. Inclusiv codul si inscriptiile de pe spate, chiar si materialul din care sunt facute.

 

Ar mai trebui sa imi ajunga si capacelele pentru prezoane, le-am comandat si pe alea, 20 bucati, 4 cu antifurt, cheia pentru ele si tot cu inscriptia Volkswagen pe ele.

 

O sa revin cu poze dupa ce imi iau jantele, nerabdarea este mare, sunt curios cum lucreaza si daca se vor vedea ca au fost revopsite.

 

Atasez o poza de la ultima spalare, drumuri bune tuturor!

 

 post-85630-0-48936700-1395483436_thumb.j    post-85630-0-68473800-1395483194_thumb.j

 

 

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Ai inceput investitiile Cip , vezi sa nu te opresti aici :) Capacele par identice cu cele oem , nu par chinezarii , alea arata mult mai urat . 

In legatura cu cauciucurile Dunlop sunt in top 3 cauciucuri , deci ai facut o alegere buna . 

Sa postezi poze cand iti vin jantele , nu se va observa nici o diferenta fata de oem , sau diferente de culoare intre ele , totusi nu sunt vopsite cu spray-ul in spatele blocului , e firma specializata si metoda care mi-ai spus-o e destul de complexa pentru a da gres cu ceva. 

 

Ce-ti pasa ?! 61.000 km , plinul facut , si vant in freza :D  Retrofitul cu trapa cand il faci ?  :bom:

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

hahahahaha...trapa? Stii doar ca suspin dupa asa ceva, si m-ai vazut in culmea fericirii in masina ta cu trapa deschisa.. De aceea pui sare pe rana.. :))))

Se poate face asa ceva? Sa pui trapa ulterior? Ce sa fac, ma apuc de taiat cupola?

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Da da, te tachinam putin :))

 

Teoretic se poate face asa ceva , am auzit pe cineva care a facut asa ceva la un golf 4 , a taiat din caroserie plafonul , acum nu stiu cat de etansa va fi acea trapa , si daca se poate incadra perfect , pe principiul masori de 10 ori si tai o singura data . E unul din retrofiturile greu de reusit , dar se poate face . Pana una alta , te astept la mine in masina sa mergem cu trapa deschisa  :D

Link către comentariu

Se vede că ești un pasionat al mărcii, bagi banii serios în mașinuță. Să nu o dai că arată bine. Aș vrea să văd mai multe cu poze cu ea, parcă o păstrezi doar pentru tine: :))

Modificat de kendoo
Link către comentariu

Eu zic sa pastrezi masina asa cum e, mai rar gasesti modele cu km putini si intretinute.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Nu stiu cum puteti sa vorbiti asemenea aberati referitor la trapa, cum sa decupati ? da este cumva o conserva ? plafonu tau este prins in afturi de sudura, se scot acele afturi se da jos tot platfonu cauti in dezmembrari plafon cu trapa un tinghijiu priceput si gata !

Link către comentariu

@quattro - Nu am spus ca acel retrofit cu trapa era unul reusit , am spus doar ce a facut un concetatean de-al nostru pentru a avea trapa . Nu stiu de ce te simti asa de ofensat ?! 

 

Intr-adevar era si optiunea sa dai plafonul jos si sa adaugi unul cu trapa , dar nu sunt multi care se incumeta sa faca acest retrofit prin una din metodele mai sus expuse.

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Kendoo : Multumesc, dar nu stiu care dintre noi doi este cu adevarat pasionat al marcii in adevaratul sens al cuvantului..  :)) Mi-am facut si eu niste planuri cu ea, sa vad in ce masura o sa reusesc sa mi le duc la bun sfarsit. Poze o sa mai pun dupa ce trec si eu la rotile de vara.

 

Cogdao : Masina o tin, m-am gandt pe toate partile si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa raman cu ea, pentru ca stiu ce am! La niste calcule rapide, euro 3 din 2005 cu taxa neachitata, va imaginati si voi cam cat mai valoreaza o Bora in acesti parametri.

 

Quattro3001 : Multumesc pentru lamuriri, sa iti spun sincer nu stiam ce si cum se face in cazul unui retrofit la trapa. Nu prea ma pricep foarte mult la tinichigerie si nici la mecanica. Imi plac foarte mult masinile cu trapa, dar nu as fi dispus sa merg asa de departe pentru o avea.

 

Drumuri bune tuturor!

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Pam..pam.. jucarii pentru copii! :D

 

post-85630-0-19838000-1395826433_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

as zice ca da, dar ar fi doar o presupunere...  :tuktuk:

Modificat de Muale
Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Da, sunt capacele pentru prezoane. Greșeala mea că nu le-am scos din pungă înainte de a face poza să se vadă mai bine.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!