Jump to content

My shadow blue Bora


Ciprian Ciobanu

Postare recomandată

Ciprian Ciobanu

hehe,uite un coleg romascan.Ce mica e lumea.Trebuiesti stikerit ;) .Am observat de cateva ori masina si arata splendid.Dupa motorizarea asta imi curge si mie o lacrima :( Poate faci o vizita pana la Iasi la o intalnire si ii faci cadou un soft ~115 caiuti.Daca o scoti la vanzare,sunt primul pe lista :D Poate ne vedem in Roman de Sarbatori sa iti dau cadou de la Mos Craciun un sticker.

LE:Jantele sunt Route 66 din cate stiu.

Asa e, e mica lumea! Sa stii ca mi-as dori f mult un sticker, m-am gandit la multe posibilitati de a intra in posesia unuia... E dificil, eu nu sunt in Romania, locuiesc in Italia de cateva luni. Da-mi un pm cum as putea sa dau de tine, sa cautam o varianta de a intra in posesia unui sticker, eventual sa imi spui ce dimensiuni are poate gasesc aici sa-mi fac unul. Ma bucur ca iti place masina mea :icon_cheesygrin: as mai avea niste idei sa fac cateva imbunatatiri la ea, dar trebuie sa ajung in Romania..De ex pentru o folie imi cere 300 euro :banghead: , si nu mai zic de altele..romanii sunt cu mult mai inventivi si mai priceputi.. Toate cele bune si astept vesti de la tine.

Link către comentariu
  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    119

  • Muale

    18

  • Cosmin ZKG

    18

  • Laurentiu_LWR

    17

Ciprian Ciobanu

Ma poate indruma cineva de unde mi-as putea comanda un kit complet pentru cruise control? nu as vrea sa imi iau cine stie ce chinezarii de pe net.. Eventual orice fel de sfaturi sunt bine venite.. Sau ar trebui sa-mi pun problema daca mi-ar merge montat sau nu? Cum as putea sa-mi dau seama daca accepta sau masina mea tempomatul? Craciun fericit tuturor!

Link către comentariu

Accepta 100%.

Vb cu colegul Rottero si vezi daca mai are pe stoc, kit-uri OEM pt tempomat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

fie cumperi kit complet (ai grija sa iei original,nu replici) fie cauti prin dezmembrari.

se poate monta pe masina ta,vezi cine e cel mai aproape de tine sa te poata ajuta.

prin dezmembrari gasesti pe la 150 lei. kit nou este vreo 100 euro

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

fie cumperi kit complet (ai grija sa iei original,nu replici) fie cauti prin dezmembrari.

se poate monta pe masina ta,vezi cine e cel mai aproape de tine sa te poata ajuta.

prin dezmembrari gasesti pe la 150 lei. kit nou este vreo 100 euro

Nu vreau de la dezmembrari, imi iau chitul nou si original. As vrea sa mi-l comand din Romania si mi-l voi monta eu aici. Multumesc pt sfat, tinem aproape! Craciun fericit!

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Cel mai mic consum de pana acum la masina mea.. 4,1 l/100km, distanta parcursa 45km din care undeva intre 5-10 km prin aglomeratia din Padova. Apoi drum statal, nu foarte aglomerat, dar suficient incat sa nu pot depasi 90-100 km/h..

post-85630-0-48803200-1325100658_thumb.j post-85630-0-33625000-1325100686_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Superba masinuta! Un exemplar ca asta gasesti foarte rar, mai ales in Romania. In locul tau as tine-o cat mai OEM si fara soft de putere. Motorul ala merge 500.000+ km fara probleme cu un service adecvat. Imi place foarte mult interiorul in doua culori, volanul, jantele ,culoarea absolut bestiala si eleronul. Grila fata nu ma da pe spate, dar e o chestie de gusturi. Tempomatul e o treaba foarte buna la drum lung desi mie mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu el... cel putin acum la inceput ma facea sa nu ma mai concentrez la drum atat de mult ca atunci cand nu il foloseam. In mintea mea nu doar accelereaza dar si franeaza si evita obstacolele singura :)) Glumesc, bineinteles :)

Multi km fara probleme si sa o ingrijesti la fel de bine mereu!

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Superba masinuta! Un exemplar ca asta gasesti foarte rar, mai ales in Romania. In locul tau as tine-o cat mai OEM si fara soft de putere. Motorul ala merge 500.000+ km fara probleme cu un service adecvat. Imi place foarte mult interiorul in doua culori, volanul, jantele ,culoarea absolut bestiala si eleronul. Grila fata nu ma da pe spate, dar e o chestie de gusturi. Tempomatul e o treaba foarte buna la drum lung desi mie mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu el... cel putin acum la inceput ma facea sa nu ma mai concentrez la drum atat de mult ca atunci cand nu il foloseam. In mintea mea nu doar accelereaza dar si franeaza si evita obstacolele singura :)) Glumesc, bineinteles :)

Multi km fara probleme si sa o ingrijesti la fel de bine mereu!

Multumesc pentru aprecieri, si mie imi place foarte mult masina asta si nu am de gand sa intru in modificari prea excentrice! la fel sunt si eu, cu o tinuta cat mai "de fabrica" daca pot sa zic asa.. In ceea ce priveste softul, inca nu am luat o hotarare inca, dar imi cam face cu ochiul sincer sa fiu. 90 caiuti nu sunt tocmai suficienti mereu, am citit aici pe forum topicul dedicat remaparilor si am aflat ca in primul stagiu o pot aduce la aproximativ 115-118 cai, un lucru mai mult decat suficient pt mine, tinand cont ca nu trebuie sa intervin deloc in piese si mecanica. La fel, din discutiile purtate de ceilalti colegi care si-au resoftat masinile lor, am inteles ca nu ar fi probleme, la o utilizare corecta a masinii si o intretinere adecvata. Nu fac reclama la nimic, spun doar ce am citit si ce am inteles eu.

Un an nou cat mai bun tuturor si multi km fara evenimente neplacute!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
Ciprian Ciobanu

Salutare tuturor! Vreau sa va cer sfatul intr-o problema. De o perioada incoace parca nu mai sunt multumit de cat de "cocotata" mi-e masina.. Ma uit uneori din diferite unghiuri si parca e prea inalta de spate bora mea.. Mai multi mi-au zis asta ca e inalta si ca sa o cobor mai jos, dar nu am dat importanta la ce ziceau. Pe masina momentan am suspensii drumuri grele, asa a fost ea comandata.

Acum nelamurirea mea este urmatoarea : pot renunta la suspensiile astea inaltate? Este adevarat ca sunt niste inaltatoare de cauciuc atasate de suspensiile stock si ca le pot da jos numai pe alea? Sau trebuie sa-mi cumpar alt set de suspensii? Intrebarile nu s-au terminat... prins suspensiile drumuri grele s-a inaltat doar spatele sau si fata? Si daca le dau jos, mai tarziu daca ma apuca "pasarelele" le mai pot pune la loc?

Multumesc deocamdata, astept parerile voastre. O zi excelenta tuturor!

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Salut,

As vrea sa te felicit si eu pentru masina pe care o detii. Arata foarte bine ! Am citit ceva de chip-tuning si as vrea sa-ti spun parerea mea : am discutat cu cativa mecanici si toti mi-au zis ca in urma cip-ului uzura e mult mai mare si pentru ambreiaj si pentru planetare si pentru turbo ( intrucat creste presiunea ). Se spune ca daca esti temperat si nu dai in ea ca animalul n-ai probleme. Un exemplu clar il am cu un coleg care a mers cu un focus pe motorina 100 de mii fara probleme si dupaia l-a dat pe un mondeo. N-a avut nici o problema. Totul depinde de tine : eu insa cand am nevoie de cai ma bazez pe masina si consider ca in momentul in care te stii cu herghelia in spate ai tendinta sa-i dai..daca esti linistit, nu vad rostul cip-ului..Probabil ca daca voi dori cai mai multi voi schimba brand-ul..momentan 1.9 TDI 131cp cat detin mi se par suficienti pentru masina mea.

Am mers cu motorul de 1.9 90 Cp de pe O1 si pot spune ca are super consum, repet super consum. 4.1 % cat am vazut mai sus la tine e consum extra-urban spre mediu sa stii. Masina ta poate scoate sub 4% si nu subturata.

Te felicit inca o data pentru alegerea facuta si ai grija de ea !

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Multumesc pentru opinia ta Romm2008! In privinta softului, ma mai gandesc, nu vreau sa iau nicio decizie deocamdata. Voi mai vedea pe parcurs, sa ma documentez mai bine. Despre consum, intr-adevar se poate scoate si mai jos decat am aratat eu intr-un post anterior, dar in conditiile in care mergi numai "la consum" cum se zice.. O zi buna!

Link către comentariu

daca ai pachet de drumuri grele ar trebui sa fie ridicata si de fata si sa ai scut metalic.

verifica,poate amortizoarele nu sunt in stare tocmai buna,daca pe fata e lasata si pe spate-nu.

pt drumurile noastre eu spun sa o lasi asa,nu o cobori. mai ales ca nu e vreo sportiva sa mearga pe circuit unde nu trebuie sa aibe balans in curbe...

mai urci o bordura,o groapa...e bine sa ai garda la sol mai mare.

eu la golf ating cu scutul acum,in sleaurile de zapada. noroc, ca e metalic si nu prea se strica decat vopseaua de pe el.

cat despre schimbarea de soft...fa-o. mai ales ca nu ii faci ceva agresiv sa iti termine repede ambreiajul.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Am si scut de otel, dar culmea e ca de fata nu mi se pare ridicata deloc, doar spatele ce e mai inalt decat una obisnuita. Faza e ca am si km foarte putin, vreo 36400 in prezent...Si nici nu circul cu ea pe drumuri proaste. De aceea ma gandeam ca mi-ar fi placut sa o cobor putin, plus si un castig la stabilitate si o aerodinamica mai buna.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Am renuntat la ideea de a renunta la PDG, am ajuns la concluzia ca este util si cum multi si l-ar dori pus pe masinile lor, eu de ce sa renunt la el? Anyway...pana-n una alta, postez cea mai recenta foto cu Bora mea, facuta "la rece" astazi dupa-amiaza .. :)

post-85630-0-29833100-1328655213_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Cine esti colegule din Roman care ai o masina atat de frumoasa :D Sa te bucuri de ea, sa ai grija de ea ca si ea are de tine. Acelasi motor il am si eu, atat pot sa spun : NU ARE MOARTE. Schimba la termen consumabilele, nu baga in ea aditivi si alte minuni, iar ca recomandari -> remapare TCM TURBO 100% calitate pret, Turbo de curatat - Cipos in Bucuresti, merita drumul, nu iti mai cunosti masina cand pleci de-acolo. Daca vei avea vreodata nevoie de ajutor, here I am, cu mare placere te ajut. Inca odata, ai grija de ea ca e o bijuterie.

Link către comentariu

este destul de ridicata si pe fata. mai cauta alte bora/golf si vezi diferenta.

la mine pe fata este mai joasa ca la tine si nu am PDG

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Ciprian Ciobanu

Si mie imi plac foarte mult modelul asta, consider ca arata bine pe bora. In materie de jante, cel mai mult imi plac alea de pe g4 gti Santa Monica, in schimb nu stiu cum se comporta masina cu 17,nu as vrea sa ma scuture prea tare si se pierde din confort...cred..

Link către comentariu

si eu am avut de ales intre 16" si 17" foarte mult m-am gandit ce sa imi cumpar si pana la urma am decis 16" si am luat acest model. Poate pe viitor cand o sa imi permit o sa pun 17" + suspensie sport. momentan e ok si asa

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Salutare tuturor! Azi nu am ce face si deschid capota la motor sa completez cu lichid pentru spalarea parbrizului in vasul respectiv. Iar apoi zic sa arunc un ochi pe la motor, asa din curiozitate mai mult. Recunosc ca nu ma pricep mai deloc la mecanica si de obicei cand privesc la un motor sunt cam ca gaina-n lemne! Si totusi....surpriza... observ in spatele EGR-ului un mic agrenaj (am aflat ulterior ca se numeste valva de shutt-off) murdara de ulei! Cum e si normal, m-am speriat, nestiind ce se presupune acest lucru. Atasez si o poza facuta cu telefonul, unde am incercuit locul cu pete de ulei, ca sa nu vorbesc pe dinafara si sa vedeti si voi despre ce este vorba.

post-85630-0-86340800-1330547860_thumb.j

V-ati mai intalnit si voi cu aceasta problema? E ceva grav? M-am uitat atent si nu mi s-a parut nimic nelalocul lui, nimic crapat sau fisurat, nu am reusit sa depistez cu exactitate locul de unde s-a prelins. Nu este picurat de ulei pe dedesubt, semn ca nu a fost o pierdere masiva. Am luat un servetel si am curatat bine de tot acel loc si nu-mi ramane decat sa observ in viitorul apropiat ce se intampla.

Daca stie cineva despre ce este vorba este rugat sa-mi dea si mie niste sfaturi! In rest, toate cele bune si o seara buna tuturor!

Link către comentariu

salut...

in primul rand sa o stapanesti sanatos...arata chiar bine..plus ca e cam noua:d

cat despre scurgerea aia de ulei...iti plange pe la axul acela care l-ai incerciut...cel care intra in corpul EGR...acolo este un fel de busca...care se largeste in timp si pierzi ulei...foarte putin ce este drept

nu esti singurul care are asa ceva...cred ca majoritatea plang pe acolo...ce ma mira la tine...este ca a inceput asa devreme

drumuri bune:D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!