Jump to content

My shadow blue Bora


Ciprian Ciobanu

Postare recomandată

Ciprian Ciobanu

Va salut colegi forumisti! Cu toate ca citesc acest forum aproape zilnic de ceva vreme, abia astazi mi-am facut curaj sa va prezint masina mea. Detin un Volkswagen Bora cu prima inmatriculare in decembrie 2004, cumparata de noua din Romania de proprietarul anterior. Face parte din cunoscuta promotie Bora Amazing din toamna anului 2004, motorizare 1.9 TDI, 90 CP, motor ALH.

Ca o prezentare sumara a masinii as putea mentiona urmatoarele :

- caroserie : berlina 4/5 usi

- fabricatie : 2004, prima inmatriculare in decembrie 2004

- tara de origine : Romania

- motorizare : 1.9 TDI 90 CP (ALH), euro 3, cutie manuala 5+1 trepte

- culoare : shadow blue metalic

- jante aliaj 16'' OEM (nu le cunosc denumirea, le-am pus eu de la un Golf 4 Pacific)

- kit sport ABT cuprinzand grila fata si eleronul

- pachet drumuri grele cuprinzand suspensii inaltate, scut motor din otel

- ABS, servodirectie

- climatronic

- geamuri electrice fata+spate

- oglinzi electrice si incalzite

- computer bord (minidot)

- radiocas Beta+ cd player originale , 4 incinte acustice

- cotiera (montata ulterior)

- inchidere centralizata cu telecomanda, 2 chei briceag, alarma de fabrica

- interior si tapiserie gri, extrem de curat si de ingrijit

- km actuali aproximativ 35000

- km la cumparare in noiembrie 2010 aproximativ 19600

post-85630-0-36294600-1324302870_thumb.jpost-85630-0-09793100-1324302904_thumb.j

As mai adauga fotografii, dar inca nu ma prind cum, imi zice ca am depasit limita de 1MB.

Astept sugestii, opinii...

O zi buna tuturor!

Link către comentariu
  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciprian Ciobanu

    119

  • Muale

    18

  • Cosmin ZKG

    18

  • Laurentiu_LWR

    17

Ciprian Ciobanu

Imi incerc norocul cu alte fotografii, probabil tot in limita a 1MB

post-85630-0-73747800-1324304608_thumb.jpost-85630-0-37942400-1324304633_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

In legatura cu pozele,ale tale au marime prea mare.Poti incerca cu un photo editor ca sa faci rezolutia mai mica ex 640x480 :santa[1]:

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Pozele sunt facute cu telefonul, si le-am mai modificat o data ca aveau cam 2 mb fiecare. Le mai modific o data, si mai postez in seara asta inclusiv cu interiorul. Din mentiunile mele in primul post, as mai avea de adaugat ca sunt al doilea proprietar al masinii, km sunt reali 100% intrucat stiu cum si de la cine am luat masina. Consider ca am avut o oportunitate si am profitat de ea :)..

De cand am masina, interventii asupra ei ar fi urmatoarele :

- s-a demontat si curatat turbina

- un schimb de ulei si filtre la aproximativ 26000 km

- montat cotiera fata

- schimbat jantele de tabla pe 15'' cu jantele din aliaj care apar in poze pe 16''

- inlocuit parbrizul...sa traiasca un tirist care mi-a proiectat o frumusete de piatra direct in el.

Si cam atat din ce imi amintesc, Revin in curand si cu alte fotografii.

Le-am mai modificat o data, de data asta le-am adus la 640x480 sa ocupe mai putin.

post-85630-0-89632500-1324306028_thumb.jpost-85630-0-62077600-1324306050_thumb.jpost-85630-0-05669000-1324306069_thumb.jpost-85630-0-71699200-1324306101_thumb.jpost-85630-0-35989700-1324306148_thumb.j

Si astea ar fi cam ultimele din ce mi-am propus sa postez :

post-85630-0-71327000-1324306389_thumb.jpost-85630-0-16031900-1324306414_thumb.jpost-85630-0-15466600-1324306443_thumb.jpost-85630-0-20353300-1324306483_thumb.j

Modificat de Ciprian Ciobanu
Link către comentariu

Incredibil de putini km are. Practic motorul inca nu s-a rodat.

Ca sugestii...

-Volan piele.

-Cass Gamma+boxe spate

-Soft.

S-o stapanesti sanatos!!

Link către comentariu

Mama,mama pe ce ai pus mana :emthup: !Frumoasa foc masina ta,dar cred ca mi-a scapat ceva!De ce e asa inalta?La cati km are masina+ALH-ul i-a spune tu repede la cate geeratii vrei sa o lasi :icon_cheesygrin: ?

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

@uhu10uhu : ms de sfaturi, volanul in piele inca nu este pe lista mea de imbunatatiri, dar am sa ma gandesc si la asta ca nu este deloc o idee rea si nu necesita o investitie mare. Casetofon Gamma am cautat cu ceva timp in urma, dar gasisem la preturi f mari si nejustificate, parerea mea. Prin soft la ce te referi? Da-mi te rog niste detalii, nu prea stiu cu ce se mananca.

@Celeronu : nu esti prima persoana care isi pune intrebarea asta, nici eu nu mi-am explicat de ce a dat atatia bani pe masina asta, mai ales ca a luat-o cash, fara leasing...Ce stiu este ca mai avea o octavia de la parohie (cel dinaintea mea era preot) cu care isi facea treaba. In afara de cateva drumuri de lla Focsani (de unde era) la Suceava la niste rude nu mi-a amintit sa faca drumuri mai lungi. Uitandu-ma pe cartea service la schimburile de ulei facute in fiecare an, nu a facut mai mult de 4000 km/an. Nu merita masina diesel la atatia km pe an, eu de bine de rau,am facut cam 15000 intr-un an.

@Robert_sry : Masina e inalta datorita pachetului drumuri grele. Cel putin asa stiu eu. In facturile masinii este trecut ceva de genul asta : suspensii drumuri grele. Nu pot sa zic ca ma avantajeaza foarte mult, mai ales ca nu locuiesc in Romania si nu umblu cu ea pe drumuri proaste. Nu stiu cate generatii va tine masina la mine, ce-i drept, tata a si pus ochii pe ea. oricum nu am de gand sa o schimb prea curand. In cel mai bun caz, mi-ar placea un "upgrade" la noua jetta, dar mai dureaza pana atunci..

Pe viitor vreau sa-mi foliez geamurile pe spate si luneta, ceva mai discret si nu foarte inchis, sa-mi colantez stalpii cu folie neagra mata si sa-mi pun cruise control. Mi-ar mai place si o instalatie xenon, dar fara lupe nu vreau, asa ca investitia va fi cam mare sa inlocuiesc si farurile.

Pe curand!

Link către comentariu

Nu te lasa inselat de kilometrii putini ai masinii. Si eu am luat bora din 2003 cu putini km (45.000).

Desi masina nu e rulata, ca sa te bucuri de ea in continuare fara probleme, mai ai cate ceva de facut, cum ar fi:

1.Distributia (o data la maxim 4 ani)

2. Lichidul de frana (la 2 ani)

3. Placutele- in timp tind sa sa intareasca si sa nu mai prinda cum trebiue.

4. Cauciucurile - daca-s din 2--4 de cand e masina e posibil sa inceapa sa se crape.

5. Orice furtun/bucsa de cauciuc in timp se crapa.

Prin soft ma refer la schimbarea softului masinii pentru mai multa putere. Din ALH se obtin cresteri vizibile. Poti cauta pe aici pe forum sa vezi ce si cum.

Alte idei de upgrades tot aici gasesti. Sunt multi colegi cu bora care au lucrat serios la ele.

Link către comentariu

uau...are extrem de multi km si cred ca atunci cxand o sa o vinzi ar trebui sa ii dai inainte. altfel cine te vede cu km astia nu te crede :P

de ce nu renunti la pachet de drumuri grele?e foarte cocotata masina si mai ales ca nu circuli pe drum prost...

referitor la xenon,nu e neaparat nevoie sa cumperi faruri noi. poti pune doar lupe in farurile actuale si scapi mai ieftin. se invart pe la 100 euro o pereche de lupe bi-xenon.

tempomatul merita,nu e o avere si e foarte util.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Chiar de curand am purtat o conversatie cu unul din colegii nostrii de pe forum legat de distributie. Intr-adevar, km sunt putini, dar masina are 7 ani, asta nu o mai sterge nimeni.. Chiar ma speriasem cand am aflat ca distributia se schimba la 4 ani, in caz ca nu s-au atins limita de km. Am sa merg la un mecanic bun sa se uite putin la ea pana o schimb. Cu lichidul de frana sunt linistit, acesta a fost schimbat regulat. Placutele, la fel, sunt cele originale ale masinii, dar nu simt ca frana ar fi slaba, e ok. Iar cauciucurile le-am schimbat asta vara, cand mi-am luat jantele..

Am o intrebare la tine : daca resoftarea e totuna cu remapare? Din ce am inteles eu, trebuie sa schimb injectoarele pentru asa ceva? Si inca ceva, se suprasolicita turbina? Nu prea am incredere in ea, mai ales sa o suprasolicit, a fost data jos si curatata de 2 ori. Multumesc mult de sfaturi!

Link către comentariu

Sa te bucuri de ea, cel putin mai mult decat fostul propietar.

De ce s-a curatat turbina de 2 ori in asa putini km?! Ai sesizat ceva sau pentru linistea ta ai facut-o? Mi se par putini km ca sa intampini probleme. Poate doar sa fi mers subturat dar la km astia as zice, foarte subturat.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Sa stii ca ai dreptate cu datul km inainte.. hahaha E de necrezut ca are asa putini, stiu asta. Putini din cei care mi-au vazut masina char si in realitate sunt convinsi suta la suta. In orice caz, nu ma gandesc sa o vand, in primul rand ca sunt eu extrem de multumit de ea, iar in al doilea rand, chiar daca va fi sa-mi iau alta, o tin pentru tata, cu siguranta nu va parasi familia! Mersi de pont, nu stiam ca pot adapta lupe la farurile mele, sincer, nu as vrea sale schimb, Dupa cum se vad si in foto, arata f bine, nu sunt matuite si ar fi pacat sa le dau jos. Iar de tempomat, nici nu mai incape in vorba cat de util este, am simtit pe pielea mea in toamna cand am venit din Romania. Felicitari pentru masina ta, este foarte frumoasa!

Link către comentariu

cat de subturat sa cureti de 2 ori in 35 mii km?!

nu trebuie sa schimbi injectoarele daca resoftezi masina (in prima faza). daca vrei o putere considerabil de mare trebuie sa schimbi anumite piese... pt primul pas (un castig de cativa caluti si un cuplu mai mare e ok doar softul. nu ar trebui sa ai probleme la km astia (injectoare,turbina,ambreiaj ar trebui sa fie in stare f f buna)

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Exact, foarte subturat. Inchipuieste-ti o masina luata de noua si pana in noiembrie 2010 cand am luat-o eu sa nu fii vazut vreodata in bord mai mult de 110 km/h!!! Intrase in limp mode, sper sa fi zis corect, se blocase, dadea eroare in bord, abgas werkstat, motorul nu se mai tura si mai mult de 120 nu mai ducea,ma puneam in genunchi la ea sa creasca viteza. Acum e ok, isi face treaba, sper sa nu mai am probleme de genul asta.

Link către comentariu

Masina mea a fost a unei femei si a mers subturata.Intra in limp mode si nu pot rula mai mult de 120.Pe tester imi arata eroarea 1557 Charge Pressure Control: Positive Deviation,sper sa se rezolve cu o curatare a turbinei.Apropo,cat te-a costat curatarea turbinei?

Modificat de Serj Arad
Link către comentariu

Sa o stapanesti cu placere,arata ca noua!chiar ca ai pus mana pe o masina rara...

Distributia trebuie schimbata sigur,cauciucul imbatraneste dupa atatia ani si e bine sa faci treaba asta preventiv.si eu am schimbat-o la 80k km tot din cauza anilor.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Serj Arad, tu ai aceleasi simptome care le-am avut si eu. Cu o curatare a turbinei ar trebui sa scapi de probleme. Pe mine m-a costat 250ron. Trebuie sa gasesti unul bun care sa stie exact ce face, aceasta operatie este destul de complicata si de migaloasa. In plus dureaza si destul de mult, pe mine m-a tinut cu masina cam o zi intreaga. Nu merita sa mergi asa cu ea, pacat de motorul si de caiutii pe care ii ai. Bafta multa si chiar tine-ma la curent daca se rezolva problema ta!

Link către comentariu

Felicitari, arata ca noua. Motorul asta o sa te tina o vesnicie daca ai grija de el(am avut o Octavia cu acelasi motor).

Link către comentariu

In cartea masinii, la distributie nu este trecuta nici o limita de ani, ci doar limita de km.

La sfarsit de generatie, odata cu editia asta ALH de 90cp au umblat la curea si alte detalii.

Trebuie schimbata doar pentru confortul psihic si daca nu ai siguranta in ea.

Link către comentariu

foarte frumoasa masina, de o luna mi-am cumparat si eu jante ca ale tale si abia astept sa vina primavara sa le pun pe masina :)

Multi km fara probleme

Link către comentariu

hehe,uite un coleg romascan.Ce mica e lumea.Trebuiesti stikerit ;) .Am observat de cateva ori masina si arata splendid.Dupa motorizarea asta imi curge si mie o lacrima :( Poate faci o vizita pana la Iasi la o intalnire si ii faci cadou un soft ~115 caiuti.Daca o scoti la vanzare,sunt primul pe lista :D Poate ne vedem in Roman de Sarbatori sa iti dau cadou de la Mos Craciun un sticker.

LE:Jantele sunt Route 66 din cate stiu.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!