Jump to content

Passat B5.5 vs. Prius XW20


GicuP
 Share

Postare recomandată

La Prius am gasit o utilitate mai aparte, aceea ca poti dormi in ea fara griji, daca ai un sac de dormit mai comod. Bun cand pe creasta este vant prea mare sau pericol de ursi prin padure.

De evitat cu Prius-ul!, urcarile foarte lungi, gen Transfagarasan, masina descarca bateria daca omori acceleratia si ajungi sa tragi de o masina grea cu doar 73 de cai si consumul creste, dar mai mult de 7.2 nu am avut pana sus.

Inteleg ca urci cu ea pe creasta daca bate vantul?:)

Daca ai 7.2% consum pe Transfagarasan inseamna ca, conduci extrem de incet la urcare. Cam in stilul tuturor turistilor de week-end. Cu alte cuvinte irelevant. Fara sa ma intelegeti gresit eu pe coborarea spre Sibiu consum mai mult cu un diesel 1.6 90CP.

Am avut ocazia sa merg cu un Peugeot 508 Rxh un hibrid diesel-electric si e interesant. Problema pe care o vad la aceste masini este legata de transmisie, care e foarte lenta si de eventualele probleme pe care le rezolvi greu cu mesterii romani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kye04

    16

  • munteanul

    14

  • Ice_2k

    11

  • nsm

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Momentan nu am gasit un rucsac suficient de mare sa iau si masina sus pe creasta, dar timpul poate o rezolva :D

Transmisia este ciudata si oarecum lenta, dar felul cum lucreaza nici nu te face sa o calci, ai mila cand auzi termicul ala cum se tureaza sub capota si tu ai abia 40%. Cinstit sa zic Transfagarasanul este facut sa fie admirat nu alergat pe el, cel putin daca nu ai o masina facuta sa stea pe curbe, viteza nu prea isi are locul acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este evident de la o posta ca daca vrei consum mic nu ai pretentii de performante si invers. Sunt doua chestii care nu se pupa, ca frigul si caldura, ca vara si iarna, ca gemul si muraturile si tot asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, imi cer scuze, am fost pe fuga la tine, iar acum o luna sunt inapt de sofat din cauza unei interventii la ochi, in schimb comunitatea Prius se mareste pe luna ce trece, am mai contaminat cativa cu acest microb si am mai facut un TDIst sa renunte la masina germana pentru acea minune asiatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!