Jump to content

My daily driver - Polo GTI 6R


fuscobal

Postare recomandată

era si un seria 3 coupe linga el, da tot mai frumos era polo :lol: ! tot respectu :icon_thumleft:

Like! :))

Link către comentariu

Eram chiar eu in Sebes la Kaufland iar BMW-ul era 335i-ul lui OvidiuV (fost posesor de Golf 5 GTI de pe forum) :) Ce mica e lumea !

Link către comentariu

:lol: glumesti? ieri pe la 5-6 aproximativ le-am vazut! cand am intrat in kaufland erau parcate amindoua, undeva mai in dreapta de la intrare si cand imi puneam cumparaturile in masina am vazut ca plecati si am stat si m-am mai uitat o bucata dupa voi :lol:, daca nu ma insel erai inaintea bmw-ului! imi pare rau ca nu m-am apropiat sa ma uit mai bine la masina, ii primu polo gti model ca al tau ce l-am vazut live, prin oras nu e nici unul, dar bmw-uri seria 3 coupe sunt vreo 2 dar nu sunt chiar 335i :icon_cheesygrin: ! chiar mica lumea!

Link către comentariu

Nu glumesc. Am fost pe Transalpina (eu, Ovidiu si Rex...rex era cu golful 5 visiniu cu rollcage la interior). Seara ne-am cazat la Gura Raului la o pensiune si astazi ne-am intors pe Transfagarasan ! :)

Link către comentariu

Dap, chiar observam ca pe drum am mai vazut 2-3 masini cu VwForum, inclusiv pe Radu Dragon azi pe Transfagarasan :)

Link către comentariu

Vin si pozele dupa ce le procesez. Pentru drum, o sa fac comentarii la topicurile aferente Transalpina si Transfagarasan de la Calatorii !

Link către comentariu

Drumul e la fel ca anul trecut....adica lasa de dorit. Cel putin pana la Vidraru lasa de dorit, mai sus nu stiu cum e, parca anul trecut reparau la el si a fost foarte prost pana la Balea.

Link către comentariu

da, am observat si eu, prin Alba-Iulia mai mult, masini cu VwForum! peste tot forumisti :D

Link către comentariu

Salutare si aici. Eu te-am claxonat dintr-un Swift Sport sus pe Transalpina si mai eram cu 2 colegi forumisti cu un GTI si o Fiesta ST. Am vazut si pe Rex si 335-ul(care arata f bine btw). Era fain daca ne intalneam undeva la o mica poveste. A fost un w-e numai bun pt plimbat.

Link către comentariu

Foarte tare masina fusco...noi ne petrecem mereu dimineata pe DN1...tu spre Ploiesti eu spre Bucuresti...mereu imi sare in ochi masina. :lol:

Link către comentariu

Ba da mica e lumea :) . Eu sunt usor de recunoscut ca nu-s prea multe Polo GTI pe la noi. Imi aduc aminte de Swift sport care m-a claxonat dar nu mi-am dat seama de ce pe moment :) . Andrei, din 20 iul sper sa ma mut pe autostrada ca m-am saturat de DN si accidentele lui la 2-3 zile :(

Link către comentariu

. Andrei, din 20 iul sper sa ma mut pe autostrada ca m-am saturat de DN si accidentele lui la 2-3 zile :(

+1

Link către comentariu

+2 :)

o fi Polo frumos...dar sa-l compari cu 3-ul coupe, mai ales cu elementele Performance pe el...e putin iesit din comun.

Link către comentariu

Ah, ce-am pierdut! Cu franele cum e? Ai dat un pic in ele?

Link către comentariu

Bogdan_wrc cred ca la mine te referi in legatura cu comparatia dintre polo si bmw :icon_cheesygrin: ! mie chiar imi place polo, e primu' care l-am vazut, dar jos palaria si pentru bmw :icon_thumleft:

Link către comentariu

Am apucat sa merg ceva mai taricel cu Ovidiu si rex pe coborarea de pe Transalpina, motiv pentru care am reusit in sfarsit sa vad putin limitele masinii. Spre surpriza mea placuta, micile modificari aduse au transformat total masina. Suspensia lucreaza formidabil pe viraje (inclusiv denivelari largi chiar in mijlocul virajului) iar franele lucreaza si ele bine daca sunt folosite cu simt de raspundere. Placutele au rezistat impecabil dar spre sfarsit s-a muiat putin pedala, semn ca lichidul de frana ajunsese aproape de limita. Cu toate astea, nici un pic de brake judder dupa ce am terminat traseul. DSG este de nefolosit in D la mers sportiv, am putut folosi S pentru prima oara in schimb si pot spune ca a lucrat decent, exceptand situatiile in care dozam acceleratia pe viraj cu apasari/relaxari scurte si rapide, moment in care se cam pierdea si schimba aiurea. Pe manual schimba cum vroiam eu, singura chestie care a ramas enervanta in orice mod ar fi cutia era in schimb acel kick-down si retrogradarile tampite (Exemplu : Suntem in treapta 3 la 5000RPM. Un soft destept la DSG ar sti ca daca schimba din 3 in 2 ajunge la 7000RPM unde nu mai are ce sa faca decat sa schimbe inapoi in 3. In situatia asta se pierd 2-3 secunde pretioase la plecare, lucru derutant in cazul depasirilor in scurt. Poti invata sa anticipezi delay-ul DSG-ului dar e cu 2 taisuri)

transalpina32.jpg

Uploaded with ImageShack.us

transalpina33.jpg

Uploaded with ImageShack.us

transalpina35.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu

Am facut schimb de masini si am dat si eu niste ture cu Polo-ul pe curbele spre Ranca. Masina urca repede in ture si suspensia o tine bine pe viraje. DSG-ul il stiam, doar l-am avut pe Golf. Nu am sesizat vreo diferenta intre acesta si cel pe care l-am avut pe Golf. Daca vrei eficienta de la el, trebuie folosit modul manual.

Singurul lucru care m-a deranjat a fost faptul ca iti taie gazul cand franezi si accelerezi in acelasi timp. Asta e din cauza ca m-am obisnuit eu sa franez cu stangul. Eu am rezolvat asta la Golf din soft.

In rest, mi-a placut mult.

Sa te bucuri de ea Nae!

Link către comentariu

Kostica, o sa facem mutarea dar nu acum pentru ca am altele pe cap...mai vin reduceri :)

PS : Zi-mi pe PM pretul redus ca sa-mi fac o idee pentru pe viitor :)

Link către comentariu

... iar franele lucreaza si ele bine daca sunt folosite cu simt de raspundere. Placutele au rezistat impecabil dar spre sfarsit s-a muiat putin pedala, semn ca lichidul de frana ajunsese aproape de limita. Cu toate astea, nici un pic de brake judder dupa ce am terminat traseul....

Ma bucur ca ai adus masina aproape de ceea ce vrei. Nici nu ma asteptam sa ajungi la fade, dar eram curios daca supraincalzesti lichidul, asa cum deseori o fac si eu cu acelasi etrier/disc/lichid/furtun. Tu ai ceva masa in minus dar si putere in plus.

Link către comentariu

Da, per total probabil ca energiile cinetice sunt similare. Tu ai discul de 312 fata de 288 al meu, deci ai ceva avantaj. Oricum, cu ocazia asta mi-am dat seama ca nu am nevoie de mai mult pe aceasta masina. CE am facut acum cu ea nu se va intampla decat izolat !

Link către comentariu

bv nae. ma oftic grav ca nu am venit :( dar nah...data viitoare. ma bucur ca ti-ai facut-o dupa gustul tau. poate vad si eu cum e suspensia aia..

george.o, si mie imi plac hatch-urile, si Polo arata bine... dar 335 cu pachetul performance arata demential :) fiecare cu gustuurile lui, oricum.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!