Jump to content

My daily driver - Polo GTI 6R


fuscobal

Postare recomandată

Mai trebuie aprofundata putin treaba cu potrivirea suprafetei pistoanelor vs master cylinder. E posibil ca frana sa mearga fizic pe masina dar daca cele 2 nu se potrivesc cum trebuie sa nu ai modulare la pedala de frana (cam ce ti se intampla tie acum). A incercat unul sa puna franele spate de Porsche Boxter la sfatul lui Dave B dar si-a dat seama Dave in ultimul moment ca nu se potrivesc pistoanele cu master cylinder si s-au oprit >

''just goes to show you shouldn't believe what you read on the Internet. I was in error....... there you go, im less worried about admitting it then you fitting them PLEASE don't fit them. In fairness that post is Probably nearly four years old and was a repost of a repost, I made a mistake way back when on the part numbers and piston sizes the piston sizes on those calipers are 28/30mm. So if you work it out Pi R squared it comes out at

14x14=196x3.142=615

15x15=225x3.142=707

So 1322 sq mm

So let's work backwards

1322 / 3.142 = 421

Square Root 421 = 20.5 = Radius

= 41mm diameter.

So you,re swapping your 54mm single piston caliper on a 288mm disc

To a 41mm equivalent caliper on a 312mm disc

In addition with an increase in diameter the surface area increases exponentially nearly. Those calipers are woefully short of capacity and power, they will feel incredibly sharp at slow speeds but simply not retard you enough much over 50mph, they are dangerous and shouldn't be fitted to the front of the car. In addition the mounting points on the 6R hub is recessed and consequently you need a 4 mm boss machining onto the carrier, the design that Thomas uses as well as Volksbits was all copied from some carriers I made back in 2008 if he's changed the design to reflect the requirement then I apologise. I still have a shed load of them under the stairs that I refuse to sell, we even used to mate them to a 325mm disc until the math was done and I stopped selling them in early 2009, there's plenty of threads on the mk4 forums about their lack of capacity. The polo hub is NOT a mk4 hub it's quite different. I'm sorry pal they work on the back of a 996 or boxster S and that's about it, Thomas might give you your money back. That caliper was a 2.5 Non S Boxster FRONT caliper in the pic 36/40mm pistons same as the NQSBBK for the Mk5 which would work really well on the 6R, which is why I went out and bought some boxster calipers and a brand new 6R hub and bearing and did some design work.''

Dupa ultimele cercetari Dave zice asa :

''Just to add now weve sorted piston sizes out, a lot of the Mk4 kits are being touted as suitable for the Polo. Mk4 Brackets can have a straight mounting face which are cheap to produce. The mounting lugs on a Mk4 are proud of the hub casting so you can get away with this more affordable way of manufacturing bracketry. The Polo lugs are recessed so the bracketry needs to be designed accordingly.

We've got the old Mk4 330mm 996 Front Kit we've adapted for the polo, thats on a 28mm front disc and will work well on track days

And this NQSBBK variant for the polo

Ive refrained converting the 996 Turbo Calipers for the Polo onto the Mk4 R32 Disc.....

And the GT3RS Ceramic 6 Pots.....

And the Carrera GT Rear Calipers......

I do however retain the right to mod the design for the first person to attain 350BHP out of the Polo''

Modificat de fuscobal
Link către comentariu

oricum, discutia e ipotetica, dar putem sa intrebam la TAROX ce diferenta e intre ce am eu si ce are Hurdy :) ca este fix acelasi etrier.

Link către comentariu

Foarte misto ambele...stiam de pe vagoc ca masina e limitata zdravan de IC si filtru de aer. Problema e ca alea 2 de la APR sunt nesimtit de scumpe > 800$ pentru CAI (pentru 2 TFSI cu 300-500$ iei cam orice de pe piata) si 1600$ pentru IC ! De 1600$ mai bine pun o evacuare completa :) Lasand asta la o parte, daca e sa pun ceva alaturi de soft, probabil ca voi pune un ITG care e mult mai ieftin si are aceleasi rezultate !

Daca e acelasi etrier cum sa difere suprafata totala de contact ? :) Problema e puparea etrierului cu master cylinder al masinii. Eu intuiesc ca Bogdan are aceeasi problema pe care ai avut-o tu cu franele de RS4. Frana tine si la el dar in prima parte a cursei nu-i ofera feedback deloc si tre sa apesi serios pedala ca sa opreasca masina. Bogdan, ar trebui sa-ti cauti pe net adaptarile si sa vezi daca nu cumva poti sa reglezi ceva pe acolo. Uite ce am gasit eu pentru Polo foarte interesant :

'' In VCDS Select Control Module, go to 03 ABS Brakes, then 10 Adaptation, go to Channel:

Channel 09 Brake Assist

There are 3 settings for this

0-center (stock setting)

1-small

2-hard

I changed this from the stock 0 setting to 2 and this has made the brake pedal more responsive to smaller inputs. Feels more positive in use, especially under enthusiastic motoring.

Channel 36 XDS

There are 3 settings

0-center (stock setting)

1-weak

2-strong

Again I changed this from 0 to 2 and this one mod alone makes the Polo into a different/better beast under hard driving. It acts almost like my ED30 did with the Quaife and yet doesn't feel as fidgety. Seems more planted around bends and that much better to push through the corner on exit. This mod comes with a five thumbs up ''

Modificat de fuscobal
Link către comentariu

hmmm...good to know. o sa incerc si asta. dar nu stiu daca platforma mea e asa avansata :(

Link către comentariu

Mda, sunt curios cati au cumparat filtrul ala...probabil nu prea multi de au reducerea aia. Orice natie de pe lumea asta ai fi, e bine sa pastram si putin bun simt la preturi. Pentru filtrul ala nu costa mai mult de 200E procesul de productie (cu tot cu capac motor si mai ales daca ai matritele deja facute). Sa-l vinzi la de 10 ori pretul de productie mi se pare nesimtire. Pe un CAI standard in stilul Evoms, un pret corect mi se pare 250-300E cu un maxim de 500E pentru unul finisat foarte ingrijit sau din carbon !

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
motanul lenes

La audio sigur voi face niste modificari minore pentru ca zgarie pe creieri acum.

Felicitari pentru masinuta, sa o stapanesti sanatos!

La ce modificari minore te-ai gandit? Intreb pentru ca si fosta mea masina era preparata pentru SQ, iar acum, la Polo, merg pe sistemul OEM de doi ani, iar niste intamplari nasoale de viata, m-au facut sa nu-mi pun problema muzicii, nici macar in ultimul rand.

Acum parca as mai imbunatati cate ceva, dar burta mea a mai crescut intre timp :lol: si nu mai am cheful de a face ceva foarte complicat, insa parca si eu as mai imbunatati cate ceva la sunet. Acum, pentru ca deja cunosti bine aceasta masina, ce sugestii ai?

Link către comentariu

Pana nu desfac usile sa vad ce-i acolo n-am mari sugestii. O sa fie minim un set de difuzoare si ceva antifonare. Daca nu iese suficient din asta, incerc ceva sursa dedicata ascunsa pe undeva sau procesor de sunet ( pentru asta tre sa schimb unitatea de bord cu ceva similar OEM cat de ieftin dar cu iesire optica) !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
motanul lenes

Fata mea de la usa din dreapta a fost desfacuta, pentru a remedia un zbarnait al difuzorului, s-a schimbat garnitura din jurul lui -era o comunicare de la VW in acest sens. E cam multa vreme de atunci, aproape 2 ani, dar din cate-mi amintesc, panoul interior este foarte plin, acesul la mecanismele geamului fiind minim.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

La intalnirea de duminica, am reusit sa modific comportamentul franelor si diferentialului iar diferentele sunt mici dar sesizabile. Setarea stoc este 0 iar eu am schimbat la 2 in ambele cazuri. Pedala de frana este acum ceva mai tactila iar diferentialul tine botul masinii mai bine pe viraj !

Channel 09 Brake Assist

There are 3 settings for this

0-center (stock setting)

1-small

2-hard

Channel 36 XDS

There are 3 settings

0-center (stock setting)

1-weak

2-strong

Link către comentariu
  • 1 month later...

Un set de intrebari :)

Cum se comporta masina de cand o ai? Esti multumit, te-a suparat cu ceva? Consumul a ajuns unde iti doreai dupa "rodaj"? Ai avut consum de ulei in afara de ce zice cartea? Acum cu caldurile astea ai fost la montat folie?

Link către comentariu

N-am apucat sa te felicit, dar am vazut-o cand ne-am intalnit in trafic.

Smechera, smechera. :)

Sa o stapanesti sanatos si sa-ti aduca numai bucurii. :)

Link către comentariu

Am reusit sa ii fac aseara niste poze bestiei :D Fusco, here you go :)

post-49779-0-46260300-1336556469_thumb.j post-49779-0-36516900-1336556474_thumb.j post-49779-0-82091500-1336556478_thumb.j post-49779-0-80637400-1336556482_thumb.j

P.S. Data viitoare o sa anunt din timp, sa fie mai curata masina :P

Link către comentariu

Multam copii...e curata daca prognoza imi arata cel putin 2-3 zile fara ploaie...altfel nu ma ostenesc ! Circoloco, am facut consumul real plin-plin pentru vreo 10 plinuri si consumul a variat intre 7.3 si 8.5 cu o medie de 7.5-7.6%. Regimul de mers a fost unul destul de relaxat cu usoare accelerari pe ici pe colo si maxim 2-3 WOT-uri pentru cateva secunde. Viteza a fost in proportie de peste 90% din timp intre 80 si 110kmh. Am facut mai mult Ploiesti-Bucuresti si foarte putin mers prin oras, deci se poate considera extraurban si compara cu ce da cartea si anume 5.2%. Acum, desigur ca nu ma asteptam sa scot 5.2% dar ma asteptam la un 6-6.5%, nicidecum 7.5% ! Nu am apucat sa pun folie inca dar voi pune cat de curand !

Link către comentariu

Super. Astept sa vad cum e cu folie :icon_thumleft:

Link către comentariu

Am pus folie Llumar 50% fata-spate dar astept ceva vreme mai prietenoasa sa fac poze !

Link către comentariu
vali_devill

fusco,de curiozitate,ce greutate are masina?pt ca la viteza descrisa de tine,eu cu aceeasi motorizare pe golf v scot 6.2,hai zi 6.5,cu toate ca virgulele nu isi mai au rostul.se stie ca pe bucuresti ploiesti,nu poti merge altfel,70 in localitati,si un 100 in afara lor,desi sunt destul de apropiate si cum ai accelerat,deja reduci pt a intra in urmatoarea localitate.

sau ai mers tu mai repede,sau nu s-a lasat inca motorul,dar consumul descris de tine pe segmentul raspectiv mi se pare un pic maricel,fie el si pt polo gti.parerea mea

brgds

Link către comentariu

Abia astept pozele :D

S-a montat cu geamurile date jos?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Pai se dau jos putin ca sa se lipeasca folia in partea de sus mai intai, dupa care se ridica la loc sa se lipeasca si la partea de jos !

Link către comentariu

Cred ca a intrebat daca au fost demontate geamurile de pe masina :)

Link către comentariu

No way...cum sa dai geamurile jos pentru atata lucru ? :lol: A durat cam 45min toata operatiunea !

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!