Jump to content

My daily driver - Polo GTI 6R


fuscobal

Postare recomandată

Deeeci, incepem cu un deci.......

Sa o stapanesti sanatos !!! ....... si toate urarile de rigoare.

Ne-ai surprins pe toti cu noua " buburuza " GTI :P

Mai vedem noi peste 1 an, 2..... ce transformari radicale apar, dar pana atunci :Driver: safe si 1 milion de km fara probleme.

Link către comentariu

Superb arata! :wub:

O sa vorbesc cu Mosu',poate-mi aduce si mie una teleghidata :santa:

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Draguta buburuza :) si sunt convins ca foarte nervoasa ;) sa o stapanesti sanatos!

Cu golful ce faci?

Modificat de corad0
Link către comentariu

Felicitari nasule :) sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea in fiecare zi...

astept modificarea asta: - Bare transversale + suporti bicicleta & cufar :))

Link către comentariu

Fusco, congrats pentru achizitie, arata geial pe alb :)

O intrebare: ai cumva idee daca la Polo exista senzor care avertizeaza epiuzarea lichidului de parbriz? Sau mai bine zis, al tau are, ca al meu cred ca nu, desi am instalatie de spalare a parbrizului cu duze incalzite si capacitate extinsa la 5 litri.

As aprecia daca poti verifica. Multumesc & drive safe.

Link către comentariu

Facem Kostica si Revo la motor si sper eu cutie dar la primavara-vara dupa ce termin cu pregatirea Golfului pentru Hungaroring :) . Bwwlan, dotarile standard sunt aici > http://www.volkswagen.ro/files/ro/download/datei/791.pdf dar nu scrie nimic de indicator lichid spalare parbriz si nu stiu unde as putea verifica. In manualul masinii stiuca scrie la modul generic indicatoarele de pe bord, nu ce are a mea specific !

Link către comentariu

Pachet confort I

W44 ● ● - - 454,- 563,-

cotier` fa]` cu spa]iu de depozitare, scaune fa]` \nc`lzite, instala]ie sp`lare faruri,

indicator nivel lichid de sp`lare, duze instala]ie sp`lare \nc`lzite automat fa]`, indicator presiune

pneuri, computer de bord, faruri de cea]` cu lumin` de viraj inclus`

Pachet Confort Plus

W45 - - - 452,- 560,-

scaune fa]` \nc`lzite, instala]ie sp`lare faruri, indicator nivel lichid sp`lare, duze instala]ie sp`lare

\nc`lzite automat fa]`, aer condi]ionat Climatronic, faruri de cea]` cu lumin` de viraj inclus`

Faruri Bi-Xenon

cu lumin` de viraj inclus`, lumini de drum permanente in tehnologie LED, WXF ● ● ● ● 601,- 745,-

instala]ie sp`lare faruri [i avertizare nivel lichid de sp`lare, iluminare pl`cu]` \nmatriculare spate \n LED,

\n plus pentru HL [i GTI faruri de cea]` cu lumin` de viraj inclus`. (nu pentru BlueMotion Technology)

Link către comentariu

Dap, am verificat azi si cu vag-com si apare ca activa optiunea de avertizare a nivelului lichidului de parbriz ! De asemenea, cu ajutorul unui coleg forumist am activat inchiderea automata a usilor la 15kmh (vag-com-ul meu e prea vechi si nu merge pe Polo :( )

Link către comentariu

@c6t9: Pai, asa stiam si eu, si cu toate astea, maica-mea a fost cu masina in 14 pana la Sibiu si de pe drum m-a sunat sa ma intrebe pe unde se baga lichid, ca a ramas fara. Am intrebat-o surprins daca masina n-a avertizat-o in vreun fel si ea zicea ca nu (bine, asta poate insemna la fel de bine si ca a avertizat-o, insa n-a vazut ea; n-am fost eu la volan, deci nu pot fi 100% sigur.)

@fusco: mie mi-a venit activat safe-lock-ul, insa n-am windows roll up/down si ce gasesc extrem de enervant, e ca trebuie sa apas de 2x pe deschiderea usilor din buton ca sa se deschida toate, altfel se deschide doar a mea. La fel e si la tine?

Din pacate, la Cluj n-are nimeni VAG-COM 11.0, ca alea vechi nu merg pe Polo :( In fine...

Inca 2 chestii: tu ai oglinzi rabatabile electric, sau doar reglabile si incalzite? ...si 2: tu ai parasolarul ala mic, negru, din plastic, din spatele oglinzii?

LE: conform fisei masinii, obtinute cu amabilitatea colegului Gabi, se pare ca am senzor de-ala. Atunci, ca sa zic asa, WTF? :huh:

post-16418-0-06801600-1324213413_thumb.j

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Probabil era prea concentrată să mai observe ceva indicatoare prin bord.

Să înțeleg că la Polo nu mai poți activa din meniul CB-ului să se deschidă o ușă sau toate când apeși butonul?

Link către comentariu

Am windows roll up/down iar inchiderea/deschiderea tuturor usilro a venit activata la mine. Aveam in vag optiunea sa se deschida doar a mea la prima apasare si la a doua restul dar nici eu n-am vrut asa ca am lasat-o cum venise !

Link către comentariu

@c6t9: nu, ca entelijentii de la VW au pus clustere diferite pe TL+CL+HL, respectiv GTI. Ala de pe GTI e cel clasic, iar ce am eu e varianta redusa la minte, care permite doar consultare, nu si modificari.

Link către comentariu

Nici la Fusco nu permite din IC activarea Coming Home/Leaving Home, nu apare optiunea in meniu. Culmea este ca merge doar CH si asta doar cand dai un flash inainte de a iesi din masina.

Link către comentariu

Cum naiba nu aveti mai optiunile astea ? Eu la CL 1.6 TDI am si optiunea de coming hone (de activat) desi nu am proiectoare, am putut sa activez si BC + Tempomat (dupa ce le-am montat fizic cu tot cu fire), am si pentru senzorul de lichid de parbriz (doar fizic trebuie pus + fire), am si pentru deschiderea usilor selectiv sau toate..etc.

Bwwlan daca mai ai rabdare pana in martie, o sa ajung in cluj pentru resoftare si ne putem intalni pentru activarile astea :)

fuscobal: la tine pe 0 nu sunt auto daylights-urile ?

Modificat de qwk
Link către comentariu

Nu ai sensori de lumina. De aceea nu il ai by default din fabrica. In mod normal se putea activa din VAG-COM dar se pare ca nu mai merge sau vag-com nu stie inca sa o faca. Poate la urmatorul update...

Link către comentariu

O frumusete de masina, un mic glont chiar :)) . Sa il conduci cu mare placere cat mai multi km !

Dubios ca nu are senzor de lumina, atunci e clar ca nu merge decat manual CH\LH. Eu credeam ca optiunea de xenon includea si senzor de lumina, aparent nu :(.

Desi eu la Golf am senzor si merge doar LH automat, iar ca sa mearga si CH la fel trebuie bifat si debifat ceva cu vag com. La fel se poate muta pe proiectoare.

Nu stiu daca merg aceleasi codari si pentru polo, dar exact ce trebuie modificat gasiti aici, ultima postare a lui Al Bundy.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Din cate stiu eu sunt si la polo, cam tot acolo..

Uite aici:

Pentru activarea optiunilor coming home / leaving home:

Byte 10, Bit 1 - Leaving Home Active

Byte 10, Bit 2 - Coming Home Active

Byte 13, Bit 6 - Coming-Home (CH) / Leaving-Home (LH) Variant (0 = Fog Lights / 1 = Low Beam)

Au fost postate de stormlord la Polo 6r/Proceduri VAG COM ptr Polo 6R

Modificat de qwk
Link către comentariu

E mai complicata discutia cu CH/LH si stricam topicu' omului. Ideea e ca senzorul ala de-l am si eu (si cred ca si fusco) de ploaie e si de lumini, insa VWnu a tras cablurile la comutatoru' de lumini pe care l-a simplificat la Polo. Daca se doreste activarea senzorului de lumini si implicit, CH/LH, trebuie inlocuit robinetu' cu unul care sa aiba pozitia Auto. De acolo, se umbla la niste pini, blabla. Discutia e purtata pe larg pe forumul polo6rfreunde.de, si intr-o zi cu soare, cand n-o sa ma doara gatul atat de inuman cum ma doare azi, o sa-l traduc la Tehnic.

Link către comentariu

Bwwlan, cred ca si treaba cu luminile permanente vine tot din switch-ul de lumini. Din ce am vazut la VW sunt mai multe tipuri de switch-uri, unele care nu au lumini permanente...deci cam cum ai zis tu. Totul tine de switch-ul ala.

P.S.: Scuze de offtopic :) ar trebui sa mutam discutia la sectia Polo..

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!