Jump to content

Inlocuire geam usa


geoflp
 Share

Postare recomandată

Pentru cei care trebuie sa inlocuiasca geamul. Este foarte usor sa montezi geamul fara sa desfaci panoul de tabla. Scoti chederul din interior de pe usa. Desfaci cele doua capace de plastic mai mari de pe panou, ridici/cobori geamul pana cand clemele care fixeaza geamul ajung in dreptul gaurilor; desfaci cu o tubulara de 10 suruburile de la cleme, scoti geamul vechi (sau cioburile, daca e spart) ridicandu-l cu mainile spre exterior. Introduci noul geam mai intai in partea dinspre oglinda pana ajunge la cleme, apesi usor sa se fixeze, strangi suruburile clemelor. Este recomandabil sa faci proba (ridici/cobori geamul) sa vezi daca s-a fixat bine, asezi chederul inapoi si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce geamuri sunt mai ieftine la dezmembrari si care sunt cel mai usor de montat? pe fata unde sunt electrice sau pe spate unde am manuale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut...am si eu o problema la masina din semnatura la scurt timp dupa ce am cumparat-o nu au mai mers avariile la inchiderea usilor , am dat vina pe switch-ul de la usa stanga fata am schimbat acel switch nu aparut nici o schimbare .am pus masina pe tester (vag-com) si imi arata ca usa din stanga spate nu intra in safe mode am citit pe forum si ar trebui ar refac lipiturile reci...va rog sa-mi spuneti si mie cum se scoate geamul de pe macara ,am geamuri electrice si pe spate....mentionez ca imi merge lampa care lumina asfaltul cand deschid usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasi geamul jos la maxim, si acolo o sa vezi 2 clilindri care intra unul in altul, bagi un surub si tragi de cilindrul interior in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce treaba ai cu geamul? Scoti doar broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu tre sa scoti geamul dupa macara  ca sa dai jos broasca?

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah... da. Dar geamul nu trebuie scos.

Il cobori pana ajung prinderile in dreptul gaurilor astora FrontDoor291.jpg?9f9d42

Il lipesti cu banda peste rama usii, desfaci suruburile ce il tin, cobori macaraua mai departe si gata. Poti scoate panoul cu macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...am si eu o problema la masina din semnatura la scurt timp dupa ce am cumparat-o nu au mai mers avariile la inchiderea usilor , am dat vina pe switch-ul de la usa stanga fata am schimbat acel switch nu aparut nici o schimbare .am pus masina pe tester (vag-com) si imi arata ca usa din stanga spate nu intra in safe mode am citit pe forum si ar trebui ar refac lipiturile reci...va rog sa-mi spuneti si mie cum se scoate geamul de pe macara ,am geamuri electrice si pe spate....mentionez ca imi merge lampa care lumina asfaltul cand deschid usa

 

uite aici un DIY complet, care sa te ajute - de la cap la coada

 

http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni!!! Omul are probleme la portiera spate! Pe fata si-a rezolvat problema. Nu-i mai dati indicatii pentru portiera fata.Batman Batman :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg din poza cum scot geanul de pe macara acolo nu pare sa fie surub ci o siguranta de sarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E surub de 6. O sa vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai spus, infiletezi un holzsurub de 6 si tragi de el in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, ma numesc Vlad si am si io un passat b5.5 si vreau sa-mi pun geamul fata dreapta pentru ca il am spart. As dori cateva sfaturi de montare, nu sunt sigur cum trebuie sa procedez.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie sa demontez capitonajul interior, macaraua cu sau fara broasca, si apoi sa faci curat in usa. ulterior bagi geamul DIN exterior cu coltul inferior dreapta ( ccel de la oglinda) intai. ilbagi prin fanta usii.ulterior il bagi usor in spate pana intra in usa, apoi il urci cu mana aliniindu-l la rama dreapta a usii. Il prinzi cu scotch de rama superioara. Cu cheia de 10 slabesti clemele macaralei si inlaturi cioburile ramase acolo. Bagi tabla cu macaraua la loc, pui mufele pe clipsuri si bagi mufa mare in calulator. PUi ocntactul si cobori macaraua dreapta pana vezi prin cele doua gauri de vizitare clemele macaralei. Culisezi geamul pana intra pe cleme, ai grija sa fie aliniat la rama, strangi clemele, faci probe, pui si capitonajul si ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Am fost nevoit sa desfac usa dreapta spate de la Passat pt. Ca sa repar macaraua geamului electric. Toate bune si frumoase pana cand am ajuns la montaj, la introducerea celor doi cilindri din plastic ce trec prin clema alba de plastic ce susține geamul si prin gaura de la geam. Ma chinui de 2 zile sa bag cilindrul exterior la locul lui si nu vrea deloc ( vorbesc despre " outer Shell retaining pin" din DIY postat de Florin la postul #36). Știe cineva cum se face sau dacă se poate înlocui cu un diblu sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi cilindrul esterior in gaura de la geam, Bagi cilindrul interior in gaura celui exterior. lasi geamul la maxim sus.'Montezi panoul interior si cu mana duci geamul in jos pana simti ca se opreste in ceva, acolo il apesi cu ceva forta si se aude un tac, si cilindrii intra la locul lor in gaura de la clema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este metoda 2 din DIY de la postul #36 dar nu știam dacă chiar funcționează, dacă cele doua laterale ale clemei se depărtează așa de mult. Zice acolo ca asta metoda din fabrica. Oricum, mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
On 16.12.2011 at 22:52, geoflp a scris:

Merci mult kelu!

Pana la urma am bagat geamul pe sus...in usa, e foarte usor ! Cea mai simpla solutie.

Salut .eu nu stiu cum sa bag geamul spate passat b5 ???ma poate ajuta cineva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti ramele de cauciuc de la baza geamului, si pe urma il bagi cu un colt in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!