Jump to content

Inlocuire geam usa


geoflp
 Share

Postare recomandată

Va salut, doresc sa inlocuiesc geamul soferului...am inteles ca un geam original de passat nou e undeva la 50 euro original, si prin dezmembrari gasesc pe la 100 lei.

Vreau sa ies cat mai ieftin, deci vreau sa demontez si sa il montez eu.

Cum procedez? E grea operatiunea? De ce am nevoie, ce trebuie sa fac ? Ma gandesc ca trebuie sa dau fata de la usa jos, apoi voi avea acces la geam, si de aici incolo... ar trebuii sa fie simplu. :)

Ce ziceti?

Multumesc.

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie sa dai tapiteria interioara jos(fata de usa de pe interior).este prinsa in 3 suruburi(cruce) ascunse in spatele consolei de geamuri, si mai ai doua suruburi torx in partea inferoara a fetei de usa.apoi tragi de fata de usa spre tine pana o eliberezi din clipsuri(6 de toate, 3 pe o parte si trei pe o parte) si apoi o impingi in sus pana a iesit dupa chederul cu peria de geam.scoti mufele( buton oglinzi, lampa inferioara, buton portbagaj si buson motorina) si apoi ai eliberat fata de usa. pe tabla macaralei vei vedea doua gauri acoperite cu capace de cauciuc.desfaci acele capace si apoi pui mufa la comanda de geamuri si ridici/cobori pana vezi prin gauri cele doua suruburi de 10 ale clemelor care tin practic geamul.le desurubezi cateva ture si ridici de geam in sus pe rama. apoi ai 10 suruburi de 10 pe tabla pe margine.le scoti pe toate si ramane la apreciera ta daca dai jos tabla cutot cu broasca sau fara.daca te decizi sa dai si broasca jos, ai 3 suruburi M pe cantul usii.le desfaci pe cel de jos si mijlocul doar, nu si cel de sus. langa suruburile acestea vei vedea un capacel de plastic negru.il scoti, cu un trox de 20 il desurubezi la maxim in timp ce tii tras de manerul exterior.dupa ce l-ai desurubat la maxim(nu va iesi de acolo/nici nu trebuie) scoti butucul.si apoi tabla va iesi cu tot cu tabla. o sa tina in clipsurile cablajului insa sunt convins ca te descurci daca te incumeti la asta.ar mai fi si varianta sa schimbi geamul fara sa dai jos tabla insa este mai complicat si nu-ti recomand.dupa ce ai dat jos tabla, bagi geamul prin usa si-l ridici pana s-a aliniat pe rama usii si refaci pasii descrisi mai sus in ordine inversa

pozele de aici te vor ajuta

http://www.taligentx...rlockmechanism/

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, o sa vad ce pot sa fac maine dimineata, dar inainte sa ma apuc la treaba trebuie sa imi gasesc geam.

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce sa mai dea tabla interioara jios, dupa ce desface cele 2 suruburi de 6 cu tubulara de 10 care tin geamul in cleme, ridica geamul si apoi il inclina si

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si alternativa asta cristi.i-am scris colegului insa unii ezita sa faca asa de teama sa nu-l sparga si prefera sa dea totul jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa ma descurc , nu am mai desfacut o usa de passat pana acum.

Multumesc frumos de ajutor !

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca tot il schimbi tu, macar sa faci si niste poze cu etapele de lucru sa vedem si noi.

Mersi, si bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, si cand il pun tot asa il pun ?

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca optezi pentru varianta fara a da macaraua jos, DA.tot pozitia asta de lucru, insa trebuie sa acorzi atentie aliniatului pe cleme.preferabil este sa cobori macaraua jos de tot inainte sa bagi geamul pentru a nu risca sa o ia pe langa cleme. cobori macaraua jos, bagi geamul, il aliniezi la rama dreapta a usii(partea cu stalpul). dupa ce l-ai aliniat il ridici sus de tot, ridici macaraua pana se vad clemele prin cele doua gauri descrise in postul de mai sus, cobori geamul cu mana pe cleme(alimiat la rama) si strangi cele doua suruburi ale clemelor, apoi verifici daca urca si coboara ok, si daca se inchide bine, poti pune tapiteria la loc si job is done :icon_thumright:

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum lucrez la ea. Cum dau jos tabla fara sa scot si broasca usii ? Am vazut ca broasca este oarecum prinsa si cu tabla,si nu imi dau seama cum sa dau jos tabla fara broasca, ori nu se poate alt fel, decat daca scot si broasca... ? :(

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impinge cele doua nituri de plastic, care fixeaza suportul de legatura dintre fata de metal si yala. Dupa aia il separi cu ajutorul unei surubelnite, bagate intre el si fata de metal. Recuperezi niturile din usa si le remontezi la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut acele nituri de plastic...dar nu le rup daca le fortez ? nu inteleg, ce sa separ ?

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna-ma....nr e in semnatura.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate panoul cu tot cu broasca. Poate faci vreo boacana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are ce boacana sa faca.....in cel mai rau caz, strica brida de plastic....si nu-l afecteaza cu nimic. Rolul ei e sa te ajute la montatul/demontatul yalei.

Oricum are doar de impins niturile alea.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dupa aia sa se chinuie sa bage tija la loc , aia care iese langa beculet ?

NU scoate panoul, nu e nevoie.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar - nu e nevoie sa scoti panoul.

E Passat - nu e asa chin cu tija aia - scoate mufa de la calculatorul de usa si are loc de joaca cu fata de metal. La Golf e mai urat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce atat de mult deranj pentru broasca cand este mult mai safe si clean sa dai jos tot ansamblul. pentru trei suruburi in plus?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deranj deloc, doar ca nu aveam cheie pentru suruburile acelea M . Am incercat sa pun geamul fara sa dau jos tabla , dar nu am nici o idee cum sa bag geamul pe locas in jos... Acum am ramas cu fata de usa data jos si cu o gramada de suruburi. :tuktuk:

La dimineata sper sa fac rost de cheie si sa dau jos tabla cu broasca cu tot, mai apoi sa pun geamul la loc, si sa termin treaba.

Va multumesc mult pentru ajutor ! :)

Modificat de geoflp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasi din butoanele de geamuri , macaraua pana jos, bagi geamul si apoi o ridici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh, in sfarsit am reusit azi sa termin cu pusu geamului. Multumesc mult de ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ma gandeam daca ai reusit pana la urma sa o rezolvi, ca nu ai mai dat niciun semn. bine ca s-a rezolvat si acum ai geam :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult kelu!

Pana la urma am bagat geamul pe sus...in usa, e foarte usor ! Cea mai simpla solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!