Jump to content

Vitezometru decalat si bec scrumiera...


gribelu
 Share

Postare recomandată

Am mai multe probleme si sper sa ma puteti ajuta.. incepem :) :

1. Unde naiba se afla becul care ilumineaza scrumiera? S-a ars si nu-l gasesc..

2. Mi-am comandat ceasuri de bord MotoMeter cu turometru si MFA, care au viteza maxima 220km/h. Pana azi nu stiam ca vor fi probleme daca actualul meu vitezometru are 200km/h... As prefera sa nu pun folie pe ceasuri, adica sa mut cumva ceasul de pe vitezometru actual pe cel nou, sau sa rescriu rom-ul?... Aici am mare nevoie de ajutor!

Cel vechi (identic doar ca al meu e VDO)

b4_1_b.JPG

Cel nou

eb_1_b.JPG

3. Cum arata cablul de care am nevoie ca sa montez bordul cu MFA si maneta aia de la stergatoare? Nu prea reusesc sa ma prind ce-mi trebuie mai exact... Cred ca un cablu cu 2 mufe mari albastre, una mare alba si una mica neagra? (scuzati descrierea dar vorbesc si eu din ce vad pe ebay)

a6_1.JPG

Multumiri anticipate.

Modificat de gribelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

II multumesc lui kisslorand pentru lamuriri in legatura cu vitezometrul.. aici

In plus, dupa ce am citit cateva ghiduri cred ca se poate schimba cadranul vitezometrului cu cel vechi

Mai raman 2 probleme.. voluntari? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul ce ilumineaza scrumiera este cel de langa bricheta. Daca ai observat, nici bricheta nu este iluminata :P Oricum, si dupa schimbarea becului n-o sa ai cine stie ce lumina acolo, o sa fie un pic mai mult decat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai asta este problema.. bricheta este luminata

Am desfacut de 2 ori bordul, prima data lumina din scrumiera si-a pierdut din intensitate.. si acum a disparut complet. Credeam ca o fi bec separat si nu-l vad eu

...hmmm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lunina se transmite in scrumiera printr-un difuzor de lunima din plastic, care este deasupra scrumierei si de care se prindre becul ce lumineza atat scrumiera cat si bricheta. este cumva murdar acel difuzor de lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta este o posibilitate. sau s-ar putea sa lipseasca. Oricum, lumina din scrumiera este foarte slaba, in conditii normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... am sa mai desfac o data bordul. Daca gasesc problema am sa scriu aici

In legatura cu cablul ala nu e nimeni in tema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu stiu cum e la voi.. dar la mine nu era iluminata de acelasi bec.. adica cel de la bricheta.

Pe difuzorul de lumina de deasupra scrumierei, in partea "ascunsa", se prinde un soclu de plastic (gri) in care intra o mufa (neagra, 2 fire)... care contine si un bec.

Acest bec m-a innebunit.. daca stiti cum arata clasicele becuri de bord, mici, cilindrice, cu jumatatea de jos plata.. ei, asta nu e asa.. arata ca becul ala clasic, ca si cum ar avea jumatatea aia plata rupta.. N-am gasit nicaieri.. si dupa zeci de incercari, adaptari, cucuri.. Am reusit doar sa rup urechile difuzorului care tineau acel soclu.

Si lumina in scrumiera tot n-am :)

Scriu aici ca sa se stie pe viitor.. soclul nu se smulge, se trage in jos perpendicular pe difuzor.. si apoi se face comanda de bec ca-n comert eu n-am gasit :|

Modificat de gribelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu becul la bricheta, (~150.000lei), am curatat plasticul acela transparent dar tot se vede slab de tot lumina in scrumiera. Banuiesc asta e max. ce poate. Dar in scurt timp o sa pun un led verde acolo sa lumineze mai puternic. (Oricum am pus vreo 9 leduri sa lumineze comenzile la A/C, ventilatie si orientare aer...). :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am schimbat si eu becul la bricheta, (~150.000lei), am curatat plasticul acela transparent dar tot se vede slab de tot lumina in scrumiera. Banuiesc asta e max. ce poate. Dar in scurt timp o sa pun un led verde acolo sa lumineze mai puternic. (Oricum am pus vreo 9 leduri sa lumineze comenzile la A/C, ventilatie si orientare aer...). ;)

ce fel de leduri, de unde si cu cat le-ai cumparat si cum le-ai conectat!?

mercic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de leduri, de unde si cu cat le-ai cumparat si cum le-ai conectat!?

mercic...

Voi pune pe forum niste poze cu montajul pentru iluminat A/C cu leduri. Eu am folosit leduri 7 buc. verzi de 3mm, 1 buc. led rosu 3mm, una buc led galben de 3mm (<--- cred ca il voi schimba cu unul albastru.

Schema de montaj pentru fiecare led este ca in desen:

Va urma....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele:

Pozitia led-urilor la montare

Cele 3 led-uri care lumineaza mijlocul butoanelor (sunt lipite pe capacul alb)

Vedere de sus (firele si cum sunt fixate led-urile

Consola centrala

Consola centrala iluminata.

Pozele 1,2,3,5 au fost facute cu tel Nokia iar poza 4 cu ap. Fuji Finepix.

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit leduri obisnuite la 3 volti (diametru 3 mm), costa aprox. 2500lei/buc si se gasesc la orice magazin de electronice. Rezistenta este 330 ohmi, 0.25Watt (costa cam 500 lei).

Cel mai usor ar fi de montat leduri care din fabricatie merg la 12V (cu rezistenta incorporata). La magazinul la care am cautat nu am gasit asa ca le-am facut eu sa mearga la 12V ;) .

Asa arata un led vazut la "microscop" si cum se leaga pinii. Rezistenta se poate pune pe oricare dintre pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit leduri obisnuite la 3 volti (diametru 3 mm), costa aprox. 2500lei/buc si se gasesc la orice magazin de electronice. Rezistenta este 330 ohmi, 0.25Watt (costa cam 500 lei).

Cel mai usor ar fi de montat leduri care din fabricatie merg la 12V (cu rezistenta incorporata). La magazinul la care am cautat nu am gasit asa ca le-am facut eu sa mearga la 12V :D .

Asa arata un led vazut la "microscop" si cum se leaga pinii. Rezistenta se poate pune pe oricare dintre pini.

mercic mult.. se vede ok... o sa am in calcul si treaba asta...

apropos.. consola centrala cum se demonteaza!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici o poza cu cateva modificari:

Cu punct rosu --- 6 buc. suruburi (cap in cruce) 4mm. Din care 4 buc. sunt in spatele capacului (cu sageata galbena) iar doua sunt sub scrumiera. Capacul il dai jos cu o surubelnita lata cam din locuirile unde sunt notate suruburile (e prins cu cleme). Scrumiera o dai hos apasand butonul de jos (sub scrumiera). Dupa ce ai desfacut toate suruburile, scoti toate mufele ( bricheta, dezaburire, A/C, recirculare aer, si mufa de diagnoza (prinsa in 2 suruburi). Unitatea de comanda pentru ventilatie are si ea 2 mufe ( una la butonul de ventilator - stanga; si una in mijloc pentru iluminat <--- de la aceasta mufa se alimenteaza ledurile).

Cu grija desfaci cablurile de comanda pentru ventilatie si pentru orientarea aerului (cu grija sa nu le incurci cand le montezi inapoi) si desfaci clemele de otel care le tin fixate de unitate.

Gata! Ai unitatea in mana. Acum poti demonta plasticul acela alb care e in spatele unitatii si care tine becul. Facand legaturile din desenele anterioare poti alimenta cate leduri vrei ( dar pentru fiecare led trebuie o rezistenta de 330 ohm, 0.25W !!! Poti pune doua leduri in cel mai rau caz dar se va incalzi rezistenta prea tare. La 3 leduri pe o rezistenta o arzi.)

Pentru alte info..... stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!