Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

Deci tu ai CL fara plasticul asta, eu TL cu el. Incep sa cred ca le-au dat mana libera mexicanilor sa puna ce vor ei, dupa bunavointa. :))

Link către comentariu

Am inlocuit pistonul original(110Nm) de la deschiderea portbagajului cu unul de haion fabia(400Nm), au fix aceleasi dimensiuni . acum sunt 2 grade afara si se deschide la foc automat, parca prea brutal ,chiar e cam greu de inchis portbagajul acum, banuiesc ca e si nou, in cateva saptamani se mai aseaza si isi va pierde putin din forta, oricum ma declar f multumit mai ales la ce pret am dat pe el, ca l am luat "pe producator" 70 ron



dar multi si cu HL nu au care sunt din 2011, inceputul lui 2012, vezi, a ta fiind mai noua au pus acel plastic, banuiesc ca ai si cotiera reglabila ceea ce eu nu am



Deci tu ai CL fara plasticul asta, eu TL cu el. Incep sa cred ca le-au dat mana libera mexicanilor sa puna ce vor ei, dupa bunavointa. :))

dar multi si cu HL nu au care sunt din 2011, inceputul lui 2012, vezi, a
ta fiind mai noua au pus acel plastic, banuiesc ca ai si cotiera
reglabila ceea ce eu nu am

post-97030-0-93929500-1361983630_thumb.j

Link către comentariu

Nu am cotiera reglabila...in schimb am schimbator de Golf 7 :))

Hai sa ne oprim, e clar ca am dreptate. :)

Link către comentariu

ciudat, oricum f frumos schimbatorul tau de golf 7 :icon_thumleft:



pregatim revizia de 30 mii km(peste 500km urmeaza), am luat tot in afara de filtru de polen cu carbon, care ajunge maine, 4 bidoane ulei  de 1 litru si jumatete de litru mi a ramas de la prima revizie in bidonul de 5 litri

post-97030-0-58746900-1361984088_thumb.j

Link către comentariu

si ultima noutate de azi, am achizitionat un set de jante originale AUDI S-Line , 17 inch,  5x112, cu anvelope 235/45/17 de vara, gaura centrala e 57.1mm deci nu trebuie inele de centrare, e unul din modelele mele preferate de jante(gusturile nu se discuta :lol: )maine imi sosesc de la colegul de forum Guvidu

post-97030-0-82639100-1361985178_thumb.j

Link către comentariu

La astea ma uitam si eu! Mai sunt vreo doua seturi de vanzare pe forum, dar am tot ezitat.

Si mie imi plac de mor, abia astept sa vad cum arata pe Jetta, sper sa fie ok cu 235.

Link către comentariu

stiu ca limita la jetta e 225/45/17, scrie si in certificatul de inmatriculare, o sa vad cum e cu 235/45/17



:lol: :lol:

Link către comentariu

45 ala este problema, ar fi fost mai bine sa fie 40 cred. Vei avea diametrul mai mare cu 1 cm fata de 205/55/16 sau 225/45/17...

Destul de mult si ramane de vazut ce vor spune sistemele masinii despre asta.

Oricum, jantele frumoase  :icon_thumleft: Anvelopele le poti schimba.

Link către comentariu

oricum doua anvelope sunt cam uzate si cand le voi inlocui(toate 4 desigur) voi pune 225/45/17 exact ca in certificat, jantele au J ul 7.5 cred ca e ok pt 225/45/17

Link către comentariu

nu e o problema inaltimea ! latimea 235 sa nu atinga si sa nu traga din greu ! am un document de la nemti pentru 1.6 tdi pana la 225 /25/17 . sa nu pui de 18 ca vei avea probleme. in rest e ok . si ET sa fie in limite normale ! app cat ai dat pe ele marius ? 



si cred ca inaltimea amortizoarelor stock e ok ! si asa avem drumuri de rahat ! alti isi pun drumuri grele sa o mai inalte si voi vreti sa o coborati si mai tare . eu ma gandeam la praguri pt jetta GLI dar ar fi o risipa de bani , atingi o bordura, vrei sa o cobori de multe ori la limita, cred ca mai aveam sub 1 cm si faceam "buba". astept poze marius.... totusi eu nu'mi iau gandul de la GOAL ANTHRACITE 17"  :wub:  :wub:  :wub:

Link către comentariu

Plasticul de sub bord din dreptul soferului s-a montat pe jetta fabricate incepand cu luna iulie 2011. Masinile care nu il au sunt fabricate inainte de 07.2011

Nu conteaza cand ati cumparat masinile de la dealer. Trimitand VIN-ul pe mail unui dealer veti afla in ce luna din 2011 a fost produsa masina.

 

ffocus, nu ai cotiera reglabila pentru ca masina ta a fost fabricata inainte de 07.2012 Tot de aceea nu ai si climatronicul  nou, ci pe cel vechi. Tot de aceea nu ai avut nici plasticele de la portbagaj, tot incepand cu 07.2012 s-au pus,

Abia dupa aceasta data s-a pus cotiera reglabila  pe jetta. Un mail cu seria ta de sasiu la dealer si se spulbera misterul.

Modificat de danny2012
Link către comentariu

a mea a fost cumparata la sf lui septembrie 2011 deci posibil sa fie produsa inainte de 07/2011, oricum am mai aruncat niste bani dar macar am capac la picioare :D 80 ron a fost distractia cu capacul



nu e o problema inaltimea ! latimea 235 sa nu atinga si sa nu traga din greu ! am un document de la nemti pentru 1.6 tdi pana la 225 /25/17 . sa nu pui de 18 ca vei avea probleme. in rest e ok . si ET sa fie in limite normale ! app cat ai dat pe ele marius ? 



si cred ca inaltimea amortizoarelor stock e ok ! si asa avem drumuri de rahat ! alti isi pun drumuri grele sa o mai inalte si voi vreti sa o coborati si mai tare . eu ma gandeam la praguri pt jetta GLI dar ar fi o risipa de bani , atingi o bordura, vrei sa o cobori de multe ori la limita, cred ca mai aveam sub 1 cm si faceam "buba". astept poze marius.... totusi eu nu'mi iau gandul de la GOAL ANTHRACITE 17"  :wub:  :wub:  :wub:

a fost f ok pretul de asta le am luat ca nu ma grabeam eu asa tare si faza e ca si mi place modelul S line Audi f mult....cauciucurile o sa le schimb eu mai incolo ca nu e greu de cheltuit banii: :lol:   



.... totusi eu nu'mi iau gandul de la GOAL ANTHRACITE 17"  :wub:  :wub:  :wub:

excelente jantele de care zici, si mie imi plac, dar sunt f scumpe, am zis cu banii pe care i am sa fac si eu cat mai multe pe la masina, i i impart si eu cum pot :winter: mai un plastic, mai un led, o janta ceva..... :RO flag:

Link către comentariu

Salutari, frumoase jantele, ca si toatele celelalte imbunatatiri aduse masinii. Sunt curios cum arata masina cu suspensiile actuale.

 

Eu am pus pe masina doar leduri in interior dar palpaie si stau putin aprinse cand sunt oprite. Iar la numar desi am pus leduri cu Can bus au dat eroare. Tu ai avut probleme cu ledurile? Am vazut ca la DLR desi initial ai spus ca nu ai eroare ulterior ai mentionat ca ai eroare.

 

Ps Masina mea este de serviciu...

Link către comentariu

Salut si tie, multumesc mult, initial nu am avut eroare. totusi la cateva zile a aparaut eroare pe DRL, nu am eroare la pozitii sau la numar, am leduri canbus acolo, curios ca tu la leduri canbus si ai eroare bec ars



urmeaza sa pun niste leduri fara eroare pe DRL si leduri cu lupa tot fara eroare bec ars pt mers inapoi ca in pozele din pagina pregedenta cu Jetta alba

Link către comentariu

cred ca masinile au ceva diferit la instalatia electrica. Am primit masina in octombrie 2012, cred ca este facuta prin august 2012. 

in interior nu ai probleme cu ledurile? sa palpaie sau sa stea f putin aprinse cand sunt usile inchise?

Link către comentariu

cred ca masinile au ceva diferit la instalatia electrica. Am primit masina in octombrie 2012, cred ca este facuta prin august 2012. 

in interior nu ai probleme cu ledurile? sa palpaie sau sa stea f putin aprinse cand sunt usile inchise?

pe interior am leduri peste tot si nu am probleme sa clipeasca sau sa se stinga repede, se sting normal ca si becurile si nu sunt leduri canbus, ci niste ieftineli de pe okazii.ro....nu cred ca au schimbat ceva la centrala electrica(BCM) la astea din 2012

Link către comentariu

nu am fost sa le ridic de la posta ca am fost super ocupat, maine ma duc sa le ridic, sunt f curios cum or sa arate :icon_thumleft:

Link către comentariu

Am inlocuit pistonul original(110Nm) de la deschiderea portbagajului cu unul de haion fabia(400Nm), au fix aceleasi dimensiuni . acum sunt 2 grade afara si se deschide la foc automat, parca prea brutal ,chiar e cam greu de inchis portbagajul acum, banuiesc ca e si nou, in cateva saptamani se mai aseaza si isi va pierde putin din forta, oricum ma declar f multumit mai ales la ce pret am dat pe el, ca l am luat "pe producator" 70 ron

Am uitat sa i multumesc colegului Enrico pentru ideea de a schimba pistonul de la portbagaj, am fost acum afara sunt 0 grade, se deschide perfect si super repede

Link către comentariu

dar la portbagaj pe langa telescopul acela nu sunt arcuri pe care daca le intinzi un pic mai mult, sau schimbi o gaura de prindere, se deschide portbagajul mai bine. Si la mine portbagajul este tare lenes, de cele mai multe ori nu se ridica. 

Link către comentariu

se poate si varianta cu arcurile sa le mai intinzi punandu le in alta gaura, dar la cati Nm are pistonul care l am pus cred ca scot si arcurile :lol:

Link către comentariu

@uledu . E o mizerie pistonul ala :)) dar de la dezmembrari cu ce model se potriveste pistonul ?

App marius sa scoti sa verifici patratelul de plastic din bord care tine senzorul de temperatura a habitaclului . Plasticul meu era stramb si senzorul ala statea jos de aiurea di l.am schimbat ! Mexicani borati !

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!