Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

Tocmai pt faptul ca se pun pe original și sunt bune din ce am înțeles m-a determinat și pe mine să schimb cu Lemforder. Cat mai mulți km cu cele noi și sa sperăm că o să avem și noi drumuri bune într-o zi..

Link către comentariu
micuzzu_marius

Multumesc, asa sper si eu sa fie mai bune drumurile in tara asta.

Link către comentariu
micuzzu_marius

Mai intregim putin dulapiorul cu scule  :D

post-97030-0-26955100-1430940411_thumb.j

Link către comentariu
micuzzu_marius
Publicat (modificat)

Schimbat azi bieletele antiruliu fata, operatie foarte simpla. Cele vechi nu erau f uzate, ar mai fi mers , dar am zis ca e mai sigur sa le schimb. Nu stiu ce marca sunt cele care le am dat jos originale, nu vad nimic scris, eram curios cine e prodcatorul cu care lucreaza Vag pentru Jetta. Am pus MOOG, niste rahaturi din cate am inteles dupa ce le am cumparat citind pe net :D dar si la jumate de pret fata de Lemforder, care, dupa ce mi a zis vanzatorul nu mai e ce a fost, au scazut calitatea binisor plus ca se falsifica din plin Lemforder(de fapt ce nu se falsifica in ziua de azi).

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Cu flansetele de la amortizor +rulmenti pe fata nu ai avut probleme? Mie pe la 78 mii km mi-au sugerat sa le schimb ca scartia putin cand a miscat de roti ,in rest nici o problemă.

Link către comentariu
micuzzu_marius

Clar bucsaraia, amortizoarele nu mai sunt cum erau cand era noua, trebuie sa fac un test sa vad exact ce o mai fi, posibil sa fie si la mine flansele sau/si amortizoarele, dar oricum inca nu e grav, masina are suspensia ok totusi. Un prieten cu un passat B7 cu 50 mii km a schimbat deja amortizoare plus flanse fata si ceva bucse la brat, deci se intampla si la modele mai cu "pretentii".

Link către comentariu

Acum depinde si ce gropi sari cu ea :) eu am avut noroc ca am rulato mai mult in Olanda si se cunoaste ,acum masina are aproape 82mii km si nu am schimbat nimic ,cand ma duc acasa schimb si eu flansele fata+rulmenti ,cei de la reprezentanta mi au zis ca costa in jur de 600 lei ambele roti cu tot cu mana de lucru.

Link către comentariu
  • 2 months later...
micuzzu_marius

Am atins pragul de 80 mii km, masina merge f bine, atat ca drumurile patriei au mai slabit putin articulatiile, amortizoarele, etc, dar in limitele normalului.

post-97030-0-14229600-1440014267_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

La Mai multi!! Eu am ajuns la 87 mii ,am facut verificarea mecanica săptămana trecuta si n-are nici o problema Masina.

@ tura trecuta cand am fost la ei mi -au zis ca am probleme cu flansele de la amortizor,acum mi-a spus alt mecanic ca n-are nimic.

Modificat de Jettauser
Link către comentariu
micuzzu_marius

Multumesc la fel!!! Si eu am dus masina pe stand professional la Bosh si la fel au zis ca e in parametri, nu are nicio problema la amortizare, franare, directie, articulatii.

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Multi km fără probleme în continuare! Eu am vreo 102600km și amortizoarele stau foarte bine chiar, având în vedere ca nu merg pe drumuri prea bune, nu face nici alte zgomote ciudate si mi s-a spus la service ca e totul în regulă. Mai am și 225/45/17 și suspensie drumuri grele

Link către comentariu
micuzzu_marius

Multumesc la fel. Si eu sper sa o mai duc cu ele, dupa cum se comporta inca vreo 20-40 mii km aprox. Oricum in Romania viata articulatiilor e la jumate sau poate chiar mai mica fata de masinile din tarile civilizate.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Nu am mai scris de ceva timp pe aici. Masina se comporta excellent, are 87 mii km si 4 ani de la achzitie, tocmai am facut un tur prin Europa(aprox 5000km) si a mers ceas. Am facut ITP ul fara nici o problema, totul corespunde(nu mi au spus nimic legat de scandalul VW ca nu ar indeplini norma de poluare, deci itp valabil pana la sf anului 2017) . Am cumparat cauciucuri noi de iarna (Debica Frigo 2, promotie in carefour 224 ron bucata. Stiu ca s low cost, dar sper sa nu fie chiar dezastru) . In 3 mii km urmeaza revizia la 90 mii km si voi merge tot pe ulei Motul care mi se pare mai bun decat Castrol. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Or fi ele low cost, dar crede-ma ca isi fac treaba foarte bine. Cealalta masina din familie e echipata cu debica din astea si am ramas foarte impresionat de ele. 

Link către comentariu

Acum aproximativ 8-10 ani puneam Debica pe o masina utilitara si eram extreme de multumit de ele. Tocmai de asta mi am adus aminte de acele vremuri si am zis ca or fi ok si acum , desi am tot auzit ca au mai scazut calitatea in ultimii ani, dar daca zici ca sunt bune inseamna ca am decis corect ca le am achizitionat :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina a ajuns la 90 mii km, maine schimb toate filtrele plus uleiul. Am rezolvat si problema la ceasurile color cu pictograma care era de Tiguan, acum e de Jetta, plus principala problema cu litrometrul care nu arata corect, acum indica exact(s a dezactivat din eeprom a doua sonda de combustibil cum are Tiguanul)

post-97030-0-69688800-1452440785_thumb.j

post-97030-0-06843600-1452440819_thumb.j

post-97030-0-41593800-1452440819_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Facut azi revizia la 90 mii, ulei Motul plus toate filtrele Mann. Inca se tine bine masinuta pe partea de suspensii, nu cred sa schimb prea curand ceva, ma zangane cate un plastic la interior pe drumuri rele, deh masina low cost :D made in Mexic, parca o mica bataie de volant aud in schimb , dar sper sa o lungesc asa vreo 2 ani  :D , in rest totul ok.

Link către comentariu

Low-cost, daca te apropii de 100.000km fara probleme, eu cred ca este foarte reusita, vazand cate probleme au colegii cu cele noi, sub 30k. Tin si eu aproape cu 68k.si e modelul anterior dar nu mi-a creat nici cea mai mica problema pana acum.

Link către comentariu

Foarte multi desconsidera Jetta, zic ei ca posesorii sunt cei care ar fi vrut Passat dar aveau bani de Golf si au luat Jetta :D , glumeam mai sus, clar e un Golf dar cu portbagaj calitatea fiind similara, aceleasi componente, platoforma optionale etc, posibil la plasticele interioare sa fie mai jos. La fel multi posesori de Skoda Octavia desconsidera Jetta, chiar nu inteleg de ce, ca si Octavia nu e o masina premium e tot un low cost, in fine, fiecare are dreptul la opinia lui, dar eu ma declar multumit de masina, cel putin deocamdata.

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Deși am Octavia cred totuși ca e puțin invers ceea ce ai spus mai sus. Am mers evident multi km cu Octavia mea și ceva km si cu Jetta ca a ta, iar eu unul le vad identice, doar "ambalajul" e diferit. Se comporta la fel, în toate situațiile, în schimb Jetta e puțin mai bine antifonata, se aude motorul mai puțin (poate și pt ca eu am PD iar pe Jetta am mers cu CR). Am mers totuși și cu Jetta anterioara PD și tot îmi pare puțin mai bine antifonata. Eu am ajuns la 111k km și încă e totul ok :) am schimbat la 105k ambreiajul ca făcea zgomote și nu-mi plăcea și bieletele antiruliu stg/dr față. Atât din ce e important, în rest anvelope, ulei, filtre și motorină. Multi km fără probleme în continuare :)

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Aceeasi parere o am si eu. Iti urez si tie multi km si sa te bucuri de masina.

Si o mica jucarie la vreo 3-4 $

post-97030-0-21114900-1452616116_thumb.j

Link către comentariu

Interesant. Din păcate la mine bricheta nu se deconectează de la baterie când scot cheia din contact. Rămâne alimentată.

Link către comentariu

Da, era mai bine daca se deconecta cand scoti cheia din contact, asa ar trebui scoasa jucaria de la bricheta tot timpul pentr siguranta.

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!