Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

micuzzu_marius

Daca tot a fost 1 martie un "martisor" si pentru masina  :D. Desi e clona chinezeasca dupa original e facuta f f ok.

post-97030-0-42276500-1425376450_thumb.j

post-97030-0-95411700-1425376499_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si e si de 10 ori mai ieftin decat celalalt de era pe la noi prin magazine pe la 100-130 lei :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
micuzzu_marius

In 1000 km urmeaza revizia la 75 mii km, am decis sa schimb Castrol pe Motul (made in France :D )

post-97030-0-92755800-1428059237_thumb.j

post-97030-0-94613500-1428059242_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
micuzzu_marius

Schimbat azi stergatoarele, ar mai fi tinut ceva timp, dar deja lasau ceva urme. Am pus stergatoare Bosh (95 ron) si sterg exemplar.

Link către comentariu

Ma intereseaza si pe mine sa le schimb, iarna asta le-a terminat. De unde ai luat? 600 cu 475mm?

Link către comentariu
micuzzu_marius

Am comandat de la Autokarma, au oferta la stergatoarele Bosh in perioada asta am inteles. Banuiesc ca asta e dimensiunea, am intrebat pe modelul de masina si s au potrivit perfect.

Link către comentariu

Ma intereseaza si pe mine sa le schimb, iarna asta le-a terminat. De unde ai luat? 600 cu 475mm?

 

De ce nu schimbi doar lamela de cauciuc?

Costa 60 lei la reprezentanta.

Link către comentariu
micuzzu_marius

Din comoditate am ales varianta asta, stiu ca puteam schimba doar lamelele, data viitoare o sa incerc si cu schimbatul lamelelor.

Link către comentariu

@loghy : nu mai exista la jetta varianta de lamela ! Vine cu totul stergatorul pe mk6 ! Si unde ai gasit asa ieftin ? Eu am dat 165 pe bosch-urile mele !

Link către comentariu
micuzzu_marius

Am comandat de la Autokarma, au oferta la stergatoarele Bosh in perioada asta am inteles. Banuiesc ca asta e dimensiunea, am intrebat pe modelul de masina si s au potrivit perfect.

Link către comentariu

Si eu am solicitat oferta pentru stergatoare de la Autokarma, si mi-au aruncat un 250 lei in fata :dry:

Link către comentariu

@loghy : nu mai exista la jetta varianta de lamela ! Vine cu totul stergatorul pe mk6 ! Si unde ai gasit asa ieftin ? Eu am dat 165 pe bosch-urile mele !

 

Eu ma refer doar la cauciucul stergatorului aero, doar lamela care sterge geamul.

Ma indoiesc ca intre Octavia 2 si Jetta difera stergatoarele.

Codul cauciucului este 1K0 955 429 B. Implica 5 min de munca dar nu e ceva complicat.

Am gasit si un filmulet pe toutube:

Verifica si stergatoarele tale, cred ca o sa-ti dai seama ca sunt la fel :)

Link către comentariu
micuzzu_marius

Da , e setul lamelelor de cauciuc, stiu ca exista, chiar vroiam sa pun mai demult, dar daca le am gasit la 95 ron am zis ca e ok asa. Wiki probabil confunda cu altceva.

Link către comentariu

:offtopic: Scuze ca ti-am poluat topicul :)

Mi-am dat seama ca stii despre ce e vorba, incercam sa-i explic lui wiki

Link către comentariu
micuzzu_marius

Azi s a efectuat si revizia la 75 mii km, am renuntat la Castrol in favoarea Motul, filtre Mann mai putin cel de polen. Atasez si factura cu pretul la stergatoarele Bosh(dupa cum am promis) inclusiv pretul filtrelor in caz ca e interesat cineva. Urmeaza in scurt timp sa schimb bieletele fata antiruliu, sunt uzate bine si simt ca e cam instabila in curbe, chiar si pe drum drept daca trag mai brusc de volan. O intrebare referitor la bieletele antiruliu, ce parere aveti de Febi sau Swag sunt ok?

post-97030-0-15856900-1430397396_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Mergi mult prin gropi? Ca eu am aproape 92k km și bieleta de pe stânga e ca noua, doar pe dreapta am schimbat-o pe la 63k km, și de atunci nici pe dreapta nu pare sa mai aibă asa uzura..

Link către comentariu
micuzzu_marius

Din pacate orasul unde locuiesc e intr un permanent santier de modernizare, deci f rau drumul in unele locuri, la mine cea din stanga e destul de buna, dar cea din dreapta e uzata bine, am fix 75 mii km, dar tot sunt in dubii pe ce producator sa merg din cei mentionati mai sus.

Link către comentariu

Eu am pus Lemforder și după 30k km de la schimbare încă nu da semne de uzură. Și chiar ma întreb dacă în tara mai exista vreun oraș care nu e plin de gropi, săpături, șanțuri... Weekend-ul ăsta fac un mini tur prin țară, tare sunt curios cum arata alte orașe în afara de Ploiești și București.

Link către comentariu
micuzzu_marius

M am mai informat si merg pe Lemforder, cica ar fi cele mai bune componente de directie , suspensie AM si se pun si pe original pe linia de productie la Vw si multi alti producatori.

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!