Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

Vezi ca ar trebui sa dai si de cablu undeva in partea dreapta, e ascuns bine, bagi mana exact deasupra grilei (prin compartimentul motor), am schimbat si eu senzorul respectiv ca aveam probleme cu el. 

Modificat de BTeo
Link către comentariu

Posibil sa nu fie switch ul la jetta 6(varianta mea cel putin CL cu computer de bord normal) tin minte cand am dat grila jos si bara, era doar cablul care deschide broasca atunci cand vrei sa deschizi capota, nu era nici un fir de la acel sensor.....din cate tin minte, poate ma insel, am gasit codul pentru golf/jetta 5, nu stiu care ar fi pentru golf/jetta 6

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Poate stie cineva sa-ti raspunda mai sigur daca acest switch e optional sau nu. Eu l-am schimbat pentru ca din cate am inteles, parca scrie si in manual (la golf), in caz ca se aprinde martorul ulei si completezi el se reseteaza pentru urmatorii 100km daca se deschide/inchide capota si apoi iar face verificarea. (asa mi-au explicat cei de la reprezentanta).

Modificat de BTeo
Link către comentariu

da asa stiam eu faza cu uleiul care a explicat o colegul BTeo, ciudat e ca nu am nici o eroare in VCDS sa spuna ca ar fi o problema , am veirificat in lateral pe aripa si langa far si vine cablul de deschidere incuietoare, nu am gasit cablul electric de sezor/switch am facut niste poze poate va dati seama daca exista acel senzor


posibil acel orificiu de jos sa fie locul unde ar fi prins senzorul....nu stiu ce sa zic, dar nu m as mira sa fi facut cei de la VW iar o reducere de costuri si aici

post-97030-0-42246100-1389966275_thumb.j

post-97030-0-71958700-1389966277_thumb.j

post-97030-0-49497200-1389966279_thumb.j

post-97030-0-37665200-1389966281_thumb.j

post-97030-0-09361100-1389966283_thumb.j

post-97030-0-79159000-1389966284_thumb.j

post-97030-0-69874000-1389966286_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Poate stie cineva sa-ti raspunda mai sigur daca acest switch e optional sau nu. Eu l-am schimbat pentru ca din cate am inteles, parca scrie si in manual (la golf), in caz ca se aprinde martorul ulei si completezi el se reseteaza pentru urmatorii 100km daca se deschide/inchide capota si apoi iar face verificarea. (asa mi-au explicat cei de la reprezentanta).

mai stii codul de la switch?

Link către comentariu

Hai ca merg in cateva minute pana afara sa vad daca il gasesc pe factura si revin cu un mesaj.

Link către comentariu

Nici la mine nu indica martoru ca ar fi deschisa capota.

Modificat de Jettauser
Link către comentariu

eram 99% convins, au scos senzorul mai mult ca sigur, probabil o fi doar pe echiparea High Line

Link către comentariu

Multumesc mult, din cate vad in etka pe jetta mk6 nu exista senzorul, a fost pus pana in 2010 pe jetta mk5

Link către comentariu

O grija in minus, daca se strica nu ai de platit. :)

Legat de jante, imi petrec si eu majoritatea timpului prin Iasi fiind la facultate si am avut azi un drum pana in Miroslava si credeam ca tampesc, e dezastru drumul, mi-era mila de masina, zici ca era test de rezistenta la suspensie. Vroiam si eu ca vara care vine sa-mi iau pe 17 dar mi-am schimbat si eu parerea.. pe 16 cred ca sunt cele mai potrivite pentru zona noastra. Volanul l-ai schimbat singur?

Link către comentariu

Stiu drumul de care zici, e jale, de asta zic ca as vrea pe 16, e mai sigur pentru articulatiile masinii, volanul l am schimbat singur, e foarte simplu, putin mai greu sa scoti airbagul(prima data ca nu ai experienta) pe urma merge usor

Link către comentariu

eram 99% convins, au scos senzorul mai mult ca sigur, probabil o fi doar pe echiparea High Line

 

Posibil sa vina numai cu alarma din fabrica...

Cineva care are optiunea asta pe Jetta ne poate lamuri.

Link către comentariu

pai culmea ca am alarma din fabrica, si sa nu fie switch, e absurd, cum sesizeaza alrma daca cineva ar deschide capota motor :bom:

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Multumesc, am vazut, oricum sunt diferite codurile la golf 6 fata de golf 5 si mai scump in acelasi timp intrerupatorul de golf 6, ar mai fi intrebarea daca nu pot face un retrofit(deja ma descurc sa desfac masina bucati fara mari eforturi :lol:) unde se leaga acest switch, nu am gasit sa fie pin in ceasurile de bord

Link către comentariu

Asta chiar ca nu are rost sa-l faci. Pentru ce? Sa stea un bec in plus aprins si sa ai ce inlocui cand/daca se strica?

Mai degraba cauti un piston pentru capota... (sper sa nu ma insel cand zic ca Jetta nu are, nu?)

Link către comentariu

zici bine, nu are nici piston la capota jetta 6(se poate pune, ECS Tuning vinde kit montare piston), pe mk5 era piston, s au gandit ca nu e nevoie :tuktuk:

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

azi am activat o functie in BC interesanta(multumesc colegului Hayate, el a gasit o), iti spune cati litri mai incap in rezervor, din pacate e din 5 in 5, nu din litru in litru, deci nu foarte precisa, oricum imi place

post-97030-0-98204100-1389992180_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Am mai studiat pe net problema cu switchul capota si se pare ca este la jettamk6, cel putin la cele cu alarma de fabrica. Asa arata incuietoarea capota si se vede cablul de la switch. Maine desfac grila sa vad exact ce si cum

post-97030-0-73123100-1389993905_thumb.j

Link către comentariu

Fain , unde mai exact iti afiseaza aceste cifre in BC acum ? Sau doar pe tester ? Fa si o poza sa vedem mai exact procedura

Link către comentariu

afiseaza in BC , unde e range, media km, etc, se activeaza din vag com, pe instruments in adaptation ca in imagine

Link către comentariu

Interesanta functie din punctul meu de vedere , maine o sa pun si eu tester-ul pe golf sa vad daca se poate activa asa ceva.  :D

Link către comentariu

Am gasit, este senzorul la incuietoarea capota, am gasit si mufa(am desfacut o , e totul curat perfect in ea, nimic oxidat), de ce nu imi arata in bord, nicio eroare pe vag com, o fi vreo setare in vcds sa activeze acel martor cum am activat si martor sensor placate frana, martor tpms etc, m am uitat dar nu mi am dat seama sa fie ceva legat de acel senzor, sa fie ars martorul in bord, ori intrerupatorul din incuietoarea capote sa fie decedat? :D

post-97030-0-87395300-1390057840_thumb.j

post-97030-0-11447000-1390057843_thumb.j

post-97030-0-68309400-1390057844_thumb.j

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!