Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

micuzzu_marius

Am activat azi Electronic Differential Lock (XDS) care vine pe GTI,R, etc


prima data trebuie activat byte 17, bit 3 pentru a fi activ canalul 36 in adaptation

post-97030-0-75690000-1389111477_thumb.j

post-97030-0-08024900-1389112041_thumb.j

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
micuzzu_marius

nu am incercat inca, abia ce am activat, probabil la un mers mai sportiv in special pe serpentine se va simti o diferenta

Link către comentariu

pfff...chiar m-ai facut curios daca de fapt se intampla  ceva de acum inainte. ideea e ca ma intereseaza si pe mine setarea asta si nu stiu exact daca se poate face pe masina mea ( desi am citit in cartea masinii ca sistemul ar fi in dotare).

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Depinde acum pe ce setare l ai pus pentru a simti diferenta ,tin sa il citez pe Stormlord unde zice ca:

"0 - center - setarea implicita pentru GTI - nivel mediu

1-weak - corectie foarte usoara

2-strong - stabilitate foarte buna in viraje

, masina lipindu-se pur si simplu de drum. Conform unora, aceasta este cea mai spectaculoasa setare in cazul unui stil de sofat sportiv."

Link către comentariu

nu am incercat inca, abia ce am activat, probabil la un mers mai sportiv in special pe serpentine se va simti o diferenta

 

pai, ma gandesc ca la un mers normal si la motorisca ta, nu prea are ce sa se simta..... :soothe[1]:  ... de aceea ti-am pus intrebarea.

Link către comentariu
micuzzu_marius

l am pus pe STRONG, iti dai seama Florin ca la motorizarea mea nu se pune problema de sportivitate :D, mai mult cu gandul daca abordez o curba mai periculoasa  sa ma ajute la stabilitate, sa nu pierd aderenta, bine asta in limitele fizicii, plus ca am vazut ca se poate activa si am zis de ce nu :D

Link către comentariu

sotto.... :winter:  ... pai, noi la sportivitate ne-am gandit, cand ne-am luat tractorase ???... no... la cat da pe gat.

Link către comentariu

Nu reusesc sa scot maneta de deschidere capota motor ce se afla in dreapta soferului jos langa prag, nu vad sa aiba o saiba sau ceva de blocare? Nu e ca la golf 6 sistemul din cate stiu

Link către comentariu

In stanga soferului se afla, langa pedala footrest....are o chestie de blocare...de ce vrei sa o scoti?

Link către comentariu

Am pierdut o oglinda Light Asist pe Ebay(nu am comandat la timp eram indecis daca e compatibil cu BCM ul meu), mai asteptam pana apare alta, sunt cam rare din pacate si cand apar se vand f repede. In alta ordine de idei ce parere aveti de jantele astea OEM, in etka e 1800 ron bucata :lol:

http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Golf-5-6-Jetta-Touran-Alufelgen-Felgen-Satz-5C0601025R-16-Zoll-ET50-/171185325746?pt=Auto_Felgen&hash=item27db70c6b2

Link către comentariu

imi plag Goal foarte mult, dar vreau sa raman totusi pe 16, am mers cu 17" alea de audi si in oras la drumurile noastre e cam rigida, la exterior e ok

Link către comentariu

Goal sunt cele mai ieftine jante oem atat de 17" cat si de 18". Pe langa design-ul simplu sunt si usoare :D 

Restul modelelor au preturi mult mai mari.

Link către comentariu

eu pe astea le am, iar pe masina mea in combinatia gri sobolan cu maro toffe sunt perfecte, nu am o idee despre culoarea etrierilor ... la el nu cred ca ar fi prea indicat antrachite

Link către comentariu

m am uitat in manualul masinii azi si remarcat faptul ca este martor de capota motor deschisa, la fel cum este de portbagaj deschis(asta functioneaza), am testat, am lasat capota deschisa am inchis portierele, pus contactul, dar nu se aprinde acel martor, cei cu golf/jetta 6 dar fara BC+ vi se aprinde acel martor in bord?

Link către comentariu

Eu nu am bc+, dar daca am deschisa capota mi se aprinde martorul care se aprinde si atunci cand am portbagajul deschis.deci sigur este un senzor acolo.

Link către comentariu

aha deci nu ai alt martor (o masina cu capota motor ridicata) asa vad in manual, la mine nu se aprinde nimic ....ciudat

Link către comentariu

super ciudat, am testat cu capote deschisa , contact pus, se aprind:   martorul de la portiere, martorul capotei portbagaj deschisa, dar cel de capota motor nu, desi exista in bord martorul, se vede daca te uiti atent dintr o parte la lumina mai puternica, am tastat stergatoarele, functioneaza cu capota deschisa, nu vad unde ar fi acel sensor al capotei sa l schimb sau sa vad de ce nu functioneaza, parca vad ca trebuie facut retrofit la senzor deschidere capota cum am facut pentru nivel apa parbriz :lol: sau reducerea de costuri si a spus iar cuvantul :D

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Vezi sa nu fie inactiv cumva, o mufa desprinsa ceva, fiindca nu cred ca a venit fara senzor.Gandeste-te ca o uiti deschisa putin iar apoi intrii pe autostrada la viteze de peste 100 si n-ar fi normal da nu te atentioneze ca este deschisa.Sigur ceva nu face contact pe acolo.

Link către comentariu

trebuie sa fie sensor asa e normal si de bun simt la o masina de generatie noua , dar nu stiu unde ar fi senzorul respectiv

Link către comentariu

Senzorul e defapt un switch fixat pe mecanismul de inchidere. Ar trebui sa fie si un cablaj acolo, paralel cu cablul de actionare a deschiderii capotei (pe portiunea din grila centrala).

Daca nu ai cablaj electric in zona aia, masina nu a avut montat din fabrica switch pentru capota

Modificat de starchaser
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!