Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

Hayate@   clar pe MQB un CC :icon_rendeer:, pana atunci mai sunt de facut unele lucruri la Jetta :D

 

Megatron@ multumesc mult, dau dependenta retrofiturile astea, dar lovesc rau si in buzunar :D

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Xenon OEM e un retrofit care nu prea mai merita sa l pui dupa, e foarte costisitor, insa niste stopuri LED parca ar merge, mai ales ca au mai scazut preturile, acum nu stiu daca trebuie schimbata si centrala ca sa nu ai eroare bec ars, ori se poate coda BCM ul de pe masina....

Link către comentariu

Mult prea scumpe pentru ce fac.

Jetta oricum are o forma frumoasa la stopurile standard, spre deosebire de Golf, asa ca tot ce fac stopurile led este sa schimbe forma dungilor si sa le faca mai clare. Si astea la un pret foarte mare, nu prea merita din punctul meu de vedere. Macar la Golf stopurile led schimba total spatele masinii si isi merita banii.

Eu as pune banii aia catre faruri xenon, niste scaune de highline, un PLA, nu stiu, ceva mai util oricum.

Link către comentariu

PLA as fi vrut, dar e problema ca am computer de bord simplu si e cam dificil sa pun BC+, sper sa reusesc pana la urma

Link către comentariu

Xenon am gasit eu la 700 € usor zgariate geamurile. Complete cu calculatoare becuri balaste si sunt cam in dubii. Ma costa o gramada 350 € kitul cu fire mufe si modulul afs ! Si nu prea stiu ce sa fac ...

Link către comentariu

Cat de zgariate? Poate ies la polish.

 

Kit-ul pt autoleveling cred ca este comun cu cel de pe G6. De fapt calculatorul central de xenon mai mult decat sigur este, iar daca e nevoie de doar un senzor pe puntea spate atunci merge.

http://www.carsystems.pl/vw-auto-leveling-sensor-retrofit-kit-vw-golf-vi-6-xenon,id462.html

Link către comentariu

Trebuie si alta centrala care sa stie xenon.

Senzorul de autoleveling are acelasi cod ca pe G6.

AFS-ul de pe Jetta e asta, se mai pune pe CC, B7, Tiguan, Touran, Phaeton, Superb 2014>, Yeti 2014.

Cel de pe G6 are C in coada, nu stiu daca merge pe Jetta.

 

Sebi, iesi mult mai ieftin daca iei tu separat piese pentru kitt-ul de autoleveling decat la polonezi, daca ai rabdare si stii de unde sa le iei

Adaptoarele si cablajele se pot confectiona.

 

Eu zic sa iei farurile alea.

Daca nu le iei tu, poate imi dai un PM cu ele. :RO flag:

Link către comentariu

Da si alt BCM.

Cel cu F in coada e la pret dublu fata de cel cu C. 

Eu am luat SH din dezmembrari din Germania de pe un Passat B6 2008 (sunt cateva siteuri bune si cu preturi foarte ok, asta pe langa ebay) atat calculatorul de AFS cat si senzorul de autoleveling.

http://www.riedel-autorecycling.de/cgi-bin-riedel-auto/rs13/rs.pl?kunde=1604a&ebene=0&id=1183372981&seite=000&druck=1&sp=en&suche=&w=&SID=

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cum ziceam, cu rabdare (ceea ce eu nu prea am :D ) si daca stii unde sa cauti, gasesti ce-ti trebuie la bani putini.

Link către comentariu

cam veche centrala
Date of Production: 08.11.2008

 

Eu am pe masina 5K0 937 086 M

Pentru Xenon e nevoie de 5K0 937 087 M sau 5K0 937 086 R (ca sa functioneze si DRL cu LED-uri)

 

Sa nu transformam totusi topicul lui Marius intr-unul unde se discuta despre Xenon pe Jetta MK6

Modificat de Hayate
Link către comentariu

Nici nu exista Jetta in 2008, astea cu cod de Golf V merg pe Jetta? Stiu sigur ca tempomatul si calculatoarele de coloana de Golf, de exemplu, nu merg pe Jetta, poate e la fel si cu centrala.

Link către comentariu

Last offtopic cu speranta ca se muta pe un topic nou :D.

 

Centrala de Golf 5 nu are modulul de confort integrat cum este la 6. Arata si diferit si nu sunt compatibile. 

Cel mai probabil acea centrala din 11.2008 este pt primele G6 cu xenon. Slabe sanse sa suporte drl led si stopuri led.

 

http://volksurf.blogspot.ro/2011/09/mk6-cecm-upgrade-bcm-swap-troca-da.html

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Salut,

foarte frumoasa masina,imi plac foarte mult modificarile aduse si deja mi-ai inspirat cateva idei care cu siguranta o sa le folosesc si eu pe jettuta mea.

Cred ca avem acelasi model de jetta,eu am achizitionato in decembrie 2011,am sa fac o prezentare intr-un topic cu poze si toate cele :)

Link către comentariu
micuzzu_marius

Multumesc, a mea e achizitionata in octombrie 2011, deci MY2012, e varianta confort line sau middle line cum se mai spune

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!