Jump to content

vw jetta 1.6 tdi CL


micuzzu_marius

Postare recomandată

Jetta20tdiHLDSG6

iar in opinia mea, fara sa insist mai mult, cred ca e periculoasa in sensul ca-ti anuleaza instinctul de a te uita in oglinzi, pentru ca, desigur, te uiti pe camera.

asa senzorii ii auzi...eu nu ma ghidez optic, ma ghidez dupa oglinzi + sunet. si oricum raman la parerea ca o camera pusa mai ales cum e la jetta nu acopera cum trebue colturile, dar ma rog.

si, ocazional, va recomand si masini fara senzori/camera, ca sa nu uitati cum e :)

Link către comentariu

cred ca cel mai ok ar fi sa ai senzori+camera, acoperi cam tot, oricum cand ai camera nu te uiti numai pe ecranul RNS ului, te uiti si in oglinzi, luneta, cand esti aproape de masina/obiectul din spate te uiti doar pe camera sa vezi exact cat poti da cu spatele, oricum e utila parerea mea

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

mai bine te dai jos din masina si o ghidezi sa parcheze: :D

 

 

post-104992-0-48023000-1381067284_thumb.

Modificat de Hayate
Link către comentariu

E o prostie asta ca iti anuleaza instinctul. Nici vorba. Eu conduc de 20 de ani. Condusul este ca mersul pe bicicleta. Stii sau nu...parchezi corect sau nu. Insa instinctul tau si imaginea creata de tine este completate cu imaginea de pe camera sau suntele de la senzori. Daca esti bata la parcare tot o pui in gard si cu una si cu alta. Mie mi se par ok amandoua. Am mers si cu una si cu alta..

Link către comentariu

Exista sistemul acesta de parcare? Cum se numeste?

Eu vad avantajul mai ales in romania ca daca locurile de parcare sunt marcate pt masini slim, si tre sa iesi din masina cu respiratia tinuta sa nu busesti usa, asa iesi in siguranta si masina se duce la locul ei. Ce face daca sunt mai multe locuri goale?

Link către comentariu

Right!

Dar nu este un gadget tocmai ieftin/accesibil.

Pe langa dotarile aferente minunatiei, masina la baza trebuia sa aiba minim: dsg + start/stop + kessy.

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

E o prostie asta ca iti anuleaza instinctul. Nici vorba. Eu conduc de 20 de ani. Condusul este ca mersul pe bicicleta. Stii sau nu...parchezi corect sau nu. Insa instinctul tau si imaginea creata de tine este completate cu imaginea de pe camera sau suntele de la senzori. Daca esti bata la parcare tot o pui in gard si cu una si cu alta. Mie mi se par ok amandoua. Am mers si cu una si cu alta..

nu cred ca ai inteles la ce ma refer. de aici si vorbele dure.

n-are nicio legatura cu cum parchezi...nu e vorba sa parchezi corect sau incorect ci e vorba ca mergi 2-3-5 ani cu senzori si intr-o zi pe alta masina dai cu spatele ca vita mizand pe senzori. am vazut cazuri...la asta ma refeream.

 

n-are absolut nicio legatura cu cat de bun/prost sofer esti si cum parchezi.

Link către comentariu

update:  masina a implinit 2 ani de la achizitie si 45 000 km, in continuare multumit de achizitie, deocamdata zero problem tehnice :Driver:

Link către comentariu

multumesc, oricum la ce taieri de costuri fac producatorii auto in ultimii te astepti sa apara probleme mai des fata de anii cand se constriau masini fiabile, deocamdata am fost ocolit de probleme, oricum la cate citesc pe forumuri ca se intampla la masini noi....cam stau incordat :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Facut azi inspectia ITP, absolut nicio problema tehnica, doar m a averizat sa scot ledurile de la lampile numar  :D, curios desi lampile led sunt standard la Jetta incepand cu 2013 parca....

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

cica "am sanse mari sa ma amendeze politia cu leduri la lampile de numar".....totusi majoritatea masinilor noi au lampi numar led din fabrica, daca era xenon era altceva, OEM vs AM

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

E vorba si de intensitatea lor, nu doar ca sunt sau nu led. Degeaba spui ca X si Y au leduri din fabrica, se vede destul de clar ca ale tale nu sunt din fabrica...

Link către comentariu

corect. Ideea este ca ei se uita direct in legislatie.... numai ce e omologat, in echiparea originala a masinii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Imediat o sa fie ilegale si ledurile de la iluminatul interior :))))) Cu xenon pe far fara lupa am inteles , dar led pe placuta de inmatriculare nu vad cu ce deranjeaza ....

Link către comentariu

cu nimic, chiar este nr. mai vizibil, dar din pacate nu putem sa gandim in afara cutiei.....

Link către comentariu

Deranjeaza, iar fenomenul se numeste "visual clutter". Gandeste-te la un trafic intens, in care fiecare masina are alt tip de faruri, LED-uri, stopuri, etc...

Stai sa apara alea adaptive cu zeci de LED-uri, ce se aprind ca pomul de Craciun... :)

Link către comentariu

E o diferenta foarte mare de intensitate intre ce ai tu si oem.

Numarul este si putin reflectorizant, masina alba asa ca se reflecta multa lumina care deranjeaza pe cei din spate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Poti sa iei niste leduri normale, cu 2 smd-uri si atat, sunt la fel de puternice, sau slabe - depinde cum le privesti, ca cele oem si costa un sfert...

Link către comentariu

Bine zis Rave, o sa testez cu niste leduri mai slabe cu mai putine smd uri sa vad cum e

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!