Jump to content

Skoda Fabia 1.2i 12v RS Line - sfaturi achizitie


RoDiesel
 Share

Postare recomandată

Salutari tuturor

Am gasit de vanzare (nu in RO) masina din titlu (Skoda Fabia 1.2i 12v RS line) la 4600 euro (la care se mai aduaga taxele noastre .... ).

Alte detalii:

- fabricatie 08.2006

- motor 1,2i 64CP (euro 4)

- aproximativ 46.000 km

- ABS, ESP, AC manual, 2 airbag-uri, alarma, inchidere centralizata

- oglinzi electrice

- proiectoare

- senzori parcare

- geamuri electice fata.

La prima vedere pare o alegere potrivita ptr mine si la un pret decent.

Cand ma duc sa o vizionez, la ce anume ma sfatuiti sa ma uit? Defecte cunoscute? Verificare dupa diverse repere daca km sunt aproximativ reali ... sau orice alte detalii care credeti ca m-ar putea ajuta.

Vanzarea este facuta de proprietar (el spune ca a cumparat masina de noua).

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este destul de bunicel,zic eu.Km pot fi reali,nu zic nu.Uita-te la uzura interior,volan,schimbator,etc.

La motor la fel,uita-te cu atentie la furtunase,posibile scurgeri.De asemenea esapamentul sa vezi daca exista funingine,daca este relativ curat/nu...

1,2 -ul e un motor un pic zgomotos,gen masinuta de cusut,dupa cum stiii fiind in 3 cilindrii.Se misca acceptabil pe caroseria pe care o are.Eu zic ca ar fi un good deal daca se prezinta in stare buna.

Si ciudat ca la 1,2 se numeste,,rs line" :)

Bafta!

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. O sa tin cont de ce mi-ai recomadat. Ma gandeam sa ma uit si la discurile de frana, placute .. la km astia ar trebui sa fie origilal totul pe acolo. Macar discurile de frana cel putin... Placutele pe original de care sunt?

Masina e break. Asa ca nu ma astept la un comportament prea dinamic. De altfel, nici nu caut asta.

Da, pare ciudat ca este "RS line" dar este ok. Practic este o Fabia normala (motor, suspensie, cutie) dar accesorizata si cu optionalele de la RS (inclusiv interioriul). Un fel de masina imbracata mai elegant ... nimic altceva. Am vazut ca se practica pe aici ca Skoda sa aiba in oferta si varianta "RS line" - adica aproape un RS ca design, dar fara performantele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,la 1,2 mi-am dat seama ca era vorba doar ceva legat de design.

Desigur ca trebuie sa te uiti la discuri,placute - eu am 62.000 cu masina si cred ca mai merg pana pe la 80.000 cu cele originale,poate si mai mult.

Nu stiu ce placute sunt exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca masina e break si nu hatchback banuiesc ca e ceva mai grea si cu motor de 1.2 .... cred ca are un consum marisor

poti apasa pe butonul de reset pana iti apare un "2" in bord si sa vezi ce consum a avut in ultimii 10000 km(parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La consum depinde foarte mult cum este exploatata...Cu Fabia mea cu acelasi motor si tot Combi scoteam consum mediu 7.2%, extraurban aveam 5.6%. De cand i-am dat-o tatalui meu..face recorduri...scoate maxim 6.5 in oras si 4.6-4.7 in afara. Odata a scos 3.8% pe un drum Bucuresti - Ploiesti. Nu mi-a venit sa cred...De mers merge cu ea in zona 2000-2500rpm. Eu cand o aveam..mergeam mult mai turat cu ea...

Pot sa confirm ca este o masina fiabila...un motoras simpatic. Sunt multi care rad de motorul asta fara ca macar sa-l fi condus vreodata. E un motor foarte elastic..ii plac turatiile si nu este zgomotos...Pot sa va spun sigur ca este peste un 1.4Mpi de la Logan spre exemplu.

Skodita mea are 5 ani si 73.000km si de-aia astazi i-am schimbat pt prima data ceva: niste bucse de la bascula si bara stabilizatoare si o bieleta. Pana acum nu a vazut decat reviziile standard si atat.

Pe deasupra masina este si chipuita inca de cand avea 10.000km si motorul merge impecabil.

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu scot 4,7 afara cu 4 persoane in masina :D.....Daca stii sa mergi cu ea,iesi rezonabil la consum,are cuplu maxim la 3000 de ture fata de alte motoare aspirate care-l au mai sus...Media de consum la mine - cu tot cu oras e 5,8 :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania cam au 2 randuri de cauciucuri, vara-iarna. In acest caz cred ca ar trebui sa fie cauciucurile originale pe masina sau langa masina. Se cunosc ca sunt originale dupa DOT si dupa faptul ca rezerva este la fel. Oricum, nemtii nemti nu se preteaza la dat inapoi Km. Trebuie sa ceri si cartea de service si sa vezi stampile din 15 in 15 mii de Km.

Si eu am masina din Germania si am primit un dosar cu cartile originale ale masinii, radioului, cartea de service, facturi cu ce a platit la fiecare vizita in service.

Vezi sa iti dea si codul de la radio care trebuie bagat din nou de obicei dupa deconectarea bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2006 pana in 2011 pentru Germania e prea mic numarul de km. Nu cred ca e real, dar nici nu cred ca are 200k. Eu am luat-o noua in 2007, am mers cu ea doar in interes personal, si am facut 78.000km. Se stie ca nemtii fac mult mai multi km decat noi pentru ca circula mult pe autostrazi si fac multi km intre servici si casa. 45.000 in 5 ani inseamna prea putin pentru Germania. Uzura pe volan m-as mira sa vezi. La mine e ca nou. Numai daca a fost condusa de o dama cu inele care sa "jumuleasca" volanul eventual.

Mai vezi si uzura de la pedala falsa. Daca a folosit-o asa cum trebuie, ar trebui sa fie ceva uzura pe ea.

Vezi daca au fost schimbate bucsele bascula. Originale pe masina erau modelul in I si daca le-a schimbat mai mult ca sigur a pus modelul in X. Si la 45000 nu avea de ce sa le schimbe. Alea se vad simplu daca te uiti sub masina din lateral. Tre sa fie niste bucse mari rotunde in care intra axul de la bratul basculant.

Placutele originale pe masina mea au fost marca PAGID. Eu le-am dat jos la 30.000 ca mi-au mancat prea mult discurile. Sunt foarte dure.

Ca fiabilitate e mai mult decat ok.

Ca idee despre o Fabia 1 1.2HTP din 2007, vezi istoricul de la https://fabiuta.word...tegory/istoric/

Modificat de BMA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile cat tin la Fabia? Revin cu parerea ca la 45.000 Km ar trebui sa fie cauciucurile originale mai ales daca are si de iarna si de vara. Mai vad si eu cate o masina la 20.000 Km si cu cauciucuri de 3 feluri. In Germania pene de cauciuc nu se prea fac. Masina mea din Germania la 130.000 Km avea rezerva nemontata niciodata cu eticheta din fabrica pe ea. Lucruri la suspensie nu cred sa se schimbe in Germania nici daca are 300.000 Km.

Vezi si omul daca-ti inspira incredere. Daca vorbeste mult, se contrazice de 3 ori in 5 propozitii, lasa-l. Nemtii merg mult cu masina, dar ca si la noi sunt si exceptii. Eu din 1992 de cand am avut prima masina, in nici un an nu am facut mai mult de 10.000 Km. S-a intamplat sa fac si 7.000 pe an. Am o verisoara care lucreaza in aceeasi cladire in care locuieste, in concedii merge cu avionul, are masina noua nouta de 4 ani si doar 14.000 Km! Daca o vinde o crede cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta intrebare...cat tin cauciucurile la fabia?

la mine tin 2 cauciucuri cam 3 luni si 8000km ... sincer!

esti multmit?

cauciucurile tin dupa cum le exploatezi...punct .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci tuturor de raspunsuri.

Pana la urma nu am ajuns sa vad masina. Era postata pe net dar apoi a fost scoasa de la vanzare (ori s-a vandut, ori a fost anunt gresit). Cat despre km, intr-adevar, erau cam putini. Dar exista si sansa sa fie reali (nu era din DE). Cam asta a fost ... deocamdata.

Vazand partea buna a lucrurilor .. tot am mai invatat ceva legat de masini (vanzare/cumparare, uzura etc).

Numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bn64and : Am intrebat cat tin cauciucurile la Fabia pentru ca nu cunosc dimensiunile lor. Cred ca este logic ca un cauciuc cu diametru mic sa tina mai putin decat unul cu diametru mare. La acelasi numar de Km un cauciuc mic face de 2 ori mai multe ture decat unul foarte mare. Apoi la o masina usoara iarasi tin cauciucurile mai mult. La un motor slab la fel. Cred ca intrebarea mea a fost normala spre deosebire de reactia ta.

Asa este cu anunturile prea bune sa fie adevarate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu e normala

pot fi cauciucuri cu latime de 165 sau de 195 sau chiar 205 pe fabia

in fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!