Jump to content

Garnitura chiulasa golf 1


BARO
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare :

Cum se monteaza garnitura de chiulasa in sensul pozitiei ei pe motor!

am pus o schita cu garnitura asa cum a fost montata ''acum'' pe motor! adica cu prelungirea ce nu este prinsa intre chiulasa si motor spre stanga (spre cureaua de transmisie).

din cauza ca nu se stinge becul la ulei am intrat la banuieli si cred ca garnitura trebuia montata invers. adica cu prelungirea garniturii spre dreapta (partea soferului)

nu cumva gaura marcata de mine cu o sageata trebuia sa fie in dreapta pentru traseu ulei ce ar venii de la filtrul de ulei.

help!! azi trebuie s-o fac am mare nevoie de masina.

post-45313-0-74374600-1321255545_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam pe orice garnitura scrie TOP adica sus.Nu prea ai cum sa o pui invers.Verifica si sonda/pompa de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci garnitura este montata chiulasa stransa deja deci nu mai am cum sa citesc pe ea!

Modificat de BARO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel in partea din fazta a chiuloasei ramane inafara chiuloasei exact bucata marcata de tine cu rosu asa ca orienteza te si u ,pozitia din poza este pozitia ei pe motor

Modificat de mk1gti_paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine montata daca e in pozitia asta , gaura respectiva este in partea stanga vazut din fata masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai motor de 1.6....1.8 gaura ovala marcata de tine vine spre pompa de ulei.......pe acolo urca uleiul ......si stinge becul de presiune ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc christofor si eu banuiam asta dar ma zis sa intreb ca nu doare!

ramane sa desfac chiulasa si sa pun garnitura cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

desfacut intors garnitura.

gaura ovala vine inspre pompa de ulei sau delcou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da garnitura de chiulasa sa poate stringe de mai multe ori??? :blink:

eu stiu ca ea e valabila doar la prima stringere.

pentru ca dupa ce s-a strins o data nu mai realizeaza distanta optima necesara intre bloc motor si chiulasa(tot de aia garniturile se produc cu grosimi diferite=numarul de gauri)

sau poate ca nu stiu eu bine :icon_cry: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile se produc de mai multe grosimi,de regula standart,1 si 2 pt daca e nevoie de planarea chiuloasei in functie de cum iese sa se monteze garnitura mai groasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!