Jump to content

Directie cauciucuri iarna


srg2590
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am intampinat de curand o problema, nu prea grava, dar ma deranjeaza si as vrea sa aflu de la voi o parere sau un sfat.

Am un Passat de 131cp, motor 1.9TDI, 4Motion. Jantele cu care am cumparat-o sunt R16 cu cauciucuri 205/55. Acum cu noua lege a trebuit sa pun cauciucuri de iarna si am cumparat jante de tabla R15 si cauciucuri 195/65. Problema care a aparut si nu inteleg de unde este ca masina trage dreapta, nu rau dar eu fiind obisnuit sa nu traga deloc acum parca ma deranjeaza. Am fost si am verificat directia, mi s-a spus ca totul e in regula, au inversat rotile de pe spate pe fata, le-au verificat din nou daca sunt echilibrate, au verificat tot ce tine de brate si alte lucruri pe la roata (mentionez ca nu prea ma pricep) si au zis ca totul e in regula si ca nu isi dau seama ce are.

Mentionez ca nu sunt cauciucuri second hand, sunt Michelin Alpin A4 noi, jantele de tabla in schimb le-am luat second.

Astept un sfat sau o recomandare. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine aceeasi problema inca din vara cand am schimbat bucse cap directie st./dr. am schimbat cauciucurile si am facut unghiu de fuga/unghiu de cadere si degeaba masina tot trage dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, s-ar putea sa te lamuresti daca faci o geometrie 3D. In urma verificarii se scoate un raport printat si se interpreteaza valorile rezultate a.i sa iti dai seama de unde vine problema. Aparent vizual nu prea iti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiune roti sau o janta mai grea pe partea in care trage......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PTDA - am verificat dar degeaba trage dreapta de mult timp.Nu stiu ce sa fac sa ma duc sa mai fac odata unghiurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca geometria e bine facuta, schimba rotile intre ele si vezi daca tot asa face. Daca face tot asa, verifica sa nu ai o janta mai calduta....sa ai un etrier care face figuri. Daca nici asta nu e, nu ramane decat ca ai vreo componenta stramba, de la vreun soc - groapa - gen brat, etc......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cantareste fiecare roata,daca toate variantele de mai sus au fost excluse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!