Jump to content

Zgomot ciudat la sistemul de servodirectie


catalinrx25
 Share

Postare recomandată

Am un zgomot ciudat , nu stiu cum sa-l descriu exact ,este ca un suierat cand virez stanga sau dreapta ,asta cand masina este pe loc. Acelasi zgomot il are chiar daca virez ff usor stanga sau dreapt si tin volanul . Daca nu virez de volan nu face acel zgomot

Nu imi dau seama ce ar avea defect ,pompa de servo sau caseta. Daca s-a lovit cineva de aceeasi problema as aprecia daca mi-ar spune si mie .

Eu am crezut ca este pompa dar mi s-a spus ca este posibil sa fie caseta de directie.

Modificat de catalinrx25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot fi si flansele din capul amortizoarelor. sunt destul de usor de verificat, ai putea sa incepi cu ele (si sa te rogi sa fie ele) :) succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca este cureaua care ori nu mai este intinsa,ori s-a uzat si trb schimbata. incearca sa dai cu putin ulei pe curea si vezi daca mai face urat.prin putin se intelege cateva picaturi sau in 'puf' din wd-40.

asta e cea mai ieftina rezolvare. pe urma,poate fi rulmentul din pompa de servo...

Modificat de mbgd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curelele,implicit si cea de servo,sunt noi Gates deci cureaua ar iesi din schema. Maine o sa iau o pompa de servo sa elimin si varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica nivelul de ulei din rezervor!!! lipsa ulei-ului provoaca asemenea zgomote si, prezenta aer-ului in instalatie provoaca mici "socuri" la actionare!~

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica nivelul de ulei din borcan. Daca este scazut, completeaza-l la semn si vezi pe unde ar putea sa piarda. Teoretic nu sunt decat 3 locuri in care poate pierde: extremitatile casetei de directie sau simeringul de la pompa de servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica nivelul de ulei din borcan. Daca este scazut, completeaza-l la semn si vezi pe unde ar putea sa piarda. Teoretic nu sunt decat 3 locuri in care poate pierde: extremitatile casetei de directie sau simeringul de la pompa de servo.

Si o mica completare - si pe la axul central al casetei......... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez ca nu pierde nici un gram de ulei ,lichidul in vas este ,pe semn ,la jumatate Eu as zice ca ar fi pompa dar nu sunt sigur.

Modificat de catalinrx25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornele, sincer la cate casete de directie am vazut (si am vazut cateva!!!! lucrand pe parte de service) nu stiu daca au fost 10% din ele cu pierderi in zona axului. De asta nu am luat in calcul acest lucru.

Cataline, dupa umila mea parere daca nu ai pierderi de ulei, zgomotul poate proveni de la unul din rulmentii axului pompei. Daca ai pompa de rezerva iti sugerezi sa o schimbi cat mai repede din doua motive:

1. elimini o componenta care poate provoca acel zgomot

2. poate mai importanta decat prima, eviti ca "shpanul" pe care il face pompa sa ajunga in caseta de directie, fapt ce poate provoca uzuri excesive atat la capitolul angrenaje cat si la integritatea simeringurilor de pe aceasta.

Functionarea sistemului de servodorectie se face prin diferenta de presiune din ramurile instalatiei. Astfel, cat timp volanul nu este actionat, presiunile sunt egale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul il face doar cand actionez volanul stanga sau dreapta,daca am noroc de vreme frumoasa in weekend o sa schimb pompa. Va tin la curent .

Modificat de catalinrx25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Un zgomot asemanator cred ca am si eu, se aude ca un fel de fasait asa cand iau de volan, cum ati rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!