Jump to content

HELP!


19E
 Share

Postare recomandată

Poate sa imi zica cineva ce fel de carburator este cel din imagine? Vreau sa caut o schema sa aflu cum se regleaza! Motorul e 1.8 - model 1990, in cartea de Germania scrie la modelul masinii 19E. Nu cred ca a suferit ceva modificari pt ca am luat masina din Germania deci cred ca ar trebui sa fie originalul....pls help-my care se pricepe!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie mai multe detalii despre masina (an, putere, cod motor) ca sa te putem ajuta. Pe motorul de 1.8 nu au fost montate decat carburatoare Pierburg 2E2 si Keihin. Dar eu cred mai degraba ca ar fi injectie monopunct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca e carburatie?... seama mult cu injectia mea :P

da si tu o adresa de mail sa-ti trimit niste documentatie si o sa-l gasesti acolo.

K-Jetronic fuel injection - 8 valve engines

Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . K-Jetronic, continuous injection system (CIS)

Application . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.8 litre (code EV) engine

K-Jetronic fuel injection - 16 valve engines

Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . K-Jetronic, continuous injection system (CIS)

Application . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.8 litre (code KR) engine

Mono Jetronic fuel injection

Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mono Jetronic, central injection system

Application . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.8 litre (code RP) engine

Digijet fuel injection

Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Digijet

Application . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.3 litre (code NZ) engine

Digifant fuel injection

Type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Digifant

Application . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1.8 litre (codes PBX and PF) engine

ce cod ai la motor?

Modificat de TedyBear
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede clar ca este un sistem de injectie Mono Jetronic ( popular Monopunct ), dar de reglat nu poti fara un tester ( dar nu VAG-COM ) si un analizor de gaze. Din experienta pot sa-ti spun ca nu se deregleaza, mai degraba se uzeaza potentiometrul de la clapeta dar si asta f. f. rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ti s-a maispus este u monopunct si daca vrei il reglezi chiar nu ai cum fara un anlizor de gaze.Daca vrei sa il reglezi dute la Temeco pe calea Lugojului si til regleaza baietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ti s-a maispus este u monopunct si daca vrei il reglezi chiar nu ai cum fara un anlizor de gaze.Daca vrei sa il reglezi dute la Temeco pe calea Lugojului si til regleaza baietii.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca motorul e de 1,8 cu 8 valve am eu toate datele despre cum se regleaza.Da-mi un mesaj daca e motorul la si daca te mai intereseaza datele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca motorul e de 1,8 cu 8 valve am eu toate datele despre cum se regleaza.Da-mi un mesaj daca e motorul la si daca te mai intereseaza datele

<{POST_SNAPBACK}>

a lui sigur e monojetronic cod RP ca al meu. mai este K-jetronicul de 8 valve tot 1.8. la motoarele RP eu stiam ca nu prea ai ce sa reglezi, nu are nevoie... se pot face niste reglaje dar cu laptopu si software special.

daca tu intradevar ai documentatie sigur despre cum se regleaza motorul cod RP, as fi si eu interesat.

travoltaleon@yahoo.com e mailu meu. poti trimite aici documentatia pe care o ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!