Jump to content

Senzor temperatura exterioara


aas
 Share

Postare recomandată

Palmierul exista si la mine dar nu s-a aprins nici o data. nu cred sa aibe treaba cu ceasul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    14

  • ssnyper

    11

  • Al Bundy

    9

  • Carmina

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

da.... eu va zic ce este, tu zici ca nu crezi....

"palmierul" reprezinta o antena si se simbolizeaza - DCF-ul sau remote clock - ceas care isi face actualizarea prin radiofrecventa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, este de syncronizare automata, dar nu merge la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a ,,activat" el asa dintr-o data?

Din 2004 de cand are omul masina, acuma l-a apucat actualizarea? Cei veni asa dintr-o data?

Sau asa la 8-9 ani ani isi cauta cate o actualizare?

Eu nu afirm nici ca e neagra nici ca e alba...dar raspundeti-mi la intrebari sa ma lamuresc nitel....

Doar discutam sa ne lamurim...nimic altceva... ok? Sa nu fiu inteleasa gresit....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa te lamuresti, Carmina... de ce a aparut... nu stiu....cel mai probabil, o mica problema - ceasuri, soft.

ce este - stiu - si v-am spus - oricum, este necesara existenta unei antene speciale si activarea functiei - se face prin modificarea dump-ului eeprom-ului.

in rest, mai puteti arunca un ochi aici http://www.gti-tdi.de/board2/index.php?page=Thread&postID=30138&l=2

de functionat - din cate imi aduc aminte, nu merge la noi... de fapt, am auzit cazuri de ceasuri de casa care receptioneaza si care se dau singurele inapoi, in fiecare noapte...

... da-mi Doamne rabdare.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc tuturor pentru raspuns!

P.S daca tot v`am prins aici va intreb ptr masina mea se poate face vreun update la soft? o resoftare ceva? motivele sunt multe ! Cius

DL. Al Bundy : am auzit la cineva ca si`ar fi facut un update la softul masinii. numai tin minte exact la cine ( tot pe un forum ceva) , el a ajuns sa faca asta deoarece masina nu prea ii mergea rotund! Ce am gasit eu frunzarind pe google ( firmware update)!!

Modificat de t.dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce modul? sau ce intelegi prin resoftare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt de acord Florine cu ce spui.

Ai dreptate, trebuie o antena DCF44 pe care acel user o avea instalata, numai ca dupa cum spui trebuie modificat dump-ul eeprom-ului, deoarece dupa afirmatiile user-ului nu a rezolvat absolut nimic doar cu antena.

Multumesc frumos pentru informatie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca nu a rezolvat.... trebuie modificat dump-ul, sa stie sa execute clusterul functia.

Dan - la cluster ? poate un update.

la motor- ECU - nu merita, e benzinara aspirata... deci, doar tot update - daca este vreunul pt ECu tau si daca ai de ce....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

   Usor   :offtopic: vin si eu cu o intrebare: In "plenum chamber' aka portiunea de sub parbriz unde rezida ECU,mecanismul stergatoatelor,filtrul de polen,exista un senzor care privit din fata arata exact ca cel de temperatura exterioara,si este montat in coltul stanga sus al acestui compartiment,in sensul de mers al masinii Ce este si la ce foloseste? Nu am computer de bord (inca), masina avand echipare Classic..Am gasit senzorul cand am curatat mizeria ce infunda canalele de scurgere a apei.

Modificat de Dexterino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SEnzor de decuplare a compresorului de AC cand afara sunt sub 5 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o problema cu senzorul de temperatura exterioara... Nu imi mai indica nici o temperatura de ceva timp, imi arata doar trei linii.

Senzorul este bun, pentru ca l-am probat pe alta masina si merge... Cred ca este circuitul de vina.

As dori si eu o schita a cablajului de la acest senzor, poate ii dau de cap pana la urma. As schimba si cablurile, numai sa stiu unde sa le pun. 

Sper sa ma poata ajuta cineva.

Multumesc. O zi buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. N-am schema electrica,dar senzorul are doar doi pini,din care unul e masa,legata la punctul de masa al bordului,pe undeva pe sub acesta,iar celalalt ajunge direct in Instrument Cluster pe una din mufe. La Golf 4 este pinul 26 din mufa verde,s-ar putea ca si la Fabia 6Y sa fie la fel. Deci masoara in mufa care intra in senzor,daca ai continuitate la masa,fata de chiulasa motorului  sa  zicem,la unul din pini,iar daca ai,e clar ca firul ce ajunge in bord,e intrerupt pe undeva. sau, ai contacte oxidate pe traseu. Asta presupune sa desfaci multe,cum ar fi: bordul,mecanismul stergatoarelor,cutia de conexiuni  de sub parbriz.Dupa ce desfaci,masori continuitatea firelor (te uiti la culori) pana la primul conector, apoi pana la al doilea si tot asa. Sper sa nu fiie cazul tau,dar am intalnit mai multe Skode cu apa ni cutia etansa de sub parbriz, la fel cum am inlocuit fir cu fir, pe o portiune de 30 cm tot manunchiul de cabluri ce pleaca de la motor care habitaclu,prin cutia etansa,tot la o Fabia. Am descoperit problema dupa ce colegul cu Fabia in cauza schimbase degeaba senzorul de presiune ulei,iar senzorul de temperatura interioara il mutase in masina din aceeasi cauza: trasee intrerupte, mai exact cablurile oxidate,incinse,cu izolatia umflata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

o lamurire va rog ... am mufa taiata de la senzorul de temperatura exterioara ... am cumparat mufa dar nu stiu cum vine legat ... mai corect care pin reprezinta masa la senzor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza cum le legi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am rasfoit acest topic si nu am gasit problema mea..... am verificat si eu acum daca am acel senzor de temperatura exterioara si este la locul lui, insa nu stiu cum pot activa sau vizualiza temperatura pe ceasurile de bord. Este vorba de Fabia din semnatura, cumparata de noua din RO iar ceasurile sunt ca si in poza atasata.

 

Pe de alta parte, vizualizarea si resetarea intervalelor de service cum se face ? .....am incercat cu VCDS si spune ca nu are acel "label".

post-84251-0-76405600-1427626543_thumb.j

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 cum pot activa sau vizualiza temperatura pe ceasurile de bord

2mnk7t5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am asa ceva pe maneta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca nu ai calculator de bord... deci, nu sunt ceasuri cum ai pus tu in poza - semana si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect....am verificat mai atent si sunt diferite, insa eu ma refeream strict la display.......... dar ce face acel senzor daca tot e acolo si cum pot active acea functie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel senzor il foloseste instalatia de AC - sa opreasca compresorul cand e f. frig afara.

 

pe configuratia actuala nu poti activa acea functie... e cum ai incerca sa prinzi posturile TV la radio... si sa ai si imagine.

 

alte ceasuri, grup manete - si o sa ai si BC plus functia dorita

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pffffff......... Florin, imi poti trimite te rog pe PM codurile necesare pieselor respective si daca sti ceva preturi informative.

 

merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta e clusterul meu si maneta aferenta....... nu am o scanare ca sa vad codul exact, dar daca e nevoie pentru compatibilitate, voi face una.

 
 
 

post-84251-0-89863000-1427740951_thumb.j

post-84251-0-17232700-1427740963_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pana la urma unde se afla acest senzor si poze daca se poate,a disparut de pe masina in urma unei lovituri,se pare ca baieti de la service si-au facut datoria,va multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!