Jump to content

Senzor temperatura exterioara


aas
 Share

Postare recomandată

Buna,

Este vorba de o Skoda Fabia combi, 2006, cod motor BME, 1,2 HTP

Ma intereseaza daca senzorul de temperatura exterioara(cel care este pus in bara) mai are si alta importanta/functie in functionarea motorului, inafara de determinarea/afisarea temperaturii exterioare.

Verificand de ce nu imi mai afiseaza temperatura exterioara pe calculator, am observat, cu foarte mare interes, si multe amanunte ca ...lipseste cu desavarsire, fiind doar 2 fire taiate(masina a fost in service acum cateva luni).

Asta ca sa stiu daca il montez sau nu.costa cam 40 ron.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    14

  • ssnyper

    11

  • Al Bundy

    9

  • Carmina

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

la motor nu..... la climatronic daca ai, avea rol. Pune-l la loc, ca e pacat sa stai fara el.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu dar daca ai climatronic nu influenteaza cu ceva? bine ar fi sa il cumperi.40 lei nu e mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai climatronic, foloseste valoarea acestui senzor, ca temperatura exterioara. Daca senzorul se strica-dispare, foloseste valoarea data de senzorul de temperatura a aerului proaspat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o Skoda Fabia 1 nu a fost dotata din fabrica cu climatronic!

Ca si functie, daca poate fi spus asa, este si steluta aceea care apare langa temperatura, un fel de fulg de zapada, apare impreuna cu o avertizare sonora cand temperaturile sunt mai mici de 4 grade parca, si te anunta ca sunt conditii de formare de polei pe carosabil si ca este recomandat sa utilizezi anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

pentru ca a venit vara si vreau sa am stelute in bord la <4 grade, cine stie unde se leaga acest senzor pentru ca la mine de la o isprava de care nu vreau sa imi amintesc nu il mai am si din ce am vazut nici fire atarnand nu sunt (faptul ca imi arata liniute in bord la temperatura e deranjant :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

direct? nu trece prin ceva unitate. Direct la un conector cu fir simplu? Adica mai barbar spus cu o lita si atat? Unde mai exact vine acea lita, pentru ca nu mai am nici firul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In finctie de schema masinii...trece direct sau imparte semnalul cu unitatea de climatronic

.oricum, prin altceva nu mai trece. Senzor,conectori, cluster.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clima este semiautomata deci nu climatronic. nu am mai desfacut ceasurile niciodata si de aia sunt un pic mai nedumerit. Cei drept m-am uitat pe diagrama flux curent si cablaj dar intr-un singur loc am dat de ceva ce pare a fi o mufa conector de bord si pe schema era marcat pin 31-sensor temp ext. da pana acolo ma gandeam ca mai trece prin ceva nu vine direct. Daca a mai facut cineva operatiunea de montare de la zero mi-ar fi de ajutor.

Multumesc. Uitam din ce in ce mai des lucru asta.

Modificat de ssnyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca ai lovit masina frontal...

La Leon 1M veneau intr-un manunchi si firele de claxon si cele de la senzorul de temperatura exterioara si se ramificau pe undeva prin zona bateriei, in spatele farului de pe partea soferului. Urmareste firele de la claxon si e posibil sa dai si de alea.

Daca n-ai mufa, se potriveste mufa de placute de frana. Iti recomand sa cositoresti improvizatia ca e posibil sa faca figuri si sa mearga uneori si alteori nu...

Edit: da' de ce ai renuntat de tot la fire? cine ti-a anulat senzorul asa "din topor"? Asta te ajuta in special toamna-iarna sa iti dai seama cam ce ai sub roata si sa stii cat poti sa tragi de masina...cel putin eu ma folosesc de el in sensul asta.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca n-ai mufa, se potriveste mufa de placute de frana.

seamana dar imi pare ca nu merge.... parca am incercat eu acum ceva timp. Daca nu merge, cel mai elegant e sa comanzi carcasa mufei si o faci OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un senzor de octavia 2 am eu in plus..l-am luat degeaba si-l in prin masina, deci daca e vreun doritor=> PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu ssnyper comuta pe altceva display-ul sa nu mai vezi liniutele, si uite cum poti simplifica problema ta fara sa te mai obosesti:

http://www.autoschro...ductid=U_994351

Daca te ajuta cu ceva maro-alb si maro-albastru ar fi culorile firelor de la senzor, mufa si senzorul le ai in poza, eu nu cred ca de la un accident frontal nu mai sunt firele, banuiesc ca v-ai batut de la ea si i-ati dat foc? :lol: altfel nu stiu....zi tu?

post-25544-0-38483300-1332698128_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact ce s-a intamplat ... cert e ca nu mai este cum era. Am sa ma uit mai atent pe sub baterie sa vad daca nu cumva mi-a scapat vreun fir de culorile sus amintite. Multe nu mai sunt... inclusiv proiectoare care existau dupa cat am vazut ..

Aaa masina nu e de noua la mine... si e ca pe discovery.. mai gasesc cate ceva ...

Multumesc frumos.

Carmina si apropo de comutat cel mai mult sta pe consum ca ma "unge" la suflet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am gasit si eu senzorul din poza tot asa in bara la Octavia intr-o zi...l-am lasat asa si am uitat de el....acuma ce a mai ramas sunt doua fire :)

...insa temperatura in bord tot imi este indicata destul de corect...sa mai fie vreunu pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca n-ai mufa, se potriveste mufa de placute de frana.

seamana dar imi pare ca nu merge.... parca am incercat eu acum ceva timp. Daca nu merge, cel mai elegant e sa comanzi carcasa mufei si o faci OEM.

Eu am bagat de la placute mufa si a intrat foarte bine...nu stiu daca difera mufele de placute de la masina la masina, presupun ca nu...Si senzorul era unul universal, nu mai tin minte firma acum. Oricum daca nu gaseste mufa poate sa faca o "tziganie" daca are pistol de lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sau puse doua fire cu pinii originali si umplut senzorul cu silicon topit... dar e pacat. Comanzi mufa si e cel mai elegant... si e sub 10 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la cati membri am angrenat in discutie mi-e rusine ca nu am avut timp sa ma uit la masina. :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce detalii s-au comunicat aici, acum stii sigur ce-ai de facut!

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema ... am gasit firul netaiat dar facut regulamentar colacel intro pozitie lipit cu banda de izoler pe lonjeron. Bineinteles ca am aflat asta dupa ce am demontat bateria cu suportul si toate ale. Am comandat senzorul... l-am montat si m-a dat pe spate ... la 20 grade imi arata 6,5 grade. M-a linistit cred ca la vara nu o sa dau drumul la aer niciodata :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cum se comporta, si daca arata aiurea, o duci inapoi si cere inlocuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum e un progres... :lol: de la stelute si liniute nu e rau deloc ssnyper.

Leaga-l de furtunele care merg pe radiator, sa speram ca vom auzi si de 80 grade de la 6,5 :lol: Succese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai misto sunt peste 12 grade si mie mi-a aparut steluta ..:)) maine ma duc sa il schimb ...se calibreaza cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se calibreaza cu alt senzor :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!