Jump to content

Passat High Line 1.9 TDI


Romm2008

Postare recomandată

Valentino_xro

Chiar e frumoasa masina, simpla si frumoasa.La cat mai multi km fara probleme.Se vede ca e o masina intretinuta.

Link către comentariu

Multumesc !

Ce sa zic..sunt foarte multumit de ceea ce am..Vw mi-a facut o impresie foarte buna prin intermediul acestei masini si bineinteles un rol semnificativ il are si faptul ca din 2002 pana in 2010 masina a rulat in afara. Urmatorul model nu este asa reusit din cate am vazut si auzit, fapt pentru nu am de gand sa-mi stric aceasta parere despre acest brand la urmatoarea achizitie.

Nu stiu daca am precizat pana acum sau nu, dar intentionez sa schimb brandul anul acesta sau cel tarziu in primavara 2013, in functie de cat de repede strang banii pentru urmatoarea masina. Asta in caz ca sunt persoane interesate :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

intre timp am rezolvat problema cu fanta de aer cu ajutorul lui Florin, ocazie cu care-i multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

In aceasta mini vacanta m-am hotarat sa fac un drum pana la brasov la paradisul acvatic. Consumul la dus pitesti-brasov a fost de 5.7 %, iar la intoarcere am avut 5.3 % ( se coboara mai mult ).

La intoarcere in Bucuresti 3 persoane in masina si cu portbagajul 50% plin, am avut media de 5.3%, mers pe pilot cu 130km/h.

sunt foarte multumit.. :Driver:

Link către comentariu
F l o r i n

intre timp am rezolvat problema cu fanta de aer cu ajutorul lui Florin, ocazie cu care-i multumesc pentru ajutor

Cu mare placere.

Am avut si eu ocazia, sa ma urc in RomMobil. Un adevarat Highline.

Multi km fara probleme !

Link către comentariu

Multumesc ! si tie iti doresc la fel la noua achizitie !

Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa schimbul de anvelope, a aparut o mica problema..capacelul care se monteaza in centrul rotii cu stema VW avea un piciorus rupt..nu stiu exact de la cine e, insa mi s-a spus ca e ok si merge montat asa..problema e ca dupa ceva timp am constatat ca nu-l mai am, probabil a sarit la o groapa si l-am pierdut..daca are cineva asa ceva, as fi interesat..dimensiunea este destul de mica, cred ca asemanatoare cu un pahar de unica folosinta in partea de sus..se poate vedea in pozele postate anterior..

Link către comentariu

Gasesti in Vitan asa ceva, nu sunt foarte scumpe . Am luat si eu cand aveam jantele pe 16" . Parca am dat 50lei acum 2 ani pe 4buc

Link către comentariu

e pana in 30 lei, unul original, la reprezentanta. Cele turcesti, nu merita.... ca sunt niste jafuri... iar cele originale SH, care le gasesti la tarabele din Vitan, sigur cineva plange dupa ele - sa nu incurajam furturile.

Link către comentariu

Gasesti in Vitan asa ceva, nu sunt foarte scumpe . Am luat si eu cand aveam jantele pe 16" . Parca am dat 50lei acum 2 ani pe 4buc

Merci, Cosmin ! Cred ca o sa dau o tura pe acolo intr-o duminica..Maine ma duc la mecanic sa schimb toate placutele fata-spate. Am cumparat TRW-uri care m-au costat aprox 350 de lei..presupun ca manopera va fi pe la 70-100 ron.

Link către comentariu

Eu le-am tinut un an si cand am dat jantele erau in stare foarte buna dupa multe spalari cu solutie pentru jante. Concluzia o trageti voi.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare! N-am mai apucat sa mai intru pe forum de ceva vreme..intre timp mi-am schimbat toate placutele la masina, fata-spate. Manopera m-am costat 100 roni, insa a meritat pe deplin..a durat aproximativ 2 ore, timp in care mi-a dat jos si discurile si le-a curatat..placutele le-am luat toate TRW. Pe spate cred ca mai mergeau o perioada, insa pe fata erau destul de uzate. Toamna asta la revizie vreau sa schimb si uleiul in cutie.

In rest, toate bune..

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

La o scurta perioada dupa schimbarea placutelor m-am trezit cu un sunet destul de jenant in partea dreapta fata. Am fost la mecanic si dupa cateva plimbari de proba, mi-a spus ca problema a aparut din cauza suportului motor din partea dreapta.

intrucat m-a sfatuit sa iau OEM si mai ales sa-i schimb pe aman2 ( stanga - dreapta ) asa am si facut..2 bucati m-au costat aprox. 800 roni pe original. Manopera a fost 180 roni si-a presupus montajul suportilor plus curatat EGR care avea ceva depuneri. Ideea mi-a venit pe loc, n-a fost planifcat. Costul acestei distractii : 980 Roni, cat o minivacanta la Constanta.

Am atasat si pozele cu piesele care au fost schimbate.Si-au facut treaba din 2002 :D

In rest, nimic nou pe frontul de est..

post-63867-0-54113100-1342699301_thumb.j

post-63867-0-03575600-1342699303_thumb.j

post-63867-0-70229900-1342699303_thumb.j

Modificat de Romm2008
Link către comentariu
  • 3 months later...

Salutare !

As avea nevoie de ajutor : vreau sa schimb uleiul de servo si uleiul din cutie ca nu cred ca au fost schimbate pana acum si mi s-a spus ca ''it's a must''.

Am gasit asa : Ulei febi hidraulic pentru servo ( 0.7 - 0.9 L am inteles ca intra ) si pentru cutie am inteles ca intra 2.4 L, dar mi s-a spus si ca ar intra 2 L , Castrol sau VW OE.

Castrolul e cu 15 ron mai scump, dar mi s-a recomandat VW OE, desi banii nu sunt o problema..Imi poate da cineva niste sfaturi ?

Florin, tu ce parere ai ? :D

Multumesc anticipat !

Link către comentariu

nu mi-ai raspuns la intrebarea legata de cantitate..2.4 L sau 2 L ?

Recomanzi schimbul sau nu ? Un mecanic mi-a zis ca uleiul e garantat pe viata..zicea ca are un client care a mers in Ro cu un passat ca al meu 500 k Km, i-a schimbat cureaua de distributie de 7 ori, insa ulei in cutie niciodata..As vrea niste pareri de la oameni care au schimbat..

Link către comentariu

2,4.

Eu si la asta noua, l-am schimbat.... garantat pe viata.....asa zice fabrica, sa aiba si ei comenzi....la cutii.

Link către comentariu

merci, Florin..Voi comanda ulei de cutie OE VW si pentru servo Febi...filtrele si uleiul pentru revizie le-am luat deja..mai am aprox 1000 km pana la schimb

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare,

Vine iarna cu pasi marunti si cu ea se apropie si mos Craciun :D

Cum tot am adus discutia despre el, vin cu intrebarea : ati apucat sa cumparati cadourile pentru masinile voastre ?

Eu am luat cadourile pentru al meu Passat urmand ca saptamana viitoare sa i le dau spre folosinta :

- filtreBosch

- 4 L ulei Castrol EDGE 5w40

- 3 L ulei cutie original Vw

- 1 L ulei ( lichid ) servo original Vw

Toata distractia undeva pe la 500 Roni, manopera presupun ca nu va depasi 150 roni.

In rest, toate bune:D sper sa vina si la mine moshul cu ceva :P

post-63867-0-40927900-1353168292_thumb.j

Link către comentariu

daca se strica vremea tre' sa-mi pun si eu cauciucurile de iarna...oricum legea spune ca atata timp cat nu e zapada, polei sau gheata pe jos politia n-are ce-ti face..nu conteaza ca esti in mijlocul iernii cu gumele de vara. Din acest motiv nici nu m-am grabit sa le schimb.

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

Frumoasa masina, se vede ca e intretinuta. Si eu cred ca am sa iau in vedere schimbarea uleiului din cutie la urmatoarea revizie. Nu am umblat la el pana acum.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!