Jump to content

Passat High Line 1.9 TDI


Romm2008

Postare recomandată

Frumos..... te-ai incumetat sa pleci la drum, pe o astfel de vreme ?

Sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea ca ai de ce. Este o masina deosebita. Xenon-ul de 8000k cum este pe ploaie? Mai vezi ceva? Eu cu 6000k sunt aproape orb..

:offtopic: poza din paginile anterioare din spalatorie este cumva la Giulesti cu Constructorilor?

:offtopic: @Kelu : Hm..de la Crangasi inainte pe Constructorilor pana la prima intersectie pe colt..alta nu era :) dar au facut-o baietii de nota 10

@ Florin : Dap, A1 era inchis, dar trebuia sa ajung la Pitesti..A fost destul de nasol drumul, dar m-am bazat pe ajutorul ESP-ului si al cauciucurilor de iarna :)

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

@Kelu : Da, xenonul de 8000k e destul de slab pe ploaie..In momentul in care se va arde un bec, voi lua un set de 4300k ca am auzit ca se apropie cel mai bine de xenonul din fabrica.

Link către comentariu

Sigur - e cel mai apropriat de lumina naturala - eu mi-am montat instalatia originala, cu becurile OEM de 4200k. Inainte am avut 6000k,,,,,nu se compara.

Link către comentariu

@romm2008- nu doar ca se apropie insa farurile xenon OEM vin cu 4300k. Acum daca nu gasesti 4300k poti sa folosesti 5000k. Eu am avut asa ceva pe masina si am fost foarte multumit

Link către comentariu

iti dai seama ca farurile din fabrica din cu 4300k, insa ce cumparam noi la 100 E nu se vad ca cele originale..ca se apropie e altceva..Apropo, referitor la 4300k, ce marci recomandati ? Daca aveti pareri din propria experienta ar fi si mai bine..eventual un pret estimativ m-ar incanta :)

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

La becurile cu xenon AM mai toate sunt chinezesti asa ca nu ai ce sa alegi. Depinde de noroc, am pe scurta kitul de 3ani si nu sa ars nimic pana acum. Pretul unui set de becuri variaza de la comerciant la comerciant. Am luat ziele trecut de la un prieten care se ocupa cu asa ceva cu H3 3000k cu 70lei setul,pe faza scurta este H7 pretul este acelasi.Mie personal nu mi se pare mult avand in vedere ca pretul unui bec cu halogen este de 20-25ron si vorbesc de cele low buget

Link către comentariu

70 de lei setul ? Sincer mie mi se pare destul de putin..sincer m-as uita la ceva gen 50-100 E setul, doar becurile..ca si la mine becurile sunt 50 de lei bucata, daia pe ploaie vad asa prost :(..asta e si motivul pentru care as vrea ca urmatoarele becuri sa le iau 4300k si preferabil mai bune calitativ..cred ca Philips ar fi o varianta..

Link către comentariu

Philipsul care-l vezi tu tot la "baieti" si ei il numesc "facut sub licienta Phlips", este fix China la un pret mai mare! Eu personal si poate gresesc, nu am vazut bec xenon facut de Philips. Daca vrei sa sa faci o treaba, cauta Osram OEM insa nu stiu balasturile chinezesti cum le fac fata cerintelor

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Cu un adaptor D2S care costa 20 de lei, cred...poti pune un bec OEM D2S si esti clar mai castigat. Eu personal, cand o sa se arda unul din ele o sa caut o sursa ieftina de Osram. Vin stoc pe B6 bi-xenon si bat de vis, bineinteles daca si lupa/proiectorul e de calitate.

Edit: scuze, m-am grabit si am ajuns la bi-xenon :). Volvo utilizeaza xenon pe far cu oglinda, Renault pe vechea Laguna si posibil sa fie H7 sau H1. Din pacate nu stiu de la ce producator folosesc becurile. Pe VW sunt Osram si Hella din cate stiu...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Taica-meo a avut becuri Osram pe Skoda Octavia, se vedeau foarte bine, insa au tinut doar sase luni..cam putin..si daduse in jur de 100 de lei pe ele..

Link către comentariu

Cam putin... de obicei Osram, are produse de calitate.

Auzi Florin, ai cumva idee daca la modelul meu de masina se poate pune optiunea de inchidere geamuri dupa ce masina a fost inchisa din telecomanda ?

Am toate geamurile electrice si cheie tip briceag cu inchidere, insa am vazut modele la care in cazul in care uiti geamul deschis se inchid automat in momentul in care se incuie masina.

Presupun ca asta s-ar putea face din soft, in cazul in care e posibil..

Link către comentariu

Automat - nu. Doar sa ti apasat pe buton - deschis sau inchis - functia se numeste - roll up, roll down.

Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Aveam si eu chestia asta roll up-roll down pe fostul meu g5 si imi placea foarte mult. Pe bora, in schimb merge doar cu cheia bagata in broasca si daca tin cateva secunde pe inchis, respectiv deschis.

Link către comentariu

La G5 - merge facuta sa urce automat - ti doar un pic apasat pe buton si urca singure

Link către comentariu

Am incercat sa tin apasat pe butonul de inchidere mai mult si n-a mers..in schimb faza cu cheia in usa tinuta pe inchis / deschis o stiam de la fabia ( fosta mea masina )..Am vazut ca pe Octavia tour exista optiunea asta..probabil se poate face cumva cu o inchidere Viper..

Link către comentariu

Nu iti merge ca nu e activata functia. Daca o activezi, va merge.

Link către comentariu

Si cum se poate activa, din laptop presupun nu ? stiu ca mi s-a spus ca e o varianta sa mi se incuie usile dupa plecarea de pe loc, sau dupa o anumita viteza, dar nu mi s-a parut afacere..

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

Sunt 2 optiuni :

Una este inchiderea usilor dupa ce depasesti 15km/h .

A doua este roll up-roll down ,ridicatul geamurilor din telecomanda.

Ambele optiuni se pot activa cu ajutorul unui laptop. Te poate ajuta Florin pentru activarea acestor 2 optiuni. Trebuie sa ajung si eu la el pt a-mi activa roll up-roll down.

Link către comentariu

Nu iti merge ca nu e activata functia. Daca o activezi, va merge.

Florin, cu ce bani activezi optiunea asta ?

Si unde stai in bucuresti ?

Link către comentariu

Luna viitoare cred ca urmeaza sa fac revizia : Ulei si filtre..Intre timp ma gandeam sa schimb si uleiul din cutie..Aveti vreo recomandare, prefer ceva bun calitativ..

Din cate am inteles intra cam 2.5 L de ulei..Mi-ar fi folositoare si niste pareri referitoare la comportamentul cutiei dupa schimbul de ulei..se observa vreo schimbare ?

Link către comentariu

In general, daca nu ai probleme acum, nu ai ce sa simti dupa schimbare. La cei carora le intra mai greu, pot sa simta o mica diferenta,,,,cel putin o scurta perioada de timp. Altfel nu.

Ulei - stii cum e, parerile sunt impartite - ce mi-a placut mie, pt motor - Aral, Valvoline.

Link către comentariu

In general, daca nu ai probleme acum, nu ai ce sa simti dupa schimbare. La cei carora le intra mai greu, pot sa simta o mica diferenta,,,,cel putin o scurta perioada de timp. Altfel nu.

Ulei - stii cum e, parerile sunt impartite - ce mi-a placut mie, pt motor - Aral, Valvoline.

Am inteles..intrebam de uleiul pentru cutie...pentru ca nu am mai schimbat pana acum.

Legat de uleiul pentru motor, folosesc Castrol Edge 5w40, iar filtre le iau pe Mann..

Link către comentariu

Dupa o pauza indelungata, revin cu o poza facuta pe fundal alb..Sper ca in week-end sa iasa mai bine..

post-63867-0-69785700-1329410285_thumb.j

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!