Jump to content

Passat High Line 1.9 TDI


Romm2008

Postare recomandată

Romm2008

Toata discutia mea despre optiuni si dotari a fost in spirit de gluma, asa ai si luat-o si e foarte bine. Inafara de ultima parte: Bucura-te de dotarile care le ai si nu le ponegri pe cele care nu le ai.

Am vazut ca ai adus discutia despre scaune de lemn... :)) . Si eu caut de mult, dar eu as vrea mai degraba niste banci de lemn, poate as putea pune doua in spate si as face din el sharan cu bot de passat. Macar as stii ca am scaune sport, ca suspensia e normala... Gata ca nu mai delirez :censur:

Stima

Masina ta e smecheresca rau, imi place, facem schimb de scaune cand vrei...

Stima

Link către comentariu

o sa-i fac niste poze si noaptea..cu led-urile si alea albastre si xenonul 8000 k chiar arata beton :icon_cheesygrin:

Tocmai am facut o plimbare prin bucurestiul aglomerat si am scos un super consum..10 %...daaaaamnnn..ma enervez cand vad valorile astea :))

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

stai linistit, ca inseamna ca nu ai prins bara la bara. Poti scoate si 12.... asta e, un oras aglomerat si sapat in ultima perioada, mai rau ca Sarmisegetusa....

Link către comentariu

victorash, am niste banci sport din nuc daca esti interesat spune-mi.. :)) ca tot ai combi..nu te-ar avantaja o portita semirabatabila din lemn masiv ?

sa ne bucuram de masinile pe care le avem..restul e can can :))

@Florin : la dus avem 12 stai lin...dar la intors era mai liber si-a scazut la 10 :icon_cheesygrin:

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

E beton ! daia plec in fiecare week-end acasa...mai reduc media aia un pic pe autostrada..

Link către comentariu
costyserbanescu

sall . sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara incidente . vad ca stai in Pitesti ca si mine si mi-ar placea sa o admir live . legat de consum cam acelasi consum il am si eu pe Bucuresti- Pitesti la 130km/h si eu am in jur de 150 cp , deci consumul cred ca la turatia si viteza aia este cam lafel . o zi buna

Link către comentariu

o sa-i fac niste poze si noaptea..cu led-urile si alea albastre si xenonul 8000 k chiar arata beton :icon_cheesygrin:

Tocmai am facut o plimbare prin bucurestiul aglomerat si am scos un super consum..10 %...daaaaamnnn..ma enervez cand vad valorile astea :))

Lol.... ma umfla rasul cand citesc ......... te invit la o plimbare ca al meu sa iti arat eu CONSUM ! :beer:

Asa ca nu te mai supara pentru un amarat de 10% pe care eu daca ma chinui nu il scot nici in afara :lol:

Link către comentariu

o sa-i fac niste poze si noaptea..cu led-urile si alea albastre si xenonul 8000 k chiar arata beton :icon_cheesygrin:

Tocmai am facut o plimbare prin bucurestiul aglomerat si am scos un super consum..10 %...daaaaamnnn..ma enervez cand vad valorile astea :))

Lol.... ma umfla rasul cand citesc ......... te invit la o plimbare ca al meu sa iti arat eu CONSUM ! :beer:

Asa ca nu te mai supara pentru un amarat de 10% pe care eu daca ma chinui nu il scot nici in afara :lol:

Hehe..la ce motor ai te cred si eu..

Link către comentariu

hello din nou ,

Dupa un week-end la Poiana Brasov, am facut si eu cateva poze..sper sa va placa :)

Link către comentariu

Este aproape perfecta!o trapa ii lipsea...

Glumesc evident...este foarte frumos passat ul...interior de vis. Sa ai parte de el!

Link către comentariu

hmmm..de cand astept eu sa 'prind' un interior ca al tau pe la dezmembrari... :wub: foarte frumoasa masina,sa ai parte de ea!

Link către comentariu

dezmembrez passat 2002, interior piele cum ii place lui colegu :)))

urat spatiul, dar manopera se poate vedea in pozele atasate mai devreme :mop:

post-63867-0-18588900-1320699937_thumb.j

Link către comentariu

Sunt intr-o mare dilema referitoare la Chip tuning..Din cate am inteles, un chip safe la motorul meu este sa-l duc la 165 Cp, 380 Nm..Costul ar fi pe la 200 E insa am vorbit cu niste mecanici buni, repet, buni, care mi-au spus ca daca vreau sa ma apuc sa bag bani in ea sa-mi pun Chip. Asta inseamna : ambreiaj, volant a, planetare, posibil si turbina..au intalnit cazuri ( rare, dar au fost ) in care s-a spart motorul..nu stiu ce insemana asta, dar presupun ca nu e de bine..

voi ce spuneti ? am 183 de mii de km acum..cine are ceva aseamanator, care si-a chipat-o ?

Astepti sfaturi !

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

Buni, da buni .... imi place asocierea care ai facut-o :icon_cheesygrin:

Toate componentele enumerate de tine, se pot strica si fara sa ai chip. Totul depinde de modul in care folosesti puterea, dupa cipuire. Daca iti bati joc de masina, strici multe (..repet, chiar si fara cip), daca o folosesti cumpatat, nu se intampla nimic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

am pus accent ca sunt buni ca sa nu se creada ca sunt mecanici care fac dacii toata ziua si mai arunca un ochi si la passat..nu ! Oamenii sunt pe treaba lor. Unul mi-a zis ca imi da si nr de tel al unei persoane care a spart motorul in urma chip=ului..treaba e ca a mea are si 183 de mii si masina aproape 10 ani a fost obisnuita sa functioneze in niste parametrii..cu chip-ul se schimba parametrii si nu stiu care sunt consecintele..

ce insemna folosire cumpatata ? accelerari lente ? bineinteles n-as face chip pentru liniutze..dar in depasiri trebuie calcata..mi-ar placea sa citesc niste pareri ale unor persoane care au chip pe model si motor ca al meu..1.9 TDI 131 Cp dusa la 160-165 Cp..

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

Foarte multi au chip pe motorul asta. Folosire cumpatata - utilizare normala - nu tinuta la rosu, pana sar pistoanele din ea....

Cel mai bine vb cu Voinea, legat de chip.

Link către comentariu

Inainte sa cumpar variantul am facut un test drive la un alt Passat din 2005 cu 120.000km care era resoftat. Proprietarul zicea ca are in jur de 160 de cai, dar, ce m-a uimit cel mai mult a fost felul in care accelereaza de la 1400-1500 rpm in treapta a 6-a. Uimitor! Fara vibratii, acceleratie liniara, fara lag.... parca era motor electric.

Eu zic ca chip-tuningul isi face toti banii pe motorul asta.

Link către comentariu

nu cred ca imi asum riscul..prefer s-o mai tin un an 2 asa cum e

si dupaia un 320d de 177 Cp stock, 7.9 sec 0-100 km/h si gata..in general tin la masina mea :P presupun ca se si vede :icon_cheesygrin:

Modificat de Romm2008
Link către comentariu

Toti ajung la BMW? :( Eu as zice ca un soft o sa iti placa. Daca o sa folosesti puterea doar in depasiri asa cum ai spus, nu o sa ai probleme. Ideea e sa nu ai talpa grea de la turatii joase in treapta superioara...si sa astepti sutul in fund de la aprox 2000rpm. Incearca sa mergi liniar si sa apesi progresiv pedala de acceleratie. Fara violenta, fara violenta :)) Acolo mi se pare uzura cea mai mare. De asemenea uzura mai ai si la plecarile in forta, acolo unde volant sufera cel mai mult.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

ce fara violenta ? cand esti la semafor si te stii cu herghelia in spate si vezi un om ambitios langa tine care stii k are mai putini cai si ar vrea sa te faca..uiti tu si de chip si de ambreiaj si de volant a ( scriu volant si ''a'' cu spatiu pentru ca automat se sterge a-ul de la sfarsit nush de ce ) si-i dai talpi..recunosc, asta nu se intampla foarte des, dar totusi..daca se intampla bagi mana in buzunar..

Nu sunt mort dupa bmw..la 7200 cat am dat pe passat anu trecut gaseam 320 d cu 150 de cai si 6 trepte linistit..si acum as gasi, dar momentan ma bucur de ce am..n-as da-o cu una cu 2..imi place mult, ma simt bine in ea..dar n-o pot tine la nesfarsit..si nici nu as merge tot pe Vw..vreau sa raman cu impresia buna pe care mi-a lasat-o masina mea, nu sa trec la Passat B6 despre care am exemple de cunostinte care se tot vaita ( injectoare, turbo, volant a , ambreiaj , se cojesc materialele pe margine )

Imi cer scuze daca jignesc pe cineva, dar B6-le dupa parerea mea e facut mai prost ca modelul pe care-l am eu...si nu o spun doar eu..am chiar o cunostinta care a avut B5, l-a dat sa-si ia B6 si dupaia a vandut B6 si a revenit la B5 pentru ca a avut multe probleme..Cu siguranta sunt multe care n-au nici pe dreq..insa n-am auzit atatea B5-uri cu probleme cate B6-uri am auzit..

Si revenind..ca masina urmatoare am cam 3 in cap : 320d 177 Cp, E220 150 sau 170 CP ( depinde de an ) sau 525d 177 Cp..as inclina spre seria 3 de dragul raportului performanta/ consum / impozit :icon_cheesygrin: cele peste 2000 deja presupun cheltuieli un pic mai mari, dar nu se stie cum mi se pune pata..

Am renuntat la ideea chipului tocmai din motivele spuse mai sus si sper sa nu regret. Cand voi simti nevoia de cai in plus voi schimba brand-ul :)

Link către comentariu

Cand voi simti nevoia de cai in plus voi schimba brand-ul :)

Sper ca nu ati incetat discutiile din cauza frazei de mai sus

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!