Jump to content

pierderi de putere in curbe


82_K_M_S
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am o problema mai ciudata: de ceva vreme, in curbe mai mari, am unele pierderi de putere, in sensul ca atunci cand masina se inclina la viraj si urc o panta, imi oscileaza turometrul, iar daca accelerez, se balbaie, in sensul ca nu trage liniar, ci in socuri...

masina este passat limuzina, model 2000, motor 1.9 TDI AJM 115 CP cu cutie tiptronic...

mentionez ca motorul este impecabil, cutia la fel, trage foarte bine, fara fum, etc...

se poate sa fie ceva senzor la roata, sau asa ceva? stiu eu, senzor de ABS, ESP...ca face doar in viraje, si stanga si dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata motorina aveai in rezervor in momentul acestor pierderi de putere in viraje? Daca ai putina motorina in rezervor, e posibil ca pe viraje largi luate in viteza, forta centrifuga sa inpinga motorina pe o parte a rezervorului si motorul nu se mai alimenteaza cum trebuie. Asa pateam eu la un ford, cand aveam, putina motorina in rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez: rezevor full, nu-i de la motorina. nu stiu ce senzori are, pe diagnoza nu iese nimik tot ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bord nu clipeste nimic? ESP-ul ar putea taia motorina daca zici ca se intampla doar in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar putea fi o mufa de la vrun injector slabita!

Modificat de Sor1neL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bord nu clipeste nimik, masina are asr, nu esp (scuzele mele), asr-ul este functional pefect...

ata cu mufa de injector n-as crede-o...ar face si pe drum drept, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Daca ar fi o mufa de la un injector ar face si pe drum drept cand bate vantul din lateral. :biggrin:

Cel mai bine ar fi sa faci un log in mers sa vezi poate anumite valori o iau razna si asa poti trage mai usor anumite concluzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luni imi vine dagnoza, ca mi-am comandat si eu, pentru eventualitate, sa am....da pana atunci, mi-e sa nu se duca de tot ce-i defect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar in panta?!adica accelerezi (apesi pedala)....poate fi si senzorul de la pedala de acceleratie...am mai vazut la cineva cu un audi tot cutie tiptronic acelasi fenomen

cauciucurile sunt bune sau mai sterse?pana la urma tot diagnoza iti va da lamuriri mai clare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ceva topic-uri despre senzori de acceleratie laterala, sau asa...e posibil sa fie astia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este perfect posibil de asta te-am intrebat daca nu clipeste nimic in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzor de acceleratie laterala nu are ,doar daca avea ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!