Jump to content

flanse amortizoare


G60
 Share

Postare recomandată

Revin cu problema mea.......nu cred ca pana la urma sunt flansele de vina .

Am ridicat masina pe cric si am tras de roti in toate felurile , nu am depistat gram de joc in directie , sa vina "duraitul" (parca ii o batrana dacie) de la bucsele de la brate ?

Se pot depista daca sunt duse printr-o metoda anume sau din start trebuie demontate si schimbate cu altele noi .

Culmea ca nu troancane masina cand dau prin gropi , din ce stiu si eu  ar fi una din simtomele bucselor duse ........ dupa cum am spus nu am gram de joc la roti .

Ce am observat totusi , un joc destul de mare la capul de la planetara lunga , cel dinspre roata , cu planetara am mai avut probleme , cu cea scurta ,dar se manifesta altfel , aveam o bataie sacadata in perioada aceea , am schimbat ambele capuri la acea planetara si am scapat de acel zgomot .

Dar ma dispera duraitul asta , mai ales daca merg pe griblura sau un asfalt de proasta calitate (cum ii majoritatea din tarisoara noastra ) dau  la cd cat mai tare ca altfel disper  :tuktuk: .

Ce amar sa-i mai fac , am si tampoanele de la motor obosite .....m-am gandit si acolo desi.....in fine , am bagat ceva bani in masina asta pana acuma , sunt ultimul pe cartea de identitate , daca ar fi s-o vand imi trebuie alta carte ca pe asta nu mai are loc sa fie trecut nimeni  :D , o avut saraca la stapani .....dupa cate am  schimbat si imbunatatit pana acuma la ea..... cei din naintea mea  au fost patimasi rau  :tuktuk: .

Sanatate tuturor  :icon_thumleft: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate auzi zornait si de la placutele de frana de pe fata. Verifica daca ai puse sigurantele la etrieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt puse sigurantele ,pe alea le-am verificat, chiar sunt in regula .

Zgomotul este unul infundat , nu stiu cum sa ma exprim mai bine , ca si cand masina nu ar fi insonorizata ..... desi are protectia beton , chiar in vara anului trecut i-am schimbat mocheta si am avut ocazia sa vad cum arata protectia aia de pe podul pedalier si cea care separa habitaclul de compartimentul motor .

Am crezut ca poate veni de la anvelope , cand am pus de iarna a fost acelasi lucru , si le-am pus noi , nu stiu de unde vine duraiala aia , bata-o norocul ca ma dispera .

Ca si o complectare , parca zgomotul este mai intens dupa ce parcurg cu masina cativa km ....am si o vajaiala de rulmenti , din partea celor de pe fata , unul are vreo 20000 iar celalalt vreo 50000..... urmeaza si eu schimbati .

Mi-a spus un vecin ca este posibil sa fie din cauza unghiului de fuga , desi nu-mi uzeaza anvelopele intr-un fel anume , nu mai stiu ....sper sa nu va bag mai rau in ceata , ca eu sunt de mult  :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!