Jump to content

Consum TDI 170 cai


mariusx
 Share

Postare recomandată

Dieselurile sunt mai reusite. Benzinele sufera de bolile TSI, aia de 1.8 are probleme cu distributia si poate bubui motorul, in plus se cam dau la ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ouch


Cum se comporta dieselul la superb 2 pe cutie automata ? Aceasi problema la mersul subturat (Bucuresti) infundare egr ?La hyundai in 4 ani am patito de 3 ori ... 2 ori in bucuresti si o data la munte  :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 Imi doresc sa achizitionez 1.8 sau 2.0 dar nu stiu care .... .Voi ce mi ati recomanda ? 2.0 diesel sau 1.8 benzina ... 

Multumesc !

 pai in primul rand cand te gandesti sa iei o asemenea decizie trebuie sa mentionezi si cati km faci pe an. dupa un calcul scurt si personal lucrurile ies cam asa : pana in 20k/an => benzina, si ce e peste - diesel. Daca vrei mai mult confort - clar benzina, daca vrei mai multa economie - diesel.

Deci ar fi un sistem cu mai multe ecuatii in care intra valorile tale personale si rezulta o concluzie. 

a si era sa uit, mai intra si placerea condusului, dar la balena despre care vorbim eu unul ma limitez la a conduce confortabil (e si asta o placere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ouch

Cum se comporta dieselul la superb 2 pe cutie automata ? Aceasi problema la mersul subturat (Bucuresti) infundare egr ?La hyundai in 4 ani am patito de 3 ori ... 2 ori in bucuresti si o data la munte :( .

Merg constant în București în coloana bara la bara și nu am avut nici o problema pana acum...

Mai tine și de noroc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi de cât aveţi rezervorul? Al meu are 54 l şi ma dispera. Exista varianta mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervorul are 60L. Eu cel mai mult am alimentat la un plin 56L si atunci am mers pe autonomie 0 vreo 10-20km.

Restul de la 5x pana la 60 este rezerva, dar intr-adevar sunt de acord cu tine ca mi-as fi dorit sa trec mai rar pe la benzinarie. Asta s-a rezolvat intr-o oarecare masura la S3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa inteleg o data pentru totdeauna, cand iti arata o km autonomie defapt mai ai 5l in rezervor? Trebuie sa recunosc ca faptic, volumul rezervorului nu mi-a fost clar nici pana in ziua de azi. Dar asa e , mai mult de 54-55 l nici eu nu am putut alimenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina am reusit sa alimentez aproape 57L, deci probabil ca are 60L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consum in medie 100 litri pe săptămână. Intodeauna fac plinul.când ajung la roşu niciodată n am putut alimenta mai mult de 47 litri.plus rezerva de 7 litri e exact 54. Firar al dracu de rezervor. La passat 1.9 tdi din 2004 aveam 64 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In medie pun 54L, merg pana la rezerva. Cel mai mult am pus 55.5L, cand am mers cu rezerva destul de mult. Si da, este enervanta capacitatea destul de mica, mai ales daca mergi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi cu un plin faci catre 900-1000 de kilometri daca mergi extraurban. E putin??

:)

Ce sa mai zic eu cand avem o Mazda 6 MPS.

:lol:

La 200km/h pe Autobahn cica aveam autonomie de 200 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i corecta comparatia. cu greu se obtine autonomie de 1000km chiar si cu un mers rezervat versus 200kmh :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bagi autostrazi nu ai cum sa scoti 1,000km autonomie neam.

 

Am scos eu 1,200km autonomie in drumul de rodaj al masinii, in conditiile in care nu am depasit 110km/h, pe Buc-Mangalia-Buc-Pitesti-SB-BV

 

In rest, cam 900km e autonomia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevaru' e ca , cand bagi talpa in ea si decoleaza la propriu, cui ii mai pasa de consum... :icon_bounce:   Sigur ca la pompa ai vrea sa-ti scrie 1500 km de la ultima alimentare si poate sa ai un  abdomen ca a lu' Dorian Popa , da' na , nu se poate cu toate. Autonomia e undeva pe la 900km combinat. Recunosc ca e si vina mea, poate daca as menaja-o un pic , poate as mai castiga un 50 de km la autonomie. Sau nu. :icon_geek: Io unu nu m-as supara sa am autonomie 800 km pe autostrazi, dar se pare ca statul "tine" cu mine pentru autonomie cat mai mare.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai povestit, fiindca eram incaltat cu un cauciuc de rezerva, am strabatut 450 km prin Italia cu un consum de 4.5%. Hai sa zicem 4,8% pentru corectie. Autostrada.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza f mult si cum e pozitionata o autostrada.... In general nici o autostrada nu e dreapta. Spre exemplu pe soarelui, daca mergi constant cu aceeasi viteza vei vedea ca atunci cind mergi la bucuresti consumi cu 1% mai mult decit cind te intorci la mare....

Sau ailalta, Sibiu- nu mai stiu cum, e clar ca e la vale si vei avea super consum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A2 are altitudine constantă 40-50 metri pe porțiunea București - Fetești. La Fetești coboară pe la 10 metri apoi fluctuează până la Constanța unde ajunge iar pe la 50 metri. Așadar pe București - Fetești ai același consum și la dus și la întors, dacă nu ținem cont de vânt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu la a mea skoda am consumuri reale care arata cam asa

6,36 , 8,49 ! 6,44 , 8,70 , 6,24

Consumurile si toate cheltuielile pe masina le contorizez cu o Aplicație pe telefon. Fuel log.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obtinute in ce conditii? Unde? La vale? La deal? In oras, combinat, afara? In Germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vale , la deal :))

Consumurile mici de 6+ mixte oraș si autostrada in proporție de 50/50. Cele de 8+ sunt exclusiv oraș.

In cateva zile am sa fac un drum de vreo 2800 km exclusiv autostrada . Revin cu ceva si de acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

6,7 %, vit. medie 85 km/h, asa arata CB, n-am fost curios sa fac calcule la pompa sau altceva, se goleste rezervorul, fac plinul in jurul a 45-47 litri...in ultima vreme, sa zic asa ultimii 2-3000 km am folosit masina exclusiv extraurban si asta doar autostrada. In general conduc cu viteza mare spre foarte mare cam la limita indicelui de viteza al anvelopelor (de iarna). Cu un plin fac intre 700 si 800 km, depinde... Maxim range am vazut 1030 km cand era masina in rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Acum 10 zile m-am întors din concediu. Ploiesti-Christchurch (2560 km) . Pe BC am avut trip-2560 km , timp- 28h24 min , Viteza -90 km/h si consum 5,9 l/100 km . Cea mai buna motorina mi-a părut a fi cea din Belgia. Motorina din Romania este pur si simplu infecta . Nici nu ma mira ca am văzut consumuri de peste 9 litri in oraș .Intre timp am facut si remap la Mugur. De la 170 la 200+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Consum Skoda Superb sedan 2.0 TDI 170 cp DSG 4x4: 5,3% pe traseul Galati - Lepsa si retur, cca 350 km, roti pe 17", 2 adulti, 2 copii si ceva bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/30/2015 at 9:48 AM, REIO YSA said:

Acum 10 zile m-am întors din concediu. Ploiesti-Christchurch (2560 km) . Pe BC am avut trip-2560 km , timp- 28h24 min , Viteza -90 km/h si consum 5,9 l/100 km . Cea mai buna motorina mi-a părut a fi cea din Belgia. Motorina din Romania este pur si simplu infecta . Nici nu ma mira ca am văzut consumuri de peste 9 litri in oraș .Intre timp am facut si remap la Mugur. De la 170 la 200+.

oare formula motorinei se schimba in belgia? ai avut consum de 9% din cauza conditiilor de trafic fata de orase din vest

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!