Jump to content

Problema Autoleveling


dj-alexz
 Share

Postare recomandată

Am incercat sa fac adaptarea astazi si nu-mi da voie pentru ca pe senzorul din fata am valoarea 0.66 si trebuie sa fie intre 1.6 si 3 (de preferinta intre 2.0 si 3.0). Asta indica gen ca e prea joasa masina, desi nu e, si trebuie sa ajustez bratul senzorului in asa fel incat pe plan drept fara incarcare pe masina sa imi indice peste 2. Pe spate am valoarea 2.7, deci e bine. Revin cu update dupa ce ajustez bratul la senzorul de pe fata.

Am mai citit valorile la becul de pe stanga si din cauza lui am eroarea cu "Signal outside specifications". Watt-ajul e corect (35), insa voltajul e 133 desi normal e intre 90 si 103. Pe dreapta am 102 voltajul si e acelasi tip de bec. Cu toate astea, el functioneaza normal, nu stiu de ce urca asa voltajul pe el. Poate sa fie ceva de la instalatie sau balast ? Sau e doar becul de vina ? Pot sa fac test cu cel de pe dreapta pe stanga dar tre' sa dau bara si farurile jos ca sa fac treaba asta si deocamdata il las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac adaptarea dupa ce am umblat la bratul senzorului pe bascula fata (l-am mai indoit putin astfel incat sa fie mai scurta distanta intre bascula si bratul senzorului), sa-l aduc la o valoare intre 1.6v si 3.0v. Mai ramane sa scap de eroarea cu modulul si de aia cu voltajul becului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza farului drept care are probleme cu motorasul de reglaj (din ce am observat) am asociat eroarea aia de modul cu modulul drept, insa eu pe adresa 39 - Right Headlight eu n-am nicio eroare. Eroarea de modul e pe 29 - Left Headlight, farul care merge :) Tot pe farul stang mai am eroarea aia cu 'Signal outside specifications', creste voltajul pe bec la 130 si incep sa cred ca modulul stang ar avea o problema si nu cel drept. Voi ce parere aveti ? Oricum, s-a mai incazlit afara si-o sa incep testele. O sa schimb modulele intre ele si scanez iar sa vad unde apare eroarea, la fel si cu becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez farul cumparat pe dreapta si cand am facut asta am interschimbat modulele si becurile (de pe stanga pe dreapta) iar acum apare eroarea de modul pe adresa 39 - Right Light si aia cu signal outside specifications (creste voltajul la 130). Pe adresa 29 - Left Light nu mai am eroarea de modul (deci am aflat ce modul e vinovat), in schimb am si aici cu signal outside specifications (creste voltaju la 116) si nu stiu de ce. Cand era pe dreapta, nu depasea 103. O fi si becu vinovat ? Acum la output test, urca si coboara amandoua, deci pe dreapta aveam motorasu dus. In schimb nu stiu daca, din cauza erorilor care le mai am, imi merge autoleveling-ul corespunzator acum.

Modificat de mmg
text dublat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut

Aveti idee unde pot găsi sticlele pentru faruri xenon OEM la golf 4 ? Ceva de calitate ?

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare am și eu o întrebare dacă i sa mai întâmplat cuiva treaba asta am avut un mic incident și mi sa spart un far ( farul fiind far OEM cu xenon) am găsit într.un final altul după căutari multe și mufa la farul cumpărat fiind alta nu se potrivea cu calculatorul după farul cel care l.am avut și am găsit alt calculator pt mufa respectiva și acum când am vrut sa intru cu vcds în modulul 55- xenon nu mai merge chiar si pe 29 si pe 39 nu apare nimic știe careva care ar fi problema? O idee ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori trebuie reconfigurata instalatia ce merge la farul respectiv,ori te-ai ales cu un droser defect.Posteaza codurile droserului vechi si cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am atasat 2 poze cel fara colt rupt e cel care l.am avut si cel cu colt rupt e cel care il am acum faza e ca am pus azi farul etc merge perfect numai ca nu mi le mai arata pe nici un canal dupa cate stiu daca era defect droserul nu se mai aprindea nici becul de xenon nici nimic alceva ce ar putea fii ai idee?

16344010_710826479079878_148900905_n.jpg

1602004252-981d43f248ae81514d-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bosh 1307329051/ VAG 1j0941651 e balast sau calculator autolevel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAre a fi calc de autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,de ceva vreme farurile nu-si mai fac cursa de reglare si tot am cautat pe forum si am vazut ca ar fi vorba de senzorii g78 din fata si g76 spate,am reusit sa-l scot pe cel din fata sa vad daca se poate repara dar fara succes iar pe cel din spate de pe punte nici nu dau de el,spuneti-mi va rog mai concret unde se afla acest senzor si cum as putea sa le verific care din cele doua este defect pentru ca am vazut pe net ca sunt destul de scumpe,si daca ma sfatuiti cumva sa iau sh,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza.Senzorii defecti lasa erori..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi am facut diagnoza si zc ca senzorii sunt defecti amandoi, e posibil ca sa se duca amandoi deodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de crezut...

Posteaza erorile si vedem..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian12 daca masina ta e Passat te rog sa postezi in aria dedicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu probleme cu farurile de la masina. Cand am achizitionat-o  cel  care i-a fost proprietar mi-a spus ca nu stie cum sa-i regleze farurile. Am mers la un service şi mi-a dat verdictul că nu are ce sa le faca deoarece farurile au sistemele de reglaj distruse ( acest lucru se vedea deoarece erau niste holsuruburi cu care au fixat sistemul de reglaj manual). Intrebarea mea este daca voi cunoasteti pe cineva care se pricepe sa desfaca si sa verifice mai in detaliu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!