Jump to content

Seat-ul meu Leutz


meMyselfAndI

Postare recomandată

Salutare tuturor, m-am decis si eu sa-mi prezint masinutza , dupa multe sfaturi de pe forumuri in a-mi cumpara o masina. La inceput optasem in pretul a 4500e total pt un golf4/focus1/astraG toate 1.6 benzina(ma gandeam si la un diesel asa in visele mele dar am judecat mai realist totusi ca o benzinara m-ar avantaja avand in vedere ca nu trec de 10.000 km anual).

Si uite ca pana la urma m-am ales cu un Leon de toata frumusetea, impecabil, din 2003 , cu 86.000 km reali. A trecut aproximativ o luna de cand am cumparat masina , neinscrisa, singur proprietar in germania, direct trecuta pe mine.

M-a uimit antifonarea seat(eu avand o dacia 1310 in trecut) si nu numai , motorul AZD 16 16v 105 cp toarce foarte frumos , se misca bine si a parut pe tester a fi o masina impecabila. Atasez niste poze daca e cineva interesat si mi-ar putea da si ceva indicatii in a o face mai frumoasa, fara multe investitii deocamdata :)

Bateria a fost varza, mi-a zis vanzatorul sa incerc sa o reincarc, dar am cumparat o alta baterie pana la urma Silver Horse ceva de genul asta.

Casetofonul a avut probleme, era doar radio/casetofon, asa ca am cumparat un mp3 player cum se cade, si cu care boxele originale chiar isi fac treaba bine.

Is multumit de masina avand in vedere costurile intretinerii si consumul. I-am facut consumul de cand o am de vreo 3-4 ori si am iesit la un mediu de 7% sau chiar sub acest nivel.

De curand i-am facut toate schimburile elementare si anume : distributia , pompa de apa, filtru aer, filtru ulei, filtru benzina, filtru polen si 4 L ulei 10w40 toate costand undeva 1000 ron cu tot cu manopera(aici se castiga bine in fata diesel).

Deocamdata sunt la inceput cu condusul acestei masini, si inca testez diferite moduri de mers/schimbare viteze/etc.

Am atasat pozele mai jos(masina din poza cu seat-ul cu jantele de 17 sau 18 inchi nu imi apartine, dar doresc sa-mi caut niste jante pe acel model de vara, insa nu stiu exact ce model sunt).

Link către comentariu

Frumoasa masina. Sa te bucuri de ea cat mai mult. :icon_thumleft:

In privinta uleiului, nu cred ca ai facut alegerea cea mai buna cand ai pus 10W-40. :( Mai ales la km pe care ii are masina, cred ca un 5W-40 este mult mai potrivit. :rolleyes:

Link către comentariu

Eu doar m-am dus la un service autorizat..si am zis ca am motorul AZD, mai mult nu am stiut sa zic. Deocamdata imi fac toate schimburile/mesterelile la ea in service-uri, ca pe urma sa mai invatz si eu(is foarte pasionat de masini, dar is pe principiul , unde nu stiu nu ma bag, imi pastrez meseria si atat).

Cu toate ca am luat masina de la "samsar" vorba aia, nu are nici o problema, am facut peste 1500 km, si e bijuterie de masina, nici o zgarietura nici afara nici pe interior; volan schimbator deloc uzate sau urme de uzura pe tapiterie. Mai aveam o oferta la banii astia, un seat leon(nu pot sa ma dezlipesc de designul frumos leon 1m) 1.8T 180 cp, dar am zis ca e prea mult pentru mine, si ma stoarce de bani. Fiind la inceput acum cand conduc si eu o masina mai puternica, si motorul de 1.6 uneori simt ca e prea puternic. Nu trage la turatii joase, cuplul e cam mic, dar sper sa ma invat curand cum sa conduc corect un benzinar in 16 valve.

Link către comentariu

Cu toate ca am luat masina de la "samsar" vorba aia, nu are nici o problema, am facut peste 1500 km, si e bijuterie de masina, nici o zgarietura nici afara nici pe interior; volan schimbator deloc uzate sau urme de uzura pe tapiterie.

poate a dat kilometrajul inainte.

Lasand gluma la o parte, sa te bucuri de masina.

Link către comentariu

Nici vorba de kilometraj dat in spate:) Il cunosteam vizibil pe om. Mersi de urare mult, deocamdata ma bucur de masina, in sensul ca bag benzina si dau ture(nu de oras ca si cocalarii, imi place mult sa ies spre spatii verzi gen /paduri/dealuri/munti).

Am un scut dedesubt de plastic foarte usurel, si m-ar tenta sa iau ceva de otel, am gasit un scut la 300 lei de otel si ma intreb daca ar merita.

ce imbunatatiri as mai vrea sa-i aduc masinii , si cer niste sfaturi in ceea ce priveste merita/nu merita : niste folii pe geamuri spate+luneta , niste huse piele , motor

Link către comentariu

Hopa, uite si masinuta :) era cazul sa-i faci si o prezentare.

Primul lucru care ti-l pot spune legat de masina ta si ce imbunatatiri sa aduci in ceea ce priveste exteriorul, este ca ti-ai ales foarte bine poza cu leonul pe care banuiesc ca vrei sa-l urmezi. Chiar daca nu aveai poza respectiva, primul lucru pe care ti l-as fi sugerat ar fi fost jantele, sa le schimbi cu unele din aliaj (dimensiunea ramane la latitudinea ta), care fac diferenta la o masina ! Al doilea lucru, bandourile, cu unele in culoarea masinii, exact ca in poza model.

Din ce observ in poze, este o masina intretinuta, sa o pastrezi la fel, stii vorba aia, cum o pastrezi asa o ai, mai ales ca ai de gand sa o pastrezi cel putin 5 ani (din cate am inteles).

Totusi mai lipseste ceva din prezentarea ta, si anume: 2-3 poze cu interiorul :P sau ne tii in suspans ?

P.S: colegul de mai sus paul.todea se referea la km dati inainte nu in spate :P

L.E: am uitat sa mai mentionez ceva, legat de semnalizarile de pe aripi, iti sugerez sa le schimbi, galbenul ala e cam urat(parerea mea). Uite un model, cred ca se potriveste la tine: 3574r.jpg

Modificat de undan
Link către comentariu

Frumusel dar cu motorizarea sa stii ca niciodata nu e de ajuns ca si putere si mai bine alegeai 1,8T mai ales ca nu faci mult km pe an.

Ca si recomandari ar fi sa vopsesti prelungirile de bari si bandourile ca schimba total masina(eu recent am vopsit doar prelungirile si vreau sa zic ca s-a schimbat f mult la capitolul exterior.)

Jantele care ai zis ca iti plac sunt pe 18 si modelul pus pe Cupra si mai sunt si pe 17 pe ibizza dar te asigur ca sunt foarte foarte rare si nu cred ca o sa le gasesti(de vreun an le tot caut), daca vrei ceva care arata bine iti recomand sa te uiti la topicul cu masina mea, sau in aria de vanzari ca am 2 seturi de jante de vanzare care merg pe Leon.

In rest ce sa zic multi km fara evenimente

Link către comentariu

Auras, deocamdata pentru mine e buna motorizarea 1.6, ma bucur ca nu am ales un golf 1.4 benzinar care mi s-a bagat pe gat intr-un oarecare fel.Eu nu sunt vitezoman de felul meu, dar la niste teste pot sa zic , ca masina ajunge usor la 150 cu 2 persoane si bagaj minim, iar mai mult de atat nu e nevoie:)

E mai sigur un condus preventiv si mereu o sa incurajez chestia asta(am prieteni 'smekeri' care se dadeau balauri cu 120 prin oras si fac ani grei acum, eu nu trec de 60 km/h la oras si de 120 afara).

Daca e sa vorbim de cai putere, nu avem unde sa ne laudam cu asa ceva pe drumurile din Romania, iar eu nu fac naveta la serviciu, masina nu vede autostrazi, si nici drumuri in exteriorul tarii. Masina e doar de 'weekend' excursii , iesiri, plimbari , chestii de hobby.

Modificat de JuiCe
Link către comentariu

Din moment ce am facut niste teste pe 200 metri cu un TDi 1.9 105 cp si il face, is super multumit. Nu vreau sa mor de tanar cu 150+ cai putere, dar nici nu vreau sa dorm cu 75 cai putere. Masina e ideaia , merge frumos, acum vad si eu ce inseamna drumurile din Romania vs Germania. Aici la noi e un mare praf, strici telescoapele de numa .

Link către comentariu

Pentru ce vrei tu si la ce folosesti masina motorizarea e foarte buna, dar la faza ca nu vrei sa mori de tanar cu 150cai + nu sunt de acord cu tine si nu e vorba de viteze maxime(poti sa mori si cu Dacia), ca asa nici cu 1,6 nu ajungi sa mergi calumea prin Romanica cu cat poate sa duca masina , ci la felul cum te ajuta la o depasire si placerea care o ai pe fata cand o calci, ai sa vezi ca odata cu trecerea timpului daca intr-adevar esti pasionat de masini o sa iti doresti din ce in ce mai multa putere(niciodata nu e de ajuns sa tii minte).

Vopseste-i prelungirile de bari si bandourile in culoarea caroseriei si pune-i folii negre pe geamuri si ai sa vezi ca se schimba total aspectul, eventual ceva jante si o toba sport si mai ales un sticker cu vwforum :icon_thumleft:

Modificat de Auras
Link către comentariu

Am revenit cu ceva poze in interior, pacat ca sunt facute cu telefonul, atat am avut deocamdata dar se intelege cat de cat cum arata si interiorul :)

Ma batea gandul la niste jante frumusele macar pe 16 inchi daca nu pe 17, dar la motorul meu cred ca ar fi destul pe 16. Acum ca tot vine iarna si am deja pe 15 cu cauciuri de iarna, renunt anul asta, posibil anul viitor sa o incalt cu ceva frumos.

http://www.artshade.ro/leon/1.jpg

http://www.artshade.ro/leon/2.jpg

http://www.artshade.ro/leon/3.jpg

http://www.artshade.ro/leon/4.jpg

http://www.artshade.ro/leon/5.jpg

http://www.artshade.ro/leon/6.jpg

http://www.artshade.ro/leon/7.jpg

P.S copiati linkul fiecarei poze in browser daca nu merge corect la click.

Modificat de JuiCe
Link către comentariu

Auras , te cred ca odata cu trecerea timpului o sa-mi doresc mai multi cai putere, si atunci in functie de drumurile pe care le am de facut/kilometri anual, voi alege un 1.9 tdi sanatos 131+ sau 1.8T(180cp) motorul care mi-a placut mereu. Deocamdata ar fi fost prea mare pentru mine diferenta de consum combustibil 1.6 - 7.5% mixt , 1.8T cred ca trece de 10% mixt, si se aduna in felul asta :)

Ai ceva poze sa vad cum a iesit la tine vopsitul partilor negre ramase pe caroserie? La folii ma gandesc doar pe partea de spate + luneta. Mai am de rezolvat la ea ceva chestii tehnice minore gen dogbone-ul de sub masina deoarece la accelerare mi se misca destul de tare schimbatorul si deseori agata, din cate am inteles cam asta ar putea fi problema. Prioritare sunt chestiile tehnice si buna functionare, pe urma o iau la puricat cu modificari subtile, nu vreau prea mari modificari pt ca nu ma duc la expozitii:).

Link către comentariu

Ziceam ca sa copiati linkurile manual :icon_redface: nu am idee de ce cand se da click pe oricare dintre link-uri , apare doar poza 1.jpg, dar schimbi terminatia si sunt toate, 2.jpg , 3.jpg , etc

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!