Jump to content

2012 Volkswagen Golf R - Candy White


JUG

Postare recomandată

Cu asta incheiem offtopic:

Asta ar presupune ca rotile din fata stau pe loc iar cele de pe spate au tractiune.

Nu se poate mecanic - singura diferenta este timpul de reactie intre haldex 2 si haldex 4 (evident haldex 4 este mai bun)

-vezi photo-

Untitled.png

:Facepalm

Imi retrag cuvintele

Teff

Link către comentariu

:offtopic: Este o "smecherie" de marketing cum ca Haldexul transfera 100% pe spate...mecanic nu poate transfera mai mult de 50% din cuplu...dupa cum zice si Dan.

 

Producatorii spun ca transfera 100% pe spate, dar nu specifica din ce...iar in realitate este jumatate din cuplul dezvoltat...

 

La diferentialul mecanic (Torsen), depinde cum este setat...de ex la modelele actuale de Audi, este setat 60% spate respectiv 40% fata, fiind capabil sa transfere pana la maxim 85% spate, respectiv maxim 70% fata.

Link către comentariu

eu spun ca timpii au ceva din realitate tinand cont de pista si de faptul ca probabil au inclus si timpul de reactie...in realitate eu zic ca masina ta andrei e sub 13 secunde. daca evo face 12.2 a ta face cam 12.5 aproximativ. parerea mea.

Link către comentariu

Cu asta incheiem offtopic:

Asta ar presupune ca rotile din fata stau pe loc iar cele de pe spate au tractiune.

Nu se poate mecanic - singura diferenta este timpul de reactie intre haldex 2 si haldex 4 (evident haldex 4 este mai bun)

-vezi photo-

Untitled.png

:Facepalm

Imi retrag cuvintele

Teff

O adaugire:

Haldex Gen 2 arw filtru de ulei. La Gen4 nu se mai schimba filtru

Link către comentariu

Cu asta incheiem offtopic:

Asta ar presupune ca rotile din fata stau pe loc iar cele de pe spate au tractiune.

Nu se poate mecanic - singura diferenta este timpul de reactie intre haldex 2 si haldex 4 (evident haldex 4 este mai bun)

-vezi photo-

Untitled.png

:Facepalm

Imi retrag cuvintele

Teff

nu te grabi ca e pacat :icon_thumleft:

 

Cu asta incheiem offtopic:

Asta ar presupune ca rotile din fata stau pe loc iar cele de pe spate au tractiune.

Nu se poate mecanic - singura diferenta este timpul de reactie intre haldex 2 si haldex 4 (evident haldex 4 este mai bun)

-vezi photo-

 

attachicon.gifUntitled.png

nu stiu de unde ai luat informatia, un link ar fi util, altfel eu personal o consider inutila si falsa.

diferentele sunt majore intre cele doua generatii, iar cea mai de baza ar fi modul in care se genereaza presiunea hidraulica necesara activarii cuplajului, si implicit modul de functionare al celor doua cuplaje, mai exact :

In Haldex coupling Gen II, the hydraulic pressure used to compress the

clutch package is generated by a hydraulic pump driven by the

differential speed between the in- and outgoing shafts. The small

electric pump in the coupling is used only to create a base pressure

necessary to activate the system. In Generation IV, hydraulic pressure

is solely created by a larger electric oil pump. The pump fills an

accumulator from which oil is taken to compress the clutch.

 

in gen 2 din cauza modului de activare a cuplajului cuplul transmisibil spre spate este limitat la 50%, in gen 4 nu mai exista aceasta limita.

 

haldex traction a fost preluat de prin 2010 de borg warner, gasiti mai multe informatii pe site-ul astora din urma

 

http://www.borgwarner.com/en/Haldex-AWD/products/Pages/Forms/Full%20Details.aspx

 

scz de offtopic

Link către comentariu

Imi pare rau ca am pus pe forum informatii inutile si imi cer scuze.

Link către comentariu

Frumos  meştere :icon_thumleft:

post-95127-0-06369300-1369598247_thumb.j

Modificat de PH93PLM
Link către comentariu

Timpii adevarati ii vei afla in momentul in care o sa participi la o cursa care are echipament dedicat pt cursele de drag.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cu toate ca masina are abia ~22.000km am dat o comanda pentru bujii noi: Nology Silverline. Am citit numai lucruri bune despre proprietatile de conductor ale argintului si se pare ca tipul asta de bujii ofera cea mai buna scanteie si au si o viata destul de lunga. Astept livrarea acum :)

 

In alta ordine de idei, as vrea sa comand suspensie noua, Bilstein B14, dar inainte am zis sa intreb aici daca sunt doritori pentru suspensia actuala OEM.

Nu de alta, dar nu vreau sa sfarseasca din nou ca "piesa de muzeu" in garaj. Asadar, prezinta interes pentru cineva?

Link către comentariu

Acum ca ma dau si eu de ceva vreme cu aceasta suspensie pot sa spun ca e super.

Felicitari pentru alegere si sa o folosesti cu placere.

Link către comentariu

Merci, dar inca nu am dat comanda. :) Cel mai mult ma tine in loc gandul ca mai ocupa si asta spatiu, pe langa intercooler, bascule, aripi, etc.

E o suspensie foarte misto, stiu. Nu cunosc posesori care sa fie nemultumiti de alegere.

Link către comentariu

Eu am fost la inceput, cand era batoasa rau. Dar dupa ce si-a dat drumu' si m-am obisnuit cu ea am fost super fericit.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

O masuratoare de aseara. Urmeaza sa scot din Performance Box si valorile cu reprizele.

Masina "e in carti", asa cum ma asteptam.

 

post-1691-0-75813000-1372834437_thumb.jp

 

 

Link către comentariu

Au sosit si bujiile mult asteptate. Saptamana viitoare intra la montaj.

Tot atunci voi rezolva si problema vasului de lichid de la stergatoare care curge, respectiv voi da jos etrierii a caror vopsea a inceput sa se cojeasca si le voi schimba si culoarea cu ocazia asta.

 

post-1691-0-72283200-1372927870_thumb.pn

Link către comentariu

as vrea sa cumpar un Golf R, cu un rulaj de cca 40k km care inca are garantie, ar fi ceva probleme la care sa ma uit? o sa il scanez cu vcds-ul, dar sunt anumite simptome la care sa fiu atent? stiu ca garantia le rezolva, dar nu vreau sa pierd vremea prin service. Mersi!

Link către comentariu

Eu nu am avut aceste probleme, dar iti spun din ce am vazut/ auzit la altii:

- scaneaza bine dupa missfire/ "rateuri" in sarcina; verifica si bujiile, mai ales daca are remap motorul;

- verifica articulatiile(planetare) si rulmentii, mai ales daca masina are roti de 19"(stiu ca pe la voi sunt bune drumurile, dar totusi);

- scaneaza pompa de benzina de inalta presiune(daca face cat este requested); au mai crapat una pe ici-colo.

 

In rest, toate bune si frumoase!

 

P.S.: Buna alegere faci! :P

Link către comentariu

Salut. imi poti spune te rog de unde ai comandat bujiile? As fi si eu interesat de un set. Multumesc.

Link către comentariu

Salut, le-am comandat de la Alex(nickname: zenoracing). E coleg de forum cu noi. Ii poti da PM sau vezi metode de contact in banner-ul de pe pagina principala a forumului.

Link către comentariu

Am extras si restul cifrelor din Performance Box si arata in "halul" asta:

 

0-100 km/h:        4.27s

0-160 km/h:      10.08s

0-180 km/h:      13.29s

 

80-120 km/h:       2.82s

80-160 km/h:       7.08s

80-180 km/h:     10.28s

 

100-200:            12.00s

0-200 km/h:       16.27s

 

Pe unele reprize am scos si timpi mai buni, dar incercarea din poza are
cele mai echilibrate rezultate. Am exclus extremele din alte incercari,
astfel incat timpii sa fie relevanti.

 

Aici sunt timpii stock ai R-ului si o comparatie mica intre R(stock - de unde am plecat) si inca doua masini :D :

 

http://www.zeperfs.com/match4551-3224-3192.htm

 

Initial, cand m-am apucat sa modific masina, am zis ca din punct de vedere al puterii as vrea sa ajung la 0-200 km/h in <15s.

Sunt oarecum pe aproape si la anul cu siguranta ajung acolo.

 

post-1691-0-57182100-1373054166_thumb.jp

Link către comentariu

Foarte frumos.. :D As vrea sa incerc un 100-200 cu tine paralel :P.. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!