Jump to content

2012 Volkswagen Golf R - Candy White


JUG

Postare recomandată

Salut Jug, te am vazut azi prin jud.Mehedinti in apropiere de Strehaia, te am vazut tarziu si n am apucat sa te salut in trafic...erai in mers regulamentar...:)) Bafta multa.PS:Am scris aici pt.ca in aria dedicata n am acces.Bafta!

Link către comentariu

Salut! Te-am vazut si eu, dar la fel, prea tarziu ca sa dau un semn. Drum bun!

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Update: 17500km

 

Pe 3.05 am implinit 17500km cu R-ul si totul se prezinta bine. Cu ocazia asta am facut si a treia revizie ce a constat in:

 

- schimb ulei cu Liqui Moly Synthoil 5W40(am ales Liqui Moly pentru ca e 100% sintetic si e foarte bine vazut pe afara; totodata, avand in vedere deplasarea de ±4000km pe care tocmai am facut-o prin AU si DE, aveam nevoie de ceva de cursa lunga, iar Motul 300V Racing ma obliga la un interval de 6000-6500km intre schimburi, plus ca nu am fost pe circuit ca sa fie necesara o asemenea lubrefiere);

- schimb filtru ulei Mann

- filtru polen OEM

- filtru benzina Mann(made in China :), exact la fel precum cel cu care a venit masina );

 

post-1691-0-47650100-1368545587_thumb.jp

 

 

Masina se comporta exemplar, nicio problema pana acum. Interesant(vorba vine, ca nu ma mira) este ca filtrul de benzina era "bec" dupa 17500km in care am alimentat 90% cu Mol Evo, respectiv 10% cu Maxxmotion 100. Abia se vedea mizerie pe hartie, iar cea care se vedea era mai mult pilitura de cand am taiat filtrul. Asadar, benzina de la Mol, cel putin, confirma ce stiam deja de cand am lucrat cu ei. In plus, calitatea e la fel peste tot, avand in vedere ca nu alimentez de la o statie anume.

Diseara cobor sa vad cat ulei s-a consumat in cei 4000km, altfel dupa sunet masina e ok, motorul merge rotund, etc.

 

Anvelopele Michelin PS2 sunt foarte bune, dar, surpriza, sufera rau daca nu le asiguri presiunea corecta. La 2.4bari zici ca nu am amortizoare pe masina(e adevarat, cu masina incarcata), in schimb la 2.7 e ok treaba. Aderenta e foarte buna, turn-in la fel.

 

In curand mai fac niste masuratori privind acceleratia intrucat sunt curios ce impact au jantele usoare si anvelopele mai performante. Revin cu detalii.

 

La sfarsit, o poza de pe marginea unui lac anume. :D

post-1691-0-91409200-1368545800_thumb.jp

 

Voi posta mai pe larg in topicul aferent.

Modificat de JUG
Link către comentariu

Cum ti se pare Liqui Moly fata de Motul, ceva diferente? Am avut pe masina anterioara si iarna se auzeau tachetii mai pronuntat decat cu Mobil 1, spre exemplu.

+1 pentru Mol, si eu alimentez de vreo cateva luni numai de la ei si masina merge mai rotund.

Link către comentariu
mihai.onu94

Ce consum ai avut in cei 4000 km tinand cont ca au fost facuti in tari cu autostrazi adevarate?

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu

Consumul a fost de 9.9l/100km, indicat de CB( e precis, am calculat alte dati si la pompa).

In masina am fost 2 adulti, 1 copil de 10kg si portbagajul, respectiv bancheta pline ochi.

Am mers cu 120-160km/h pe autostrazi, dar circa 10-15% au fost facuti si prin orase.

Link către comentariu

Foarte bun consumul.Ai iesit din tara pe la Sannicolau Mare/Mako? Cum e drumul pana acolo de la Drobeta Turnu Severin? Eu acolo am poposit pentru cateva zile si chiar am fost incantat de ruta bucuresti-pitesti-slatina (oras rupt la sosele)-craiova-mehedinti (bunut)? Stiu ca tot judetul Gorj e praf la sosele si defileul jiului nu e prea bun...Cred ca ai avut parbrizul plin de albine pe traseul romanesc...botul e la fel de plin ca al meu de musculite...Bafta!

Link către comentariu

Am iesit pe la Cenad-Mako. Drumul e foarte bun dupa Drobeta, la fel ca dupa Craiova, de altfel.

Da, nu inteleg nene, in Austria si Germania sunt in urma rau, la ei nu s-au inventat musculitele, albinele si praful. In Romania, in schimb, am prins o ploaie de mi-a umplut masina de jeg si un neam de insecte pe care le-am nimicit pana la gradul IV de rudenie. :))

Link către comentariu

Pt ca ei tund boschetii de pe marginea drumului si nu isi fac nevoile unde ii taie :)

Sanicolau Mare este spre Cenad. O comuna Intre TM si Cenad. Am facut si eu drumul de Pasti. Superb dar plin de Politie :p

Link către comentariu

La ei e poluare domne, d-aia n-are musculite (probabil nici praf) :lol:

Link către comentariu

Despre Mol am spus și eu același lucru. benzinarele de mulți ani numai acolo le alimentez.

 

Despre insecte e simplă treaba, au șosele gândite, nu plasate aiurea prin lanul de rapiță sau prin câmp pur și simplu.

Link către comentariu

Nu pot sa zic ca-mi pare rau de gigel, doar de masina, la start facea scandal de primadonna ca el nu se da demonstrativ versus RS3-ul galben, vrea doar pe timp. 

In pozele cu jug in prim plan se vad in fundal oamenii cum fug la locul unde Z06-ele a luat gardul dupa el si s-au dus in sant.

Link către comentariu

Model mai vechi, caut poza si o pun. Un nene pe la 50+.

 

Edit: poza.

Nu e RS, am pus botu la badge, nici ca m-a interesat masina.

post-99724-0-69353300-1368985466_thumb.j

Modificat de yopy
Link către comentariu

Mi se parea mie cunoscuta masina. Acum m-am lamurit. :)

Ai o masina bestiala!

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu

Cateva poze tot de astazi :)

 

In poze apare prietenul si concurentul meu din finala de astazi, un Mitsubishi Evo 9 de aproximativ 400CP.

post-1691-0-08555800-1368992735_thumb.jp

post-1691-0-87005500-1368992741_thumb.jp

post-1691-0-00506400-1368992754_thumb.jp

post-1691-0-72848200-1368992775_thumb.jp

post-1691-0-79483500-1368992782_thumb.jp

post-1691-0-16568400-1368992802_thumb.jp

post-1691-0-69689700-1368992805_thumb.jp

post-1691-0-67788000-1368992809_thumb.jp

post-1691-0-05606600-1368992816_thumb.jp

post-1691-0-33720900-1368992835_thumb.jp

post-1691-0-52889000-1368992840_thumb.jp

post-1691-0-87293200-1368992846_thumb.jp

Link către comentariu

Na ca te-ai facut si cu stickere dupa liniute. Cine era baiatu cu tricou revo de la start ? 

Link către comentariu

@yopy: tricou Revo avea Tase Damasaru, unul dintre organizatori si, in acelasi timp, colegul nostru de forum.

Mi-au mai fost alatui si Dragos MUU si Radu de la Revo Bucuresti.

Multumesc baieti pt sprijin!

@Rave: da, Evo-ul a castigat dintr-o culpa comuna a mea si a organizatorilor care au facut start atat din mana, cat si din semafor. Eu am plecat la semafor, iar Evo putin mai repede pt ca s-a luat dupa maini. Oricum ma batea, stiu asta(mnah, putere mai mare), dar intr-o runda anterioara a castigat cu o capota, nu cu o masina.:(

Link către comentariu

Cred ca Tase era tricoul Revi

Link către comentariu
quattro3001

Nu stiu dar cred ca era o cursa stransa si cu " rs3" oricum felicitari pentru participare! Ce timp Teff ? acolo a fost haos , nici la ilegale nu era asa si mai vorbesc baieti ca a fost super organizare .....

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!