Jump to content

2012 Volkswagen Golf R - Candy White


JUG

Postare recomandată

A fost si pt. mine o mica surpriza, dar pe care in timp o pot remedia daca nu ma multumesc indeajuns.

Link către comentariu

Am spus surpriza pentru ca m-am gandit daca ai avut ocazia sa le "testezi" pe alta masina ... sau ti-au picat pur si simplu cu tronc (cum patesc eu).:)

Sunt convins ca vor fi "state of the art", ca si restul modificarilor.:)

Link către comentariu

Le-am testat de pe o alta masina pt. ca aveam emotii mari cu franele si anume ca nu incap. Intra la marea limita, nu poti baga mai mult de doua scobitori intre janta si frane.:)

Surpriza, oarecum, vine din faptul ca vroiam aurii si am fost "nevoit" sa iau negre pt. ca aurii se fabrica doar pentru masinile JDM.:(

Link către comentariu

Felicitari pentru jante si anvelope. Daca ai avut emotii cu franele inseamna ca sunt pe 18" :D

 

Eu am avut pe A4 2.0 TDI (cu tractiune fata si aprox 200 CP) PS3 225/45/17 si acum am pus Asymmetric 2 235/45/17. Mi se par mai ok GY, masina rupe aderenta mai greu si se comporta mai bine, mai ales la iesirile din curbe cu acceleratia la podea, unde cu PS3 abia o tineam.

 

La voi cu 4x4 nu cred ca se simt diferente, dar la FWD am simtit ceva imbunatatiri.

 

Bafta!

Link către comentariu

@Andrei: da, asa e.:)

@Rave: inca nu m-am decis, sa vedem saptamana viitoare cum arata asa. Oricum nu prea am timp pana la plecarea la Worthersee caci am multe de facut. Iau hotararea dupa. Parca vad ca ma apuca pandalia cand vad ce jante au aia pe acolo.:D

Link către comentariu

Aurii pt JDM sunt OZ superleggera(pe STI in general) si alleggerita. Dc o mai fi si altceva ...ramane se vedem ce ai luat tu :)

Link către comentariu

La ElSpa?

Da. Stiu ca ai zis ca etrierii se cojesc, dar cu jantele nu am avut niciodata probleme, decat ca am dat eu in borduri si le-am ciobit

Link către comentariu
  • Administrator

anvelope de strada dar si foarte performante sunt Kumho Ecsta XS KU36 . Ti le recomand (OvidiuV avea si el pe GTI , eu am pe R27)

Link către comentariu

Aceste anvelope sunt peste tot ce inseamna anvelope normale (GY Asym, PS3, etc). Cu ele trebuie avut grija doar la acvaplanare, cand ploua torential.

Link către comentariu

Azi au sosit anvelopele:

 

post-1691-0-70420900-1366834264_thumb.jp

 

Maine astept jantele.

 

:icon_bounce: :icon_bounce: :icon_bounce:

Modificat de JUG
Link către comentariu

buna alegere !!!

am vaga impresie ca vrei sa copiezi opincile de reno` :winter:

Modificat de Chuckie
Link către comentariu

Dupa o asteptare mai lunga decat platisem ma asteptam, ieri am reusit sa montez noile jante si anvelope.

Ceva emotii vis-a-vis de clearance-ul peste frane, dar se pare ca am "socotit" bine inainte.

Actualul model de jante cantareste 8,9kg/ buc., spre deosebire de cele 14,8kg/buc. ale celor Talladega OEM de 19", ce-i drept. Am uitat sa cantaresc roata cu totul, dar numai din jante am reusit sa dau jos circa 23kg.

Lucrurile stau acum asa:

 

-23.6kg jante mai usoare;

-14.9kg frane Alcon;

-3.4kg bascule fata Audi TT;

-2,8kg aripi evazate Kerscher;

TOTAL: -44.7kg

 

Plecand de la premisa ca R-ul cantareste 1540kg si distributia maselor initial este de 60-40 F-S, acum am reusit sa aduc proportia la 59.6-40.4. Fulminant, nu?! E BMW in curand. :))

 

Tot ieri in cursul zilei masina a fost la detailing profesionist, inclusiv 1 trecere cu polish de finish, reducandu-se cea mai mare parte din panja de paianjen. Bineinteles, in prealabil a fost spalata temeinic, decontaminata, iar la sfarsit a primit doua straturi de Prima Epic Wax care ar trebui sa tina pana prin toamna.

 

Pe lista pregatirilor pentru Worthersee a ramas schimbul de ulei si filtre(integral).

 

Saptamana viitoare voi face si un review al anvelopelor Michelin Pilot Sport 2 care, pana-n una-alta, par a fi grozave, dar sa vedem la drum lung ce si cum exact.

 

Acum o poza cu jantele :) :

post-1691-0-01981700-1367304511_thumb.jp

Modificat de JUG
Link către comentariu

Opticoat 2(si 1 cam la fel) e foarte bun, doar ca trebuie pregatita exemplar suprafata inainte si sunt o mana de detaileri de la noi care stiu sa faca asta.

Din aceeasi categorie, Gtechnik EXO e cel mai bun si am vazut rezultate de-a dreptul fabuloase cu el, atat din punct de vedere al luciului, cat si d.p.d.v. al durabilitatii.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!