Jump to content

2012 Volkswagen Golf R - Candy White


JUG

Postare recomandată

Ori ai inteles total gresit, ori ai fost ironic. Either way, refuz sa comentez.

Hai, totusi, sa nu-i poluam topicul lui Andrei - ca, din cate am vazut, e printre PUTINII oameni cu masini scoase din revistele de profil (a se intelege masini puternice, in care s-au investit bani) care nu adopta o atitudine aroganta si persiflanta fata de noi, "muritorii de rand", cei cu masini de 0-199 HP.

Iti pot da exemplul intalnirilor din Bucuresti (la care am preferat sa spun pas, dupa ce-am vazut ce si cum), unde intr-o parte se strangeau cei cu "avioane", iar in cealalta cei cu "cotete", dar ne angrenam intr-o poliloghie fara noima.

Link către comentariu

Vad ca se emit destul de multe pareri despre GTR dar numai din postura de pasageri sau prieteni ai unor posesori.

Mare parte din cele afirmate sunt mituri urbane sau lucruri spuse pe jumatate si e pacat ca o astfel de masina care chiar reprezinta un benchmark in categoria sa sa capete o astfel de aura de "fragilitate".

Cu scuzele de rigoare pentru offtopicul creat voi expune 2 aspecte:

1. un GTR stock este la fel de fiabil ca orice masina din categoria sa de performanta (Porsche, Ferrari, Lamborghini) ba chiar are costuri de intretinere mult mai mici decat concurentii directi.

2. modificarea unui GTR pentru un aport de putere x deregula costa cam 1/2 din investitia necesara pentru a aduce acelasi aport de putere unui Porsche (de Ferrari sau Lamborghini nu mai incape vorba costurile fiind astronomice). Evident ca modificarile implica si o servisare mai amanuntita la intervale mai scurte lucru de altfel normal in cazul oricarei masini modificate.

Link către comentariu

Quattro, da .. Si masina este stock :) .. Cu una modif faci astea la 1500 de km :)

P.s. de ce ti-ai modifica un gtr sau o masina de 450-500 cp ? Te duci la liniute cu ea ? Ma indoiesc ? Te duci pe circuit si ai scos tot ce poate din ea ? Ma indoiesc .. O faci doar ca sa ai putere ? Nu inteleg logica, oricum are destula din fabrica :)

E o intrebare generala, nu adresata cuiva anume

Link către comentariu

Imi cer scuze daca lungesc off-topic-ul. O modifici din anumite motive : ori o faci pentru drag racing, ori pentru placerea personala, ori pentru circuit...si pe langa asta, la 2TFSI pot spune, odata ce te apuci de modificat, e greu sa te opresti, cat timp exista potential...

Link către comentariu

Calin ce legatura are un golf, un a3 sau altceva similar cu un porsche, gtr, lambo, etc ?:)

In afara de theo care o face pt reclama firmei si czr + ghita care o fac din pasiune sau ca sa demonstreze ceva .. Nu prea am vazut pe nimeni cu supercaruri la curse .. Plus ca daca vrei curse iti faci masina de curse, nu jumate strada, jumate curse ... Ma refer din nou strict la supercaruri .. Plus ca mi se pare absolut stupid sa strici asa ceva ca sa te dai la curse, cand cu banii de modificari ti-ai putea face o masina de curse adevarata si chiar mai rapida

Link către comentariu

M-a mancat in c*r sa pomenesc GT-R si ia-uite ce-a iesit! :)

Nu am nimic impotriva discutiei, din contra, dar hai sa lasam un moderator sa o mute in aria dedicata si apoi discutam in voie.

Link către comentariu

Iar referitor cu placerea sau circuit, nu cred ca stie nimeni sa foloseasca masinile respective la adevaratul lor potential .. E o diferenta mare intre un sofer ca noi si un pilot de circuit si mi-a fost demonstrata in viata reala, nu la nfs sau pe forumuri ;)

Link către comentariu

Ai aripa mai evazata decat la Darian sau mi se pare mie?

Da are un kit cu 2,5cm mai evazate!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

:))

Daca imi dai un M135i, ti-o dau. Mai ales ca noul A45AMG nu a iesit cum mi-ar fi placut.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Acum ceva vreme spuneam ca lista de dorinte ar fi cea de mai jos, insa am revizuit-o putin si le-am pus in ordinea prioritatilor:

 

 

BSH PCV Fix

Suspensie Bilstein B14

Jante OZ Ultraleggera Gold 19X8J si Michelin PSS/ Advan AD08?!

Whiteline Anti Lift Kit

Haldex Gen4 Controller

Bluetooth Handsfree
RNS510 vers.J

Neuspeed PowerPulley(se pare ca face mai mult rau decat bine)
Neuspeed Turbo Discharge pipe
HPFP Loba Motorsport(montata)

Probabil ca suspensia va veni undeva prin iunie-iulie intrucat e de maxima necesitate acum. De ce? Pai pentru ca saptamana trecuta am montat Loba HPFP, iar vineri am instalat Revo Stage 2+.

Diferenta fata de stage 2 e fooooarte mare, nu ma asteptam sincer. La sfarsit de a doua - inceput de a treia iti lipeste capul de tetiera, iar in ture inalte trage si nu se mai opreste parca. Nu se intampla pana acum! :)

Log-urile arata impecabil, timing-ul e 0 pe toti cilindrii la orice turatie, iar pompele si motorul mai au rezerve de putere undeva pe la 10%.

Setarile actuale sunt 9-6-9, dar o sa incerc, de dragul distractiei, sa vad cum se comporta cu 9-7-9.

 

In alta ordine de idei, am o mare framantare vis-a-vis de jante. Sa trec la 18 sau sa raman la 19? Sa fie negru lucios sau anthracite/ argintiu?!

Avantajul principal al celor pe 19 este aspectul. Cele de 18 au mai multe avantaje: confort sporit(mai ales cu noua suspensie), mai castig putin la greutate, sanse mai mici sa le indoi/ fisurez, costuri mai reduse cu anvelopele(nu atat de important, dar mnah...). Si daca da, ce firma/ model? Hmm...

 

Cam atat pentru moment.

 

P.S.: Jantele OEM sunt de vanzare in rubrica dedicata. Cei interesati cu adevarat vor primi un pret atractiv.
 

Modificat de JUG
Link către comentariu

18! 19 au sens doar pentru aspect, si oricum o sa arate bine si cu 18 asa ca...

Link către comentariu

18! 19 au sens doar pentru aspect, si oricum o sa arate bine si cu 18 asa ca...

 

Agree.

Link către comentariu

Poti sa folosesti diferenta de pret de la 18 la 19 si sa cumperi ceva foarte performant pe 18" (poate chiar forjate). La masina ta merg jante mai inchise la culoare, dar nu as merge chiar pe negru lucios.

 

Spor!

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Poti sa folosesti diferenta de pret de la 18 la 19 si sa cumperi ceva foarte performant pe 18" (poate chiar forjate).

 

Aveti idei? :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!