Jump to content

2012 Volkswagen Golf R - Candy White


JUG

Postare recomandată

Salut,

precum titlul topic-ului deja va anunta, m-am hotarat sa va prezint noul meu mijloc de transport: Volkswagen Golf R DSG, model 2012.

Masina a fost achizitionata din stoc pe 16.08 de la PBV(de fapt un mix intre PBN si PBV) si are deja 1800 km. As fi facut mai multi, dar am fost plecat din tara :).

Singurul regret, cu care am inceput sa ma obisnuiesc, este faptul ca nu am nimerit un Rising Blue.

In schimb, optionalele sunt 99% cele pe care mi le doream, oricum fiind pe ganduri privind sistemul DCC.

Acestea se prezinta dupa cum urmeaza:

- Climatronic 2 zone

- Conector Media IN cu adaptor USB

- DYNAUDIO Excite

- Jante aliaj Talladega 19" cu Dunlop Sport Maxx 235/35/19 si Privacy Glass, respectiv bi-xenon in negru

- Pachet iarna: scauna fata incalzite, indicator nivel lichid spalare parbriz, duze spalare incalzite

- Parkpilot cu Rear Assist

- Radio CD RCD510

- Trapa actionata electric

- DSG, bineinteles.

Impresiile pana in momentul de fata sunt foarte bune, masina trage incredibil si sta foarte bine pe drum. Nu am folosit inca Launch Control, dar avand in vedere cum trage intre 30-160, pot sa imi fac o idee clara.

Singurele aspecte pe care inca nu le-am deslusit(nu le-as spune dezavantaje) sunt aderenta Dunlop-urilor, care pare precara, respectiv feedback-ul pedalei de frana, care actioneaza destul de tarziu si un pic violent spre finalul franarii. Pun acest din urma aspect si pe seama dimensiunilor(gabaritului).

Acum, rubrica "Planuri de viitor", incepem(vorba unui amic) cu roti de iarna(Borbet LV5 sau MSW 19) pe 17 si anvelope Nokian 225/45/17.

La iesirea din iarna va aparea o evacuare Milltek Turboback decat( nu stiu daca si non-resonated) si poate un Revo Stage 1.

Avand in vedere ca ma cunosc destul de bine si ma mananca palma/ talpa, probabil ca sfarsitul anului viitor ma va prinde cu Stage 2+.

Cu siguranta insa, odata cu tocirea anvelopelor si a placutelor de frana, vor aparea in peisaj Michelin Pilot Super Sport si un set de Ferodo DS2500. De asemenea ma bate gandul sa inlocuiesc jantele, foarte frumoase de altfel, cu ceva care sa nu cantareasca exact cat mama si tata la un loc/ buc. :). Variantele ar fi OZ Ultraleggera sau Neuspeed RS14.

Weekend-ul trecut masina a primit si intaiul sau detailing exterior(facut de mine), constand in: spalare cu ONR, decontamintare cu Optimum Clay si ONR lube, Sonus Paint Cleaner si un strat de Sonux SFX4. Urmeaza in weekend si un strat de Collinite 476 pentru iarna.

Atat imi vine deocamdata in minte. Va las cu niste poze si astept impresii/ pareri/ recomandari/ propuneri/ injuraturi/ amenintari/ injurii etc. :D

Toate bune,

Andrei

post-1691-0-57374900-1316541144_thumb.jp

post-1691-0-64586100-1316541152_thumb.jp

post-1691-0-65431800-1316541160_thumb.jp

post-1691-0-76128200-1316541177_thumb.jp

post-1691-0-42941100-1316541199_thumb.jp

Modificat de JUG
Link către comentariu

Brrrrrrrr, ce rau arata Golfu' asta... :frigbaitata:

Un meleon de kilometri fara probleme, amenzi cat mai putine (ia-ti o statie, da' cu antena de-aia meseriasa, care rezista la Mach1) si drumuri netede.

PS: cine-ti zice sa-i faci chiptuning la masina asta, inseamna ca-i cu capu'... :D

Link către comentariu

uuu in sfarsit un golf r stock. sa l stapanesti sanatos si fara evenimente:) superba masina:)

baga te rog id meu de mess sa vbim un pic. id mess este corsane

Toate bune!

Link către comentariu

Superba, contrastul alb/negru lucious arata demential :wub: . Sa ii tot dai talpa nu alta. Drumuri intinse, fara gropi si eventual fara trafic/restrictii :icon_thumleft:

Masina emana o puternica senzatie de need for speed si cand sta pe loc :)) , totul legal evident.

Pre-tuned by German Engineers.

Sa-i faci poze si in soare :D

Modificat de George Mihail
Link către comentariu

Nu prea isi au rost vorbele cand vine vorba de a felicita un posesor de Golf .:R

E o masina la care multi viseaza inca printre care si eu.

Oricum, multi km fara niciun eveniment neplacut ca drumuri bune nu prea gasesti in tara asta.

Bafta

Link către comentariu

cumva o parchezi prin pipera (serviciu prin zona)? am vazut un R cu nr rosii de vreo 2 ori parcat pe acolo la 1min de metrou.

superba, m-am benoclat ca un copil la ea.

Modificat de oldhit
Link către comentariu

Da, in Pipera lucrez. De obicei merg cu metroul, dar in ultima vreme cu drumurile pentru inmatriculare am cam dat cu ea in borduri. :)

Link către comentariu

o masina dupa care orice petrolhead va intoarce capu'!

1-sa o stapanesti sanatos!

2-maxim de km fara probleme!

3-drive safe!

:icon_thumleft:

Link către comentariu
the_punkreas2003

Frumos R-ul :) Asa cum spuneai si tu, pacat ca nu e albastru :)

Bwwlan, cine isi ia .:R nu cred ca vrea sa mearga batraneste :) Si cum din 2.TFSi se scoate o intreaga herghelie in plus - de ce nu? :) Doar avem un .:R@600CP pe forum :)

Link către comentariu

Grazie a tutti!

Cu toate ca admir, la propriu, proiectul R-ului de 600 de cai, masina mea nu va vedea nicicand mai mult de Stage 2.

Era sa dau banii pe un M3 dar mi-am vazut lungul nasului de roman cu drumuri varza, plus ca inca mai am de invatat dupa ce am vazut moartea cu ochii intr-un 911.

Link către comentariu

Superba masinuta, o adevarata bestie. Numai "privirea" atat de agresiva te pune pe ganduri cand o vezi in oglinda retrovizoare :D Felicitari si la cat mai multi km fara incidente! :)

Link către comentariu

Felicitari insomniacule ;)

Superba masina... asfalt uscat, zeci de mii de kilometri fara incidente iti doresc!

Poate face si Grecone o treaba si isi ia si el una ;)

Avem Stage 2 pentru ea la Revo

Si doua cuvinte pentru tine sau pentru ea... Go Play ! :D

Link către comentariu

Superba!fara cuvinte...este posibil sa te fi vazut joi seara pe A1 spre bucuresti?

Brgds

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!