Jump to content

4Motion sau normala?


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

4Motion merita. Iarna trecuta passat-ul familiei, 4motion a mers cu cauciucuri de vara, fara nicio problema de inzapezire. E adevarat cu ceva emotii, dar va spun sincer, trecea pe unde cele cu tractiune fata + roti de iarna se impotmoleau. Evident a fost conjunctura de asa natura, deoarece de obicei schimbam anvelopele cu cele de iarna. Dar ca idee, daca ai 4x4 e stabilitatea si mai mare pe o curba unde o masina cu tractiune fata va subvira, cea cu tractiune spate va supravira, dar far se intampla cu 4x4 sa iasa de pe trasa, mai ales daca exista si ESP. Tata a condus multe masini cu tractiune fata, dar cum a incercat 4motion a ramas la integrala.

Eu am trecut de la condus Passat-ul la condusul Golf-ului, se simte in unele ocazii lipsa si a tractiunii pe spate, cand imi mai palpaie ESPul la un viraj mai strans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SHARANEL

    6

  • Eto

    5

  • F l o r i n

    5

  • Pic_hon

    5

Am mers si eu asta-iarna cu un passat b5.5 4motion, tot 131 cp ca si al FWD-ul meu. Principalele dezavantaje la 4 motion sunt:

- consumul marit in medie cu 1-1.5 L;

- demarajul si senzatia de "zvac" sunt mai reduse.

Avantajele, in schimb, sunt mai importante:

- iesi cu ea din orice nameti de zapada, noroaie etc...cat de cat normali (nu off-road prin padure);

- stabilitate si tractiune excelenta pe viraje

Totusi am vazut multi posesori de masini cu tractiune integrala ca exagereaza pe drumurile publice: merg cu cauciucuri de vara si/sau cu viteza ridicata in conditii de drum extreme (polei, gheata, zapada etc). Inteleg ca FWD are tractiune mai buna si riscul de a derapa e mult mai mic, dar sa nu uitam totusi ca mai trebuie sa ne si oprim...iar AWD si FWD dispun de aceleasi sisteme de franare.

Oricum, ma gandesc serios ca urmatoarea masina ce mi-o voi achizitiona sa fie 4motion/quattro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine plec si eu sa imi vad visul implinit,merg sa imi achizitionez un Vw Passat 2003 1.9 TDI 6 trepte 4 Motion Break full fara navigatie dar o sa ii pun eu :D e super masina si nu cred ca dau mult pe ea 6500e? ps are si roti de rezerva pentru iarna :D

Sper ca nu fac vreo greseala adica sper sa fie super buna masina sa n-am probleme cu ea, am mai avut audi a6 1.9 tdi 6 trepte dar nu era quattro,si a fost foarte bun.

O intrebare mai am la 4 motion sunt amortizoarele arcurile mai tari? e mai inalta decat una normala ma intereseaza foarte mult ca eu stau la Mioveni si pana la Pitesti e dezastru !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai rigida dar mai joasa decat una normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ideala pentru mine ar fi un B5.5 din 2004 4motion cu dotari ca ale mele + Xenon OEM. As fi multumit :). Oricum acuma se simte 4motionul cel mai bine cand vine iarna, passatul spre deosebire de alte masini este foarte stabil dar cu 4motion este ca un tanc, nu se misca de pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe mobilde.de urmatoarea masina

VW Passat 4motion, 1,9TDI, an fabricatie 2001-2005, pana in 125.000km, Xenon. Rezultatele gasirii 0 masini. Asta inseamna sa fie o masina buna. Passaturi B6 gasesti cate vrei cu dotarile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

125.000 km te-a descalificat, doar in Romania au toate masinile SH intre 120.000-160.000 km. Cauta pe autovit sa vezi cate gasesti, sau renunta la criteriul "125.000 km", sa vezi cum apar si pe mobile.de.

Iar despre 4motion, probabil in germania s-au vandut mai putine, poate la ei tractiunea integrala nu este privita ca o super-dotare, ca in Romania. Daca stai la Predeal si lucrezi la cota 1400, daca ai casa in panta :D sau daca mergi frecvent la ski sau la cabana la munte, e normal sa-ti cumperi un 4x4, altfel... nu se justifica.

MY PARERE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus pana in 200.000km si au aparut 2 masini, dar nici una nu are XENON OEM numai aftermarket. Cat sa pun atunci 400.000km?

Am pus de la 150.000km in sus si au aparut 0 masini. Deci ramane valabila teoria.

Nu sunt masini in germania de vanzare passat b5.5 cu xenon si 4motion.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca s-au facut/s-au vandut foarte putine, nicidecum ca ar fi cele mai reusite masini. Asta e buna :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana si pe autovit am gasit 2 masini, si pe mobile.de niciuna.... ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi prima zapada mai mare in ct , am plecat la drum 4motion e ff tare . asa ca succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul este ca e o masina foarte foarte reusita stabila si puternica,de aceea sunt foarte rare,nimeni nu le vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa, de ce ai vinde o masina de 10 ani si cu 300.000 km?

Stim cu totii ca cele mai bune masini sunt cele pe care le detinem, totusi e bine sa ne abtinem si sa ne laudam mai "subtire" calul. Nici eu nu gasesc niciun defect actualei mele masini, nici nu ma gandesc sa o vand: compacta in 5 usi, deci ideala pt oras si rezonabila extraurban, diesel dopat la 165CP/400Nm pe o caroserie usoara, tractiune fata deci mecanica simpla deci fiabilitate ridicata si consum scazut, taxe mici, piese ieftine (Golf4), supra-dotata inclusiv cu xenon oem + autoleveling + spalator, piele halcantara, esp, subwoofer oem..., km putini, pe deasupra este si un Audi. Vezi ce usor e sa ne laudam calul? :blah_:

Daca doresti iti fac o lista cu dezavantajele Passatului B5/5.5, conduc asa ceva 5.000 km/luna. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Passat 4motion,berlina,an 2002 cu xenon OEM si motor de 1,9.Masina a fost cumparata din Romania in 2002.Nu cred sa fie atat de rare,doar ca unii nu enumera toate dotarile masinilor din diverse motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu o laud dar... passat b5 a iesit cea mai buna masina second hand a deceniului. Pana la urma chiar avem cu ce sa ne laudam. Nu ne laudam asa degeaba :)

Asa ca sa punem si cireasa pe tort: http://www.catalogauto.net/2010/02/vw-passat-masina-second-hand-a-deceniului/

Felicitari celor care au VW Passat b5 avem cea mai buna masina second hand din lume!!!!

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieee am cea mai buna masina SH...ce alegere am facut,ce inspiratie si ce masina :D...poate spunem si la prietenii nostrii cu logane ca nu au cea mai buna masina pt romania :lol:

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu voua...dar 4motion-ul meu, in oras..mers sportiv si pe zapada,imi mananca vreo 14%.adevarat ca merg doar vreo 6-7km..abia cand ajung la destinatie se incalzeste calumea motorul;si in viraje,pe zapada,daca o calci,fuge cam tare spatele,parca esti in bmw,dar e senzatie oricum.merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14% cu motorul rece prin oras, in primii km, e destul de normal. Dar nu o mai calca pana nu ti-a ajuns apa la 90 de grade si chiar si cateva minute dupa (timp in care sa ajunga si uleiul la temperatura normala de functionare). Motorul va avea de suferit cu timpul, daca vei continua asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa consumul maricel,cred ca un alt dezavantaj mai poate fi si derapajul lateral pe care-l are atunci cand virezi maxim st/dr si o calci un pic.trebuie sa fii calculat cu acceleratia in viraje ca altfel pleci peste tot,dar numai unde vrei tu...nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminwon, ai esp la ea? Si la mine fuge spatele daca o accelerez tare la plecari de pe loc in viraj, dar esp-u ma franeaza si o redreseaza :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ESP;ASR;si parca am mai citit in cartea ei ca mai are un sistem si cu toate astea pleaca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salutam. Am tot citit parerile tuturor, este interesant orice comentariu.

Am avut un Passat din 98, 1.9 TDI, ce l-am dat baiatului, o f. buna masina.

Fiind f multumit de Passat, m-a facut sa iau un Passat 1.9 TDI 130cp/2004.

Prima 4x4 a fost o Toyota Corolla 1.8 benzina, care, s-a comportat superb.

Passatul se comporta si el super la 197000 de km ai sai (arata a 97 de mii)

E drept caci consuma 1-1,5 l in plus, e logic, dar alt dezavantaj nu exista.

L-am testat Ploiesti Cheia si retur de 2 ori repetat si am scos medie 5,8 %

E drept ca asta in regim linisit, dar nu puturos...mers normal sa-l numim.

La ce comportament are prin zapada sau alte conditii grele, nu-s comentarii

Nu se poate si economic si bun si 4x4 si ieftin etc...vrei ceva, platesti...

Pentru cine sta in oras, nu stiu daca se justifica, decit daca-i un " hobby "

Se justifica in cazul celor ce au legatura cu muntele si cu folosinta iarna.

Urmeaza sa facem o minivacanta intre 20-30 ianuarie in zona Zillertal- Tirol

Acolo il voi testa si va voi spune daca a fost ok sau nu in conditiile Alpilor.

Toate cele bune tuturor si un an bun cu multe plimbari in jucariile personale.

Modificat de FamiliaRusu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun tot timpul, nu numai iarna sau la munte. Alt comportament la plecarea de pe loc, alta stabilitate in curbe. Iarna e adevarata bucurie, cu 4Motion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminwon Daca tot spui ca pleaca mai sunt 2 variante:

1. Ai cauciucuri de iarna pe fata iar pe spate de vara sau foarte uzate.

2. Incearca sa lasi pe altcineva la pedale si tu stai in dreapta sa vezi daca mai pleaca, eu zic ca NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele sunt de iarna toate 4 si sunt noi!Daca calca altcineva acceleratia mai tare cu rotile virate maxim o sa aiba oare alt efect?Cred ca nu m-ai inteles la ce ma refeream!Am zis ca pleaca spatele daca rotile fata sunt virate maxim si acceleratia o calci mai brusc!Pleaca numai in conditiile astea!Atat!Din cate am inteles de la posesorii mai multor marci 4*4 asta cica s-ar intampla la toate indiferent ca sunt SUV-uri sau autoturisme mici!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!