Jump to content

4Motion sau normala?


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

Cat o mai fi acum un Audi 100 Quattro? fara acte, asa de distractie prin parcari :)

Exista la masini de sosea asa vechi diferential blocabil? :D ...nu stiam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SHARANEL

    6

  • Eto

    5

  • F l o r i n

    5

  • Pic_hon

    5

N-as vrea sa mai deschid un topic, asa ca poate imi spuneti si mie : cum vi se pare urmatorul consum pt masina mea: 7-8 afara mers constant in afara localitatii cu 130,ocazional peste,in localitati aproape regulamentar si 10.5 - 11.5 in oras, mers ce-i drept destul de mult pe stefan cel mare la ore de varf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in acvaplanare ati incercat cu 4motion?

Singura diferenta eu am simtit-o trecand de la clio la passat. M-am uimit vazand ca a intrat prin apa aia ca un tanc. Eu ma asteptam sa imi dea de furca volanul ca la clio. Spre uimirea mea... am taiat apa in 2. Poate ca la 4motion poti controla mai usor in acvaplanare. Ati trecut prin asa ceva?

La acvaplanare nu influenteaza felul transmisiei. Doar maa masinii si latimea anvelopelor. Daca o masina exercita o presiune pe sol mai mica (mai usoara sau anvelope mai late) creste riscul de acvaplanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam care e consumul la un Passat 4 motion? Am vazut in specificatiile producatorului urmatoarele cifre:

1.9 TDI PD 96kW 4Motion:

In the city 8.2 l/100 km

Out of city 5.2 l/100 km

Average consumption 6.3 l/100 km (EU)

1.9 TDI PD 96kW

In the city 7,5 l/100 km

Out of city 4,5 l/100 km

Average consumption 5,6 l/100 km (EU)

Pe hartie diferenta de consum nu e chiar asa mare. In realitate e asa?

Sunt foarte aproape de un Passat cu prima motorizare, 4motion si m-ati cam pus pe ganduri daca merita sau nu, dpdv consum si costuri de exploatare. Altfel, masina e bestiala!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aa , lasa ce scrie in carte, ca aia am vazut si eu. :) Nu cred ca e cineva din Bucuresti caruia sa-i consume 7.5 % la tractiune fata. Am prieteni cu 1.9 tdi pd carora le consuma 9-10. Si nu cred ca e vorba doar de vw. De ex m-am intalnit cu un prieten cu mondeo 2.0 tdci care avea consumul pe bord 10.1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concret si real:

afara:

- minimul scos la un drum de 200 km a fost 6.1

- in general scot intre 6,5 si 7,5

in oras:

- minimul a fost 8

- in general in jur de 10

precizari:

orasul este Timisoara

afara inseamna drumuri de peste 100 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concret si real:

afara:

- minimul scos la un drum de 200 km a fost 6.1

- in general scot intre 6,5 si 7,5

in oras:

- minimul a fost 8

- in general in jur de 10

precizari:

orasul este Timisoara

afara inseamna drumuri de peste 100 km

Aha,deci sunt tot pe acolo, avand in vedere ca Bucurestiul e mai aglomerat decat Timisoara (cred).Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

unchiul meu are o bora 4 motion....e super incantat.are peste 100 000km si nu a avut nici o preblema serioasa.acum vrea passat 4 motion.....zice ca a mers si face toti banii.....nu cred ca 1 l in plus la 100km si intretinerea mai grea sunt argumente bune impotriva 4 motionului.

si io zic ca merita.

p.s.passat 4 motion (modelul anterior)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers la o vanatoare de iepuri pe camp si pot sa spun ca 4motion este extraordinar cu un motor de 130 cp. Mergem pe aratura , nu prea adanca cu 60 km/h. Nu se simtea nimic. Eu sper sa-mi iau unul de 140cp hl 4motion si cred ca este mult mai bun. Asa ca eu cred ca este extraordinar

Eu cred ca este foarte buna o masina cu 4X4. Daca ai drumuri grele de facut in mai multe zile ale unei luni cred ca merita.Daca faci 200 Km pe luna , las-o balta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce costurile de intretinere sunt mai mari ???? :D

Eu pana acum nu am dat nici un ban pentru operatiuni intretinere specifice 4 motion si in service mi-au spus ca nu necesita intretinere (am torsen nu haldex).

nu va suparati, cum ati aflat ca aveti Torsen si nu Haldex? si am tot un Passat 1.9tdi 4motion, 130cp.2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4motion = haldex

quattro = torsen

sa inteleg ca la Vw este cu intretinere iar la Audi nu? Niciodata? N-as crede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 4 luni mi-am luat Passat 4 motion hig line,Inainte am avut Bora sensatia de siguranta se vede imediat.Referitor la consum sunt multumit diferenta fata de Bora este 0.5/.07 mai mare la drum intins,exemplu Baia Mare -Bucuresti cu Bora era 5l/100Km cu Passat 5.5-5.7 /100Km functie de talpa ceea ce mi se pare rezonabil,mentionez ca ambele erau in 6 trepte.In ceea ce priveste siguranta este net superior in special pe viraje strimte si la depasirile scurte.Pe timp de iarna ai o frina de motor mult mai eficace.Diferenta de sprint este din cauza greutatii mai mari dar in schimb masina este mai bine echilibrata.Ca si parti negative fata de Bora as putea adauga costul de intretinere mai mare,fiabilitatea mai mica (Bora era adusa din Germania) iar asta facuta pentru Romania,Zgomote si vibratii mai mari.In final masina asta este ideala pentru mine si familia mea si nu as vrea sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4motion = haldex

quattro = torsen

Fals, Passat 4motion 1.9TDI - Torsen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand va luati o masina 4x4 ganditi-va la ce va foloseste 4x4 ala, daca aveti de gand sa mergeti pe munte, pe aratura sau macadam, la drum intins daca nu esti un maniac al vitezei si nu vrei sa ai "un pic mai multa stabilitate in curba" si mergi si tu ca un om normal cred ca si o tractiune fata poate sa se descurce ok. Sa nu uitam ca acum esti asistat de ESP. Citind ce au scris prietenii de mai sus, am impresia ca toata romania tinde sa fie o tara de piloti de formula 1 :D , vrem super viteza in curbe, demaraje si alte cele.

Nu zic, cine are banu pentru 4x4 probabil ca merita sa il aibe acolo (nu stii cand ai nevoie) dar altfel....

Eu unul a trebuit din cauza bugetului sa aleg intre 1,9 TDI Highline si 4x4 Trendline, si am ales luxul, nu sunt un maniac al vitezei si consider ca si motorul ala e de ajuns pentru ce am nevoie (daca mai e nevoie dau o tura pe la Voinea :offtopic: :) )

Tica-meu are un Vectra C de 2.0l si se descurca de minune cu tractiune fata si 100CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals, Passat 4motion 1.9TDI - Torsen

mda asa este.. m-am gandit doar la golf vw.. la passat este torsen intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4motion = haldex

quattro = torsen

Intr-adevar, te-ai corectat !

Haldex presupune un motor montat transversal, Torsen unul dispus longitudinal.

Vedeti si urmatorul material, pt edificare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la cuplajele 4motion aruncati o privire.

Din ce am citit se ridica un semn de intrebare unde anume se afla pozitionat la passatul meu acest diferential intre cardan si diferentialul puntii spate sau intre cutia de viteze si cardan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Am cautat, poate nu destul pe forum de n-am gasit mai nimic.

Tocmai mi-am luat masina cu tractiune normala. Tind sa cred din spusele unor prieteni si de la o emisiune de pe discovery ca 4motion e mult mai marfa.

Ati trecut de la normala la 4motion? Te simti mai in siguranta? Consumul creste cu mult?

am 4motion-ul de 4 ani.NICI un cost in plus fata de a unui prieten de-al meu care are tractiune numai pe fata...Intr-adevar, am si grija de ea + un consum in oras de 9l.ORICUM EU RECOMAND CU INCREDERE 4MOTION...TUTUROR

N-as vrea sa mai deschid un topic, asa ca poate imi spuneti si mie : cum vi se pare urmatorul consum pt masina mea: 7-8 afara mers constant in afara localitatii cu 130,ocazional peste,in localitati aproape regulamentar si 10.5 - 11.5 in oras, mers ce-i drept destul de mult pe stefan cel mare la ore de varf ?

Prietene, eu am un passat 4motion 1,9l 130CP.

In Bucuresti imi ia cam 9-9,5 iar daca am grija de ea cu acceleratia si merg cu o viteza CONSTANTA, ajung si la 7,7in Bucuresti!

In afara Bucuresti- Constanta pe autostrada Soarelui cu 200-210km/h mi-a luat 12l/100km

'Na, cel putin asa imi arata la bord!

acuma compara si tu si vezi ce-ti iese!

Mentionez ca masina are cam 4 anisori si jumate!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sal oameni buni si posesori de 4motion

Pot sa achizitionez un passat 1.9tdi de 115(116)cai cu 160.000 km, 85 kW 116 PS 08/00 adus din afara.

Daca toti aveti pe aici 4motion is 130cp , cam la cat estimati consumul la unu ca asta de 116cai?

O sa il rulez in Bucuresti. Nu prea in timpul orelor de varf, si foarte posibil mult in afara Buc.

Foarte important pt mine : Cum imi dau seama ce fel de 4motion e pe passatu asta? Torsen sau Haldex?

Si cum imi dau seama ochiometric, mai specific inainte sa ma duc sa o iau. Pe passaturile din 2000 care din sistemele astea s-au pus?

Am auzit lucruri proaste despre Torsen...e posibil sa gasesc Haldex pe acest model?

Intentia mea e sa stiu inainte sa ajung la handler ce fel de 4motion e sa stiu daca ma mai obosesc sau ba.

As dori cei care au , sau cunosc sa vina cu pareri pro si constra...sistemelor integrale pe care le detin.

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Ace2' nu prea pot sa iti spun prea multe .. eu am de 1 luna un 4motion cu 130 cp de prin 2001 .. pana acum sunt f. multumit de masina si iti pot garanta ca se comporta fenomenal in curbe la viteza mare .. abia astept sa vina iarna sa o testez pe zapada .. pot sa iti zic ca consuma mai mult decat cel cu tractiune fata .. cred ca 1 buc o sa te duca undeva la 10% .. eu am un consuma de 8.5-9 la % in constanta.. nu stiu cel de 116 cp ce consum dar tot pe acolo.. depinde si de cum conduce fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte important pt mine : Cum imi dau seama ce fel de 4motion e pe passatu asta? Torsen sau Haldex?

Pe passat n-o sa gasesti decat Torsen , deoarece au motorul longitudinal. Dezavantajul este ca tractiunea este permanenta , distribuita in mod egal la cele doua punti , de aici si consumul mai mare. Avamntajul este ca ... e mai bun decat Haldex :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!