Jump to content

Vreau turometru!


19E
 Share

Postare recomandată

Bordul meu are 2 ceasuri - unul indica viteza, celalalt ora...am vazut ca exista bord MK2 care in loc de ceas are turometru....intrebarea mea este: Turometrul (indicatorul) e de gasit separat si se adapteaza la bordul meu sau trebuie sa gasesc tot ansamblul?? Banuiala mea este ca trebuie schimbat tot ansamblul asa ca mai lansez o intrebare in ideea in care cred ca este destul de scump de cumparat: Gasesc un turometru pe care sa il montez separat??? Daca da - unde? si: Se potriveste orice turometru, eventual si de la alt tip de masina???

Multumesc, astept idei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta un turometru pentru benzina ( de Golf ) si sa-l montezi in bord.

Prima problema ar fi daca conectorul / conectorii bordului au pin pentru turometru.

A doua problema ar fi senzorul de turatie. La mine , la diesel , este in alternator. Asta are o borna notata cu W. Vezi daca exista asa ceva. Nu stiu daca la benzina este la fel. Trebuie aflat de unde ia semnalul.

Daca ai o schema electrica de la exact masina ta e mult mai simplu. Afli si cine genereaza semnalul si care este siguranta circuitului respectiv si daca corespunde cu vreun pin din conectorul bordului - daca are. Practic poti identifica si verifica existenta intregului circuit.

Se gasesc si turometre universale ca aparat separat, care trebuie alimentat si ....aflat de unde ia semnal ( de asta nu scapi ).

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzina e plug & play. Trebuie vazut doar daca ai bord cu 2 mufe sau doar cu o singura mufa. Cele mai noi (adica dupa 89) cred ca sunt cu o singura mufa. Bordu' cu turometru il gasesti la dezmembrari si costa max. 1 mil (eu am gasit si cu 600.000). Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzina e plug & play. Trebuie vazut doar daca ai bord cu 2 mufe sau doar cu o singura mufa. Cele mai noi (adica dupa 89) cred ca sunt cu o singura mufa. Bordu' cu turometru il gasesti la dezmembrari si costa max. 1 mil (eu am gasit si cu 600.000). Bafta

<{POST_SNAPBACK}>

ma arunc si eu in discutia voastra... "o singura mufa.." te referi la mufa de sub bord, una de vreo 7-8cm? eu am bord de GTI ('86) si nu-mi merge turometrul.. am vazut k e un fir tras pana la motor dar ... habar n-am unde tre sa-l bag.. in bobina n-am (cum se vb de "w") decat un ... + sau un - :) (nu mai stiu exact), dar nici urma de W! asa e la diesel??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzina e plug & play. Trebuie vazut doar daca ai bord cu 2 mufe sau doar cu o singura mufa. Cele mai noi (adica dupa 89) cred ca sunt cu o singura mufa. Bordu' cu turometru il gasesti la dezmembrari si costa max. 1 mil (eu am gasit si cu 600.000). Bafta

<{POST_SNAPBACK}>

P.S. bordul e cu 2 mufe (una alba in dreapta si una neagra in stanga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie schimbat tot bordul ( instrument cluster-ul ). Am vazut o poza cu ceasul vazut din spate : "conectorul" din cablajul imprimat e cu totul altfel fata de cel pentru ceasul de turometru ( cel de la ceas are + si masa, separate, cel de turometru are 3 contacte bloc ).

Scuze pentru chestia cu alternatorul ( pinul W ) - e valabil numai pentru diesel.

La benzina am gasit , pina acum , doar o schema de gti 89 unde semnalul era cules de pe bobina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca va trebui sa iti cumperi un bord cu 2 mufe. Cel din poza are o singura mufa. Si nu trebuie sa tragi nici un alt fir.

Eu l-am schimbat cu unul cu turometru si a mers fara probleme

Modificat de fchitu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei turometru extern (se leaga la bobina de inductie) iti vand eu unul cu

400.000 nu e nu stiu ce ....

pot sa-ti pun si poze

sau mai am un turometru de scirocco 1 ...

arata cam asa http://www.scirocco.ro/tacho.jpg

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!