Jump to content

Golf V 1.6


piny

Postare recomandată

frumoasa masinuta:)sa ai parte de multi km fara probleme alaturi de ea si spor la modoficari :icon_bounce:

in legatura cu toba sport...eu as fi vrut sa.mi iau una...chiar e atat de deranjant?

ps:eu merg mai mult de 80% din km in exterior

Mersi,in legatura cu toba, este foarte obositoare la drum lung,la drumuri scurte si sprintene este frumos sunetul,sfatul meu este sa nu o schimbi. Dar daca vrei sa te convingi singur macar cauta un sh ieftina sa nu-ti para rau de bani.

cand ai mai multe detalii lasa-le aici sa ne facem o idee daca merita acest upgrade soft.

O sa revin cu mai multe detalii,eventual cand o fi timp poate vin seara la o intalnire si facem un ''test drive''.

Link către comentariu
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • piny

    48

  • cogdao

    9

  • oldhit

    7

  • The_Ego

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Am facut un pic pe electricianul si am montat si proiectoarele, le-am pus cu releu,siguranta si intrerupator care va fi ascuns pe undeva.

post-79990-0-06101800-1343163512_thumb.j

post-79990-0-53389100-1343163521_thumb.j

Modificat de piny
Link către comentariu

nu ai stare deloc.

proiectoarele nu stiu daca le am folosit de 3ori de cand am masina...probabil or fii bune la ceva vreodata.

Link către comentariu

Ma potolesc gata nu mai vreau sa-i fac nimic :lol: . Am inceput acum cu Lupo logondicei mele :icon_cheesygrin: .

Link către comentariu

Niste neoane pe sub masina si gata! :D

Modificat de cogdao
Link către comentariu

daca m-ai pui si neoane chiar ca nu mai trage deloc.

lenes motor :D

Link către comentariu

Salut!

La doua saptamani dupa remapare, ne poti spune ceva despre consum +/-, raportul pret/beneficiu. Am si eu in plan pentru la toamna o astfel de resoftare si as vrea parerilor unui utilizator, nu ale unui dealer. Eu am motor BSE pe Oct2 Tour. La tine?

Modificat de silpower
Link către comentariu

Salut BSE am si eu, Am facut acum un tur al tarii cam 2100 km si consumul a fost intre 6,60 si 7,10 cu A/c mai tot timpul dar viteza regulamentara:60 km/h in localitati si in afara in general 100 km/h ( au mai fost viteze mai mari sau mai mici dar pe distante scurte). Nu cred ca este vreo diferenta la consum. Ce sa zic..,daca nu ai altceva mai bun de facut pe la masina cu banii astia merita dar altfel eu zic ca nu prea merita. La inceput se simte ceva dar se duce repede sentimentul, eu unul acum nu as mai da banii pe asta.

P.S. am vazut ca esti esti din Craiova, am cam injurat un pic pe acolo :grrrrrr: . cand am intrat in oras mi-a sarit un catel in fata si mi-a sarit grila de proiector pe care mi-au spart-o masinile.In oras m-am invartit ca se lucra la niste drumuri si am dat peste niste strazi cu sens unic si la iesire am mai dat si intr-o groapa de am crezut ca mi-a ramas roata acolo.

Link către comentariu

Multumesc pentru raspuns si cu parere de rau pentru ce ti s-a intamplat pe la noi. Mai o groapa, mai un caine ...

Ma intereseaza cum se simte demarajul in treapta a 2-a si ma gandesc aici la intervalul 1500-2500 - vezi curba de cuplu din figura din link-ul de mai jos pentru motorul nostru, interval care da si impresia de motor "puturos". Din diagrama a doua care se refera la un Leon tot de 1.6 (dar resoftat) rezulta o masina care e clar mai vioaie la demaraje fata de varianta stock. As vrea sa-mi confirmi daca chiar ai simtit in pedala cele doua curbe de cuplu. Bineinteles, cu timpul intervine obisnuinta dar inca n-au trecut 3 saptamani de la resoftare si cred ca ai inca propaspete senzatiile. Eu pot confirma ca o percep foarte clar pe cea stock (pedala apasata insistent pentru a produce demarajul in jurul lui 2000 de ture). Sunt convins ca sunt multi posesori de 1.6 care isi pun problema daca merita sau nu o resoftare, mai ales ca este totusi o suma la mijloc. Cu multumiri anticipate.

Link-ul de care ziceam:

http://dl.transfer.ro/1_6_stock_si_resoftat-transfer_ro-02aug-5a520c.zip

Link către comentariu

Este mai greu de simtit fata de masurare. Intre 1500 si 2500 este la fel de moarta ,orice ai face la ea tot o sa fie lesinata. Ce este schimbat un pic este ca de pe la 2500 urca mai repede dar inca odata foarte putin sesizabil. Daca ai de gand sa pastrezi masina mai mult timp fa-i dar nu te astepta la nici o minune.

Link către comentariu
Master_Blaster

La motoarele aspirate singura solutie pt a avea mai mult cuplu jos in ture ar fi alt ax cu came si o volant usurata. Testele nu sunt relevante decat daca sunt facute pe acelasi dyno cu masini cat mai apropiate ca si configuratie (roti transmisie), nu numai motor.

Stiu f bine motorasul asta ca l-am avut timp de 2 ani, pt performante trebuie dus in 5500 ture. Ce-i drept daca e masina incarcata sub 2500 ture poate fi o tara frustrant.

Link către comentariu

La mine performanta este un subiect inchis la masina asta. Nu ii mai cer nimic mai mult decat ofera,sunt foarte multumit ca nu am avut nici o problema cu ea si sunt sigur ca nici nu va avea in viitorul apropiat. Urmatorul upgrade(poate la anul) alta masina.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Sunt TRW si au costat 290 ron, nu stiu cu ce vine echipata oem.O sa ma uit la alea vechi sa vad ce erau.

Link către comentariu
  • 10 months later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!